Subota, 22.02.2014.

10:33

Zadušnice na KiM:Srbi bez garancija

Srbi koji su na Zadušnice hteli da posete pravoslavna groblja u mestima u kojima ne živi srpsko stanovništvo na KiM nisu dobili pratnju i garancije bezbednosti.

Izvor: B92, Beta

Default images

Tako je oko 120 raseljenih Srba odlučilo da odustane od obilaska pravoslavnog groblja u Đakovici i manastira Uspenje presvete Bogorodice jer KPS, KFOR i Euleks nisu mogli da im garantuju bezbednost. Oko 700 Srba iz severne Kosovske Mitrovice je ipak otišlo na groblje u južnom delu bez pratnje.

Raseljeni Srbi iz Đakovice su odluku da ne odu na groblje doneli posle tradicionalne liturgije u manastiru Visoki Dečani.

Kancelarija za Kosovo i Metohiju osudila je odluku Kosovske policije i prištinskih institucija da praktično zabrane odlazak Đakovčana na groblje.

Kako se navodi u saopštenju, Srbima se po ko zna koji put na Kosmetu ograničava kretanje, zabranjuje im se da obilaze grobove i ognjišta.

Ni ovoga puta, Srbi neće moći da se pomole u crkvi Uspenja Presvete Bogorodice u Djakovici i da obiđu četiri monahinje, koje su jedini srpski stanovnici ovog grada, od 12.000 koliko ih je bilo pre sukoba u Pokrajini, kao što to nisu mogli na Badnje veče i na Božić, ove godine, kažu u Kancelariji.

Oni su pozvali međunarodnu zajednicu da reaguje i da stvori uslove za slobodno i bezbedno kretanje Srba i svih građana Kosova i Metohije.

"Danas su Srbi jedini narod u Evropi koji ne može da obiđe grobove svojih mrtvih i svoje crkve. Dok se to ne zaustavi, na Kosovu neće biti uslova za bezbedan zajednički život i pomirenje, za šta se Republika Srbija i njena Vlada zalažu", navodi se u saopštenju.

"Došli smo, a bolje da nismo"

Oko 700 Srba iz severne Kosovske Mitrovice jutros je na Zadušnice posetilo pravoslavno groblje koje se nalazi u južnom delu grada. Srbi su do groblja u južnoj Mitrovici, na kome je oko 90 odsto nadgrobnih spomenika porušeno, stigli autobusima.

Kosovska policija ovog puta nije htela da obezbedi pratnju za organizovan obilazak pravoslavnog groblja u južnom delu grada.

Miroljub Filipović je rodom iz Kosovske Mitrovice, živi u Beogradu i danas je došao da obiđe grobove svojih roditelja i rođaka čiji su nadgrobni spomenici, kao i većina na ovom groblju porušeni.

Filipović kaže da rušenje spomenika predstavlja svojevrstan genocid nad pokojnicima.

"Priča se o genocidu, a ovo je totalni genocid nad pokojnicima, to treba obelodaniti, ne samo za mitrovačko nego za sva groblja po Kosovu. Pravi genocid nad pokojnicima, to što niko ne radi, da se zatru svi tragovi da smo ikada bili ovde. A bili smo, pre njih koji ovo rade", rekao je Filipović.

Radoslav Kočanović je sa suprugom obišao grob svog sina Baneta, čiji je spomenik takođe uništen. Redovno dolaze na groblje za Zadušnice, pošto je jedino tada organizovan dolazak Srba iz severne Kosovske Mitrovice.

"Došli smo, ali bolje da nismo….gde da dođeš?", pita se Kočanović.

"Spomenik je bio napravljen, a oni su sve izlomili, sve je puno korova, trave, nema gde da se priđe ni da se pošteno ožali pokojnik", kazao je on.

Zdenka Zzivković je jutros obišla grob svog sina Igora čiji je spomenik svaki put sve vise porušen. Igor je imao samo 12 godina kad je umro i ovde je sahranjen 1994. godine.

"Spomenik uništen, sve izlomljeno, svaki put kad dođemo sve je gore i gore…ploču su podigli, sve su polomili…ovo je strašno”, kazala je Živković.

Kaže da spomenici smetaju ljudima koji ništa ne poštuju.

"Smetaju ljudima koji ne znaju ništa i ne poštuju ni mrtve...ovo je strašno, samo to mogu da kažem. Mislim da ovo nema nigde u svetu , ovo što se radi u Kosovskoj Mitrovici i po celom Kosovu, sve uništavaju", rekla je ona. Nebojša Milanović je obišao grobove svojih roditelja. Kaže da se rušenje spomenika nastavlja, ali da to "govori o njima, a ne o nama" i da međunarodna zajednica treba da pogleda muslimansko groblje u severnom delu Mitrovice, i pravoslavno u južnom delu grada i da ne treba više nikakav komentar.

"To je nova vlast njihova, kažu da je to novi poredak, demokratija...verovatno je to oličenje te njihove demokratije, ja drugačije ne znam kako ovo da objasnim. Kad god dođemo ruinirano, rušeno…moji roditelji su umrli pre rata, šta su kome skrivili, ili ovaj dečko što je sahranjen do mojih roditelja, šta je on uradio", pita se Milanović.

"To su stubovi novog svetskog poretka, koji štiti njih u tome što rade. Na žalost mi tu ne možemo ništa, to je tako", razočaran je Milanović.

Protojerej stavrofor Milija Arsović iz hrama Svetog Dimitrija u severnom delu Kosovske Mitrovice ističe da nema boljitka.
"Nema boljitka iz jednog razloga, pričali su da će obnoviti groblje, ali ne možemo da kažemo da su nešto dobro uradili. Nadamo se u

Gospoda Boga da će jednog dana to biti kako treba, da ljudi koji ovde počivaju zaslužno imaju ono što im pripada, a to je da svaki od njih ima svoj grob koji ožnačava grob vernog usnulog sluge koji ovde počiva" kazao je Arsović.

U južnom delu Kosovske Mitrovice na srpskom groblju uništeno je oko 90 odsto spomenika i tamo se umrli Srbi ne sahranjuju od 1999. godine, dok u severnom delu grada na albanskom groblju nema nijednog ošećenog spomenika.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

21 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Drama na nebu, hitno podignuti borbeni avioni

Ruski vojni avion juče je nakratko narušio vazdušni prostor Švedske istočno od baltičkog ostrva Gotland, nakon čega su ga presreli švedski borbeni avioni, saopštile su danas oružane snage te nordijske zemlje.

13:01

15.6.2024.

1 d

Podeli: