Vulin: Nećemo Ahtisarijev plan

Ono što je ponuđeno u Briselu bilo je potpuno neprihvatljivo i Srbija je saopštila da se kosovsko pitanje neće rešavati po Ahtisarijevom planu, izjavio Vulin.

Izvor: B92

Nedelja, 24.03.2013.

21:30

Default images

"Bilo je to pismo o namerama, to nisu prijatne namere i ništa se lepo nije desilo sa tim namerama", rekao je Aleksandar Vulin, direktor Kancelarije za KiM, u Utisku nedelje na pitanje šta je stajalo na "non-pejper" dokumentu koji je odbačen u Briselu.

Na pitanje šta piše na njemu, rekao je - ništa. "Piše ono što ne možemo da prihvatimo. Ideja je da se sprovode kosovski zakoni, a da Srbi ne odlučuju ni o čemu... Da će Srbi imati pravo reprezentativnosti kod predsednika Kosova u jednom savetodavnom telu", rekao je Vulin i dodao da ne postoji nikakav tajni plan.

On je ponovio da Srbija ne može da ide ispod izvršnih i zakonodavnih ovlašćenja, ispod kontrole policije i pravosuđa, kao i ispod toga da institucije srpske zajednice ne odlučuju o prostornom planiranju. On je dodao da je to takođe veoma važno pitanje - ko će da izdaje zahteve za izgradnju kuća, jer bi se time sprečila mogućnost da se menja etnička struktura. On je spomenuo da je takav slučaj u naselju Brđani u Kosovskoj Mitrovici, gde je najavljeno doseljavanje 170 albanskih porodica koje nikad nisu živele tu. "Ako Beograd više ne bude izdavao dozvole, onda će nastati sukobi, kao na primer što je slučaj u naselju Brđani, gde ih već sada imamo", rekao je Vulin.

Vulin je istakao da je trebalo da pregovori budu potpuno prekinuti, a da je premijer Dačić uspeo to da spreči "na bazi nade da će nam biti ponuđen neki bolji papir". On ocenjuje da bi, da je došlo do prekida, Srbija bila pred svetom označena kao neko ko sabotira pregovore, "sistematski i planski urušava ideju dijaloga".

On kaže da se u Briselu pojavio taj papir kao predlog, koji Srbiji nije odgovarao i da su tada rekli "nećemo rešavati po Ahtisarijevom planu". On je rekao da je u Briselu poručeno da mora da postoji "posebnost, što će proizaći iz našeg ustavnog zakona o suštinskoj autonomiji".

"Kada pregovaramo, mi pregovaramo na osnovu rezolucije Narodne skupštine Srbije i krećemo se u tim okvirima", rekao je Vulin, dodajući da su pregovori teški i da Srbija za pregovaračkim stolom nije u ravnopravnoj poziciji.

Na pitanje da li će biti potpisan sporazum o dobrosusedskim odnosima, on je rekao da je to nemoguće, jer sporazum ne može biti potpisan sa nekim koga ne priznajete.
Leon Kojen (Foto: B92, arhiva)
Profesor Filozofskog fakulteta i nekadašnji koordinator državnog tima Srbije na bečkim pregovorima o Kosovu Leon Kojen je, gostujući u istoj emisiji, rekao da je Srbija imala saveznike u kosovskim pregovorima, za vreme Ahtisarija, a da su to bili Rusija i Kina, i da to pitanje mora da se vrati pod okrilje međunarodne zajednice i UN-a.

"Za Srbiju je najbolje da pregovori propadnu. To su pregovori koji su Srbiju već bacili na kolena... Glavna stvar je da se Srbija već odrekla svog suvereniteta na Kosovu. Srbija ne priznaje svoje institucije na Kosovu, naziva ih samo paralelnim. Srbi sa Kosova su sami doneli deklaraciju gde izričito odbacuju ono što država radi", kaže Kojen.

Vulin je na to rekao da tako nešto nije istina, već da će oni izdati tu deklaraciju ako im ne bude odgovaralo rešenje do kog se bude došlo dijalogom. Direktor vladine Kancelarije za KiM je rekao da se kosovsko pitanje zakomplikovalo još 2008. kada je Euleks preuzeo situaciju na Kosovu. On je rekao da, kada su se predstavnici Srbije zalagali kod Ban Ki Muna da se vrate ovlašćenja koja je UN imao na Kosovu, da je generalni sekretar svetske organizacije tada rekao - da, ali vi ste potpisali da Euleks dođe.

"Srbija dovršava na Kosovu ono što NATO nije uspeo da uradi", kaže Kojen i dodaje da je u tom predlogu u Briselu dat samo deo tih stvari koje Ahtisari predviđa u svom planu. On je ocenio da je to trik evropskih posrednika, jer su dali "ispod minimuma, a onda će ponuditi ono što je predloženo Ahtisarijem".

Srbija to ne sme da prihvati i da pusti ono što još drži, a to su te četiri opštine, kaže Kojen. On smatra da "naša strana tretira Kosovo kao nezavisnu državu i želi da izboksuje ono što su dobili Albanci u Makedoniji".

Beograd i mimo Brisela dobija zahteve od nemačkih poslanika koje nijedna država ne sme da dozvoli u civilizovanom društvu, kaže Kojen.

On je naglasio da su nemački poslanici, u svojoj tački 6 od Srbije zahtevali "promenu svesti", a "problem naše vlasti je što ne reaguje na to kad neko traži promenu svesti". Na konstataciju da je Nemačka mnogo uložila u Srbiju, Kojen je rekao da bi svaka država uložila toliko u neku zemlju znajući da će ona da bude kao kolonija te zemlje.

Vulin je, reagujući na to, rekao da sa Nemcima mora da se sarađuje, pa "čak i kada traže promenu svesti".
Vladimir Paviæeviæ (Foto: B92, arhiva)
Budućnost Srbije se lomi na pitanju Kosova, kazao je profesor na FPN-u dr Vladimir Pavićević. "Žao mi je što mi kao građani nemamo dovoljno informacija oko tog papira, jer iako je "non pejpr", to je odštampani papir na kome se nešto nalazi", kaže Pavićević.

On uočava dva moguća pristupa problemu koji stoji ispred Srbije.

"Prvi je da odbacimo ono što piše, i ako bi se to desilo, Srbija bi suštinski bila izolovana, to bi bio jedan put u dalje siromašenje, samoizolaciju, i to bi bio pakao... Drugi pristup je da vidimo da li kod naših predstavnika postoji razumevanje šta je sitacija kojom smo okruženi. Mi treba da primenimo pristup koji odgovara faktičkom stanju. A šta je faktičko stanje? To je da Srbija ne upravlja Kosovom, Kosovo ne upravlja severom ... Srbija danas nema nikakvu šansu da utiče politički, pravno, naročito ne vojno na ono što se dešava na severu, za razliku Kosova, koje ima mehanizme, ali su sprečeni delovanjem međunarodih faktora, baš tih koji učestvuju u pregovorima", kaže Pavićević.

On ocenjuje da Srbija treba da se prema tom pitanju odnosi na osnovu drugog pristupa – pristankom na to "da idemo dalje, dogovorom koji se definiše Ahtisarijevim planom, i to je to".

Pavićević kaže da Srbija ne sme da poništi svoju evropsku perspektivu. On kaže da se trenutno vodi borba oko toga da Kosovo dobije stolicu u UN, a da se Srbiji omogući evropska perspektiva. On smatra da Srbija sme da prihvati stolicu kosova u UN. Profesor Pavićević dodaje i da predstavnici Srbije moraju da budu načisto sa tim da li su za evropske integracije.

Pavićević kaže da se "u poslednjih sto godina pokazalo da mi ne znamo šta sa Kosovom", i da postoji problem da uredimo da dve etničke zajednice, koje su stalno u konfliktu, mirno žive.

Vulin je, s druge strane, ocenio da kosovsko pitanje "nije naš teret ka evropskom putu, i da je veći teret što neke zemlje ne žele da mi uđemo u Uniju, pa nalaze izgovor na ovom pitanju".

Pavićević je ocenio da u Srbiji danas nije u pitanju evroskepticizam, već antievropeizam.

"Datum, ali ne po svaku cenu"

Vulin je rekao i "da Srbija hoće datum, ali ne po svaku cenu". Na pitanje šta je ta cena, on je rekao: "Ovo što do sada nismo prihvatili, to je ta cena". Vulin je dodao da to ne prija političkoj karijeri ni Nikolića, ni Dačića, ni Vučića, ali da je to ono ispod čega Srbija ne može da ide.

Vulin je u emisiji ispričao da je prvi potpredsednik Vlade Srbije Aleksandar Vučić, prilikom posete Nemačkoj, napustio sastanak u Bundestagu, rekavši, kako je preneo: "Dobro, ako su takvi uslovi, ne treba nam ništa, hvala", a da su ga parlamentarci nakon toga zaustavljali. Pavićević je izrazio sumnju u tako nešto, napomenuvši da su "ti isti parlamentarci" prošle nedelje došli i postavili svoje uslove.

U emisiji su se osvrnuli i na rukovanje predsednika Nikolića sa Hašimom Tačijem u Vatikanu, a na to je Vulin rekao da je bolje da "predstavnici naroda budu poniženi, nego narod". Profesor Pavićević je u vezi s tim rekao da se u Srbiji o Tačiju govori kao o zločincu, ali da on nigde nije osuđen. Dodao je da bi on naravno prvi rekao da ne bi smeo da pregovara, da je Tači negde osuđen.

"Neodgovorno sada o promeni premijera"

Upitani da prokomentarišu izjavu premijera Dačića da je neodgovorno da se po medijima piše o njegovoj smeni, dok on u Briselu pregovara s Tačijem, profesor Pavićević je rekao da to ne sme da se dešava.

On je ocenio da smo ponovo došli do situacije da naši političari kalkulišu o tome šta će doneti sutrašnji dan kad je u pitanju povećanje moći. "Kad se vode pregovori, to ne sme da se dešava", rekao je on napomenuvši da to stvara neodgovoran pristup onih koji se bave politikom.

Komentarišući isto, Vulin je napomenuo da je prvi potpredsednik Vlade Srbije Aleksandar Vučić odmah reagovao i te noći, kad se sa Dačićem čuo u vezi sa pregovorima, premijeru je rekao da on neće da bude na čelu vlade, dok ne bude za to odabran izborima. Prema Vulinovim rečima, Vučić je Dačiću rekao da ima njegovu podršku i da nema zamerku na njegov rad. "Vučić je vrlo korektan saradnik", rekao je Vulin i saglasio se s Pavićevićem da bi bilo neodgovorno da se u toku pregovora promeni premijer.

On je rekao da je njemu razumljivo zašto su takve izjave dolazile od naprednjaka, jer, kako je rekao, članovi svake stranke žele da mesto premijera zauzme njihov lider. Vulin je rekao i da je uveren da će se to dogoditi na narednim izborima.

S druge strane, profesor Kojen je rekao da mora da primeti da se premijer Dačić, u trenutku kada "pooštrava antiustavnu kampanju, seća nacionalnog i državnog interesa, ali kada je njegov sopstveni položaj u pitanju".

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

169 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: