Faludža:Stanovnici beže usled udara

Hiljade stanovnika beži iz iračkog grada Faludže, koji je pod artiljerijskom paljbom i vazdušnim udarima vladinih snaga, rekli su očevici za britanski BBC.

Izvor: B92

Nedelja, 05.01.2014.

21:10

Default images

Jedan lokalni novinar i stanovnik Faludže, grada u provinciji Anbar, rekao je za BBC da je grad na meti artiljerijske paljbe i vazdušnih udara od ponedeljka, a da se žestoko bombardovanje nastavlja i danas.

Na udaru je nekoliko gradskih okruga - El Askari na istoku, El Šuhada na zapadu, El Nazal i El Andalus u centralnom delu i El Džughifi na severu.

"Vojska koristi vojni kamp Tarik na istočnom obodu Faludže kao lansirni poligon za svoje napade. Hiljade porodica je napustilo svoje kuće i otišlo u obližnja sela, u strahu za svoje živote, a i stoga što u gradu vladaju velike nestašice hrane i goriva", rekao je taj novinar.

Egzodus je usledio pošto je vlada priznala da je izgubila kontrolu nad gradom, koji se nalazi zapadno od Bagdada. Faludžu su osvojili ekstremisti povezani sa Al Kaidom iz grupa Islamska država u Iraku i Levantu, i plemena koja su im lojalna.

Jedan viši regionalni komandant iračke vojske, potpukovnik Rašid Fleih rekao je da će biti potrebno "dva do tri dana" da se isteraju ekstremisti iz Faludže i Ramadija u kome se takođe vode borbe.

I SAD i Iran su ponudili Iraku vojnu podršku, ali ne i vojnike.

BBC navodi da je Faludža među Iračanima simbol terorizma, jer predstavlja nukleus Al Kaide u njihovoj zemlji. Posle američke invazije 2003. Al Kaida se bazirala u Faludži, gde se desilo i nekoliko brutalnih ubistava stranaca.

Poslednjih meseci sunitski ekstremisti su učestali sa napadima širom Iraka, dok su šiiti uzvratili krvavim odmazdama, što je sve podstaklo bojazni da bi se verski rat iz 2006. i 2007. mogao vratiti u punom obimu.

Poslednja eskalacija nasilja u Anbaru počela je pošto je iračka vojska razbila jedan protestni kamp sunitskih Arapa u ponedeljak u Ramadiju.

Suniti su gnevni jer su, kako kažu, marginalizovani od strane šiitske vlade. Navode da je njihova manjinska zajednica na meti antiterorističkih mera koje su uvedene da se zaustavi rast verskog nasilja.

UN su u sredu saopštile da je u 2013. u Iraku ubijeno najmanje 7.818 civila i 1.050 pripadnika snaga bezbednosti.

To je najveći broj ubijenih u poslednjih nekoliko godina u Iraku, ali i dalje znatno manje od neslavnih rekorda postignutih tokom sukoba 2006. i 2007.

Američke snage okončale su 2010. borbene misije u Iraku, koji su napustile krajem 2011, posle osam godina.

U odvojenom nasilju danas je u nekoliko bombaških napada u Bagdadu poginulo najmanje 19 ljudi.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 3

Pogledaj komentare

3 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: