Srbija

Ponedeljak, 02.08.2010.

00:07

Poskupljuju hleb, benzin, struja...

Pad dinara već u sledećih mesec, dva izazvaće talas poskupljenja, prvi su na udaru prehrambeni proizvodi, a zatim benzin i električna energija.

Izvor: B92, Press

Default images

Iako se većina građana žali da sa trenutnim cenama jedva spaja kraj sa krajem, kao hladan tuš stigle su najave o novim poskupljenjima.

Građane Srbije očekuje „vruća jesen" pošto se zbog pada vrednosti dinara u sledeća dva meseca očekuju poskupljenja hleba, mleka, benzina, struje, gasa, prevoza i komunalija.

Domaća valuta nikada nije bila slabija nego danas. Potrebno je čak 106,35 dinara za samo jedan evro, i to po srednjem kursu. Međutim, ne samo zbog konstantnog slabljenja dinara, već i zbog poskupljenja pšenice i brašna, pekari ozbiljno razmišljaju da na jesen izađu sa novim cenama hleba, naravno višim od trenutnih.

Predsednik Unije pekara Zoran Pralica kaže da je sada već izvesno da će doći do korekcije cene hleba. "Raspon cene hleba sada se kreće između 32 i 40 dinara. Možemo da očekujemo da će hleb vrlo uskoro koštati od 35 do 40 dinara, a nešto kasnije će ići i na 45 do 50 dinara. Suština je da pekarski proizvodi i hleb moraju da poskupe", navodi Pralica.

Sa druge strane, ministar Trgovine Slobodan Milosavljević kaže da cene neće biti ograničavane, ali da u ovom trenutku povećanje cena hleba ne bi bilo opravdano. Još uvek se u proizvodnji korisiti brašno pšenice od prošle godine koje je kupovano po ceni do 10 dinara i objektivnih razloga za povećanje cene hleba, danas ili sutra ili u naredne tri nedelje nema“, kaže Milosavljević. Saradnik u Centru za slobodno tržište Aleksandar Stevanović kaže da razume potrebu proizvođača da podignu cene, jer im stalni skok evra jede zaradu. Drugo je pitanje da li će i dalje imati kupce.

„Jednostavno u ovom momentu smo u poziciji da vi možda i možete da podignete cenu neke robe, ali da vam rezultat bude toliko smanjena tražnja da vam se izgubi neto efeket koji imate od cele te priče. Zbog toga od prošle godine imamo veliku obazrivost u podizanju cena i imamo tu situaciju da je većina cena u Srbiji realno pala u evrima“, kaže on. Poskupljenjima doprinosi i to što su više puta od početka godine poskupeli energenti, a najavljuju se i više cene struje i komunalnih taksi.

"Kupovna moć je opala između 20 i 40 odsto od početka godine. To se odrazilo na promet u pekarama, koji je manji upravo za taj raspon. Kurs evra koji će ubrzo otići na 110 dinara tera nas na veće cene. Ukoliko se ne bi desilo poskupljenje hleba, uskoro bi oko 20.000 do 30.000 ljudi iz ove branše ostalo bez posla. Pekarska industrija trenutno radi na rubu egzistencije", upozorava Pralica.

I benzin će uskoro dobiti novu cenu, pa predsednik Udruženja vlasnika privatnih benzinskih stanica Milan Rakić ističe da su se stekli svi uslovi za poskupljenje i objašnjava da, "s obzirom na to da je kurs dolara otišao nagore i da će prosečna cena barela biti oko 78 dolara, za desetak dana će se steći uslovi za višu cenu goriva. Očekujem da će cena benzina biti viša za 4,5 odsto".

"Takođe, poskupljenje je uslovio i pad prometa od 50 odsto na benzinskim pumpama. Potrošači se zbog visokih cena u Srbiji okreću okolnim tržištima, gde kupuju jeftinije. Tu pre svega mislim na Republiku Srpsku i Kosovo, dok oni koji su blizu Rumunije i Bugarske odlaze na tamošnje tržište. Veliki problem je što u Srbiji nadležni ne umeju da izbalansiraju cene, a ni akcize. Tako da će i cena gasa otići naviše", poručuje Rakić.

Rakić navodi da bi vlada trebalo da stavi prst na čelo i ipak razmisli o smanjenju akciza. „To bi bio jedini spas u Srbiji jer bi gorivo moglo na takav način da pojeftini osam do 12 dinara po litri. Berzanske cene derivata dok su bile niže i dok je bio kurs dinara niži, propustili smo priliku, zbog visokog limita od tri i po procenta, da se snize cene derivata u Srbiji“, objašnjava on.
Uz sve, ni EPS ne odustaje od namere da podigne cenu struje, iako su iz vlade stizale izjave da to verovatno neće biti odobreno, bar ne u procentu koji Elektroprivreda traži, a to je struja skuplja za oko 30 odsto. Iz Elektroprivrede Srbije kažu da će na jesen tražiti poskupljenje struje. Direktor sektora za odnose sa javnošću EPS-a Momčilo Cebalović najavljuje da će Vlada Srbije odlučiti koliko će tačno struja poskupeti. "Ne zna se još uvek u kom procentu će cena biti povećana. Ali da struja treba da poskupi, treba. Mi ćemo taj zahtev uputiti na jesen", kaže Cebalović.

Ekonomista Ivan Nikolić smatra da država upravo po tom pitanju treba mudro da odigra, jer cena struje najviše i vuče inflaciju. „Ukoliko država odloži povećanje ili barem ga svede na neku minimalnu meru, onda možemo zaista očeikvati da se planirana stopa inflacije ostvari. U protivnom, ukoliko se povećanju cene električne energije pridodaju sva ova najavljena povećanja, znači i mleka i hleba, naravno goriva, onda ćemo imati većih problema u ostvarivanju projektovane inflacije za ovu godinu, naglašava on.

Nikolić naglašava da je u ovom trenutku teško proceniti koje će sve kompanije podići cene svojih proizvoda. "Budući da je kurs ključni inflatorni pritisak, inflacije će svakako biti. Tu je najbitnije koliko će država uspeti da iskontroliše cene struje i goriva, koji su važni inputi u proizvodnji", kaže Nikolić.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

68 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Vraćaju se u Rusiju

Ruski milijarderi koji su se našli pod zapadnim sankcijama postepeno su počeli da premeštaju svoje aktivnosti u domovinu.

15:26

11.5.2024.

1 d

Podeli: