Euleks: Carina mora da se plaća

Šef Euleks carine rekao Srbima sa severa Kosova da moraju da plaćaju carinu. Istovremeno, premijer Dačić u Briselu zatražio da nema naplate do 10. januara.

Izvor: B92

Petak, 14.12.2012.

15:30

Default images

Kako je rekao šef Euleks carine Gafi Men, o suprotnom mora da se odluči na pregovorima predsednika vlada Srbije i Kosova.

"U suprotnom sledi prvo prekršajna, a potom i krivična prijava", rekao je Men na sastanku s privrednicima severa Kosova na Jarinju i dodao da treba da se sačeka i ishod "današnjeg dijaloga koji u Briselu vodi premijer Srbije Ivica Dačić".

Ukoliko nakon toga bude eventualnih promena, Men je obećao da će privrednike obavestiti telefonom, rekao je predstavnik privrednika sa severa Kosova Slaviša Milentijević.

Pored Mena, s privrednicima je razgovarao i Jorgos Makarikis, politički savetnik misije EU.

Privrednici su ponovili svoj stav da se carinjenjem robe za sever Kosova krši Sporazum o integrisaom upravljanju prelazima, postignut u pregovorima Beograda i Prištine u Briselu.

Milentijević je naveo da su im predstavnici Euleksa kazali da ta misija radi po starim zakonima Kosova i da su Srbi dužni da plombirane kamione s robom, bilo da se radi o akciznim proizvodima ili o komercijalnoj robi, voze na carinjenje ili na terminal u južnoj Mitrovici ili na Merdaru.

Privrednici su kazali da će "osmisliti dalje poteze, obzirom da se na severu Pokrajine već oseća nestašica nafte i nafnih derivata, ali i osnovnih životnih namirnica".

Oni su kazali da su od 10. decembra, kada je počela primena Sporazuma o integrisanom upravljanju prelazima, zatvoreni svi alternativni putni pravci koji vode na sever Kosova.

Dodatne teškoće privrednicima koji su robu prevozili ovim putevima, prema njihovim rečima, postavila je poreska administracija Srbije, koja ne izdaje potrebnu dokumentaciju i ne obezbeđuje pratnju za kamione i šlepere koji su išli preko Kopaonika i Rogozne do severnog dela Kosova i Metohije.

Srbi su zapretili da će ponovo blokirati prelaze ako se ne poštuju garancije koje su 6. decembra dobili od Vlade Srbije.

Vulin: Nije tačno da će se naplaćivati carina

(Beta)
Srbija je od Euleksa dobila uveravanja da ta misija ne stoji iza navodne izjave šefa carine Euleksa i da ona nije tačna - da će se carina na integrisanim prelazima na severu Kosova naplaćivati, izjavio je direktor vladine Kancelarije za Kosovo i Metohiju Aleksandar Vulin.

Vulin je Tanjugu u Briselu rekao da je Euleks statusno neutralna organizacija i da svako delovanje van tog okvira vodi kršenju sporazuma o integrisanim prelazima i mogućnosti da ga Vlada Srbije suspenduje.

On je poručio da će Vlada Srbije pažljivo pratiti šta će se dalje desavati i da će u skladu s tim reagovati, a da se dogovor o nenaplaćivanju carine mora poštovati.

"Dobili smo uveravanja od nadlažnih u Euleksu da ta izjava nije data i da ne može biti data u tom smislu, jer Euleks mora biti i jeste statusno neutralna misija, a sve drugo bi vodilo kršenju sporazuma i tome da Vlada Srbije iskoristi klauzulu, prema kojoj, ukoliko se sporazum ne poštuje, može uvek da ga suspenduje", rekao je Vulin.

Vulin, koji je prisustvovao sastanku premijera Ivice Dačiha i visoke predstavnice EU Ketrin Ešton, rekao je da se nada da do suspendovanja dogovora neći doći i da će, kao što je dogovoreno danas u Briselu, u pondeljak na sastanku tehničkih grupa biti rešena sva sporna pitanja.

On je istakao da je u razgovoru sa Eštonom još jednom potvrđen stav Vlade Srbije da se dogovor koji je postignut na prošlim razgovorima Dačić-Tači-Ešton mora poštovati, a da to znači da nema naplate carine, niti bilo kakvih drugih dažbina, za robu koja ide preko administrativnih prelaza na sever Kosova.

"Dakle, Euleks mora da se ponaša kao statusno neutralna organizacija, zahvalni smo na razjašnjanju da ova izjava nije tačna i da nije data i da iza nje ne stoji Euleks, a Vlada Srbije će pažljivo pratiti i u skladu sa razvojhem situacije reagovati", kazao je Vulin.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

76 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: