Beograd dobio još jedan punjač za električna vozila
Kompanija Delta Motors postavila je stanicu za punjenje električnih vozila koja će biti dostupna svim posetiocima BMW i MINI salona automobila.
Foto: Delta Motors
U pitanju je punjač snage 2x22kW, sa standardnim EU konektorom, kojim baterija modela BMW i3 može da se napuni za 3-4 sata.
Punjač je namenjen svim plug-in hibridnim i električnim automobilima, bez obzira na marku, a da bi korisnici pristupili punjaču potrebno je da se u toku radnog vremena salona jave zaposlenima na info pultu, radi dobijanja potrebnih instrukcija o korišćenju.
Kako kažu u Delta Motorsu, registrovani elektrifikovani BMW "i" modeli na raspolaganju su za test vožnje, dok se nekoliko novih BMW i3 automobila već nalazi u vlasništvu klijenata u Srbiji.
Foto: Delta Motors
Trenutno se u glavnom gradu postoji svega nekoliko stanica za električno punjenje, zbog čega malobrojni vlasnici plug-in hibridnih i električnih vozila svoje automobile uglavnom pune preko standardnih strujnih utičnica u stambenim objektima, pa je vreme punjenja duže nego na ovom punjaču koji se nalazi u okviru salona u Beogradu.
Za sada, punjači su postavljeni u hotelima Crowne Plaza, Holiday Inn i Meriot, a u planu je i postavljanje punjača u garaži na Obilićevom vencu.
S obzirom da je Srbija jedna od zemalja potpisnica evropske Strategije o razvoju energetike i energetske efikasnosti, razvojem mreže stanica za punjenje utiče se na tražnju i korišćenje električnih vozila, a samim tim i na smanjenje emisije izduvnih gasova.
BMW i3
Foto: Delta Motors
Elektromotor od 170 ks (125 kW), koji pokreće BMW i3, dobija energiju iz litijum-jonske baterije kapaciteta 22 kWh. Snaga se prenosi na zadnje točkove, a vozaču je na raspolaganju konstantnih 250 Nm obrtnog momenta.
Automobilu je potrebno 7,2 s da stigne od 0 do 100 km/h. Maksimalna brzina je 150 km/h što je potpuno prihvatljivo ako se u obzir uzme osnovna namena ovog vozila - gradska vožnja. Uostalom, i3 se retko vozi maksimalnom brzinom, jer se tada električna energija iz baterija troši velikom brzinom, pa se domet značajno skraćuje.
BMW i3 sa jednim punjenjem baterije može da pređe između 130 i 160 km. U slučaju da vozač ima potrebe da dnevno pređe veće razdaljine od maksimalnog projektovanog radijusa kretanja, kupcima se nudi i verzija sa produženim dometom. Dodatni dvocilindrični benzinski motor služi samo kao generator električne energije i u stanju je da omogući maksimalni domet u vožnji od oko 300 km.
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Dok se ostatak Mediterana sprema za rekordne posete, jedno od najpopularnijih ostrva suočava se sa dramatičnim padom interesovanja. Turistička sezona na Kipru ozbiljno je uzdrmana,a najnoviji podaci pokazuju da su svi u velikom strahu od potpunog kraha sezone.
Vladajuća koalicija u Nemačkoj postigla je konačan dogovor o potpunom ukidanju kontroverznog zakona o energetici prethodne vlade (tzv. Habekov zakon o grejanju) i uvođenju novog Zakona o modernizaciji zgrada (GMG).
Kolumbijska vojska saopštila je da će u opštinu Silvija na jugozapadu te zemlje biti raspoređeno više od 500 vojnika, nakon teritorijalnog spora između dve autohtone grupe koji je izbio u četvrtak i izazvao sukobe u kojima je poginulo najmanje sedam ljudi.
Francuski predsednik Emanuel Makron u telefonskom razgovoru u petak upozorio je beloruskog lidera Aleksandra Lukašenka da ne pojačava umešanost svoje zemlje u ruski rat protiv Ukrajine.
Američki predsednik Donald Tramp poslednjih nedelja slao je niz različitih poruka o mogućem sporazumu sa Iranom, dok pregovori i dalje traju bez konačnog dogovora.
Rat u Ukrajini – 1.551. dan. U više ukrajinskih oblasti proglašena je vazdušna opasnost, a tokom noći izvedeni su napadi. Moskva i Kijev razmenjuju nove optužbe o raketnim i dronskim napadima.
Vođa libanskog pokreta Hezbolah, šeik Naim Kasem, ponovio je danas da ta grupa nikada neće prihvatiti pozive da položi oružje jer bi to bilo ravno njenom uništenju.
Dnevne novine u Srbiji za ponedeljak, 25. maj 2026. godine na naslovnim stranama najavljuju brojne aktuelne društveno-političke teme i donose ekskluzivne priče.
Kontroverzna porno zvezda Boni Blu, koja je šokirala javnost nakon što je spavala sa više od 1.000 muškaraca u jednom danu, tvrdi da ni na koga nema loš uticaj. Boni je rekla da je ona jedina osoba na koju utiče to što radi.
Aca Lukas još jednom je pokazao zašto važi za jednog od najvećih regionalnih muzičkih izvođača. Na koncertu u prepunom Mejdanu u Tuzli priredio je veče za pamćenje, ispunjeno emocijama, energijom i hitovima koje publika zna od prvog do poslednjeg stiha.
Suština je da Srpsku istorijsku svest danas više čuvaju pojedinci nego sistem. Ali, činjenica je da je po pitanju kulture sećanja danas mnogo bolje nego što je to bilo pre više od decenije... a to traje od 1978. god pa se temelji u 1918. godine.
Pevačici Zorici Brunclik je dijagnostikovana divertikuloza debelog creva, koju u početku nije shvatala ozbiljno. Tokom teškog perioda dobila je veliku podršku kolega, a dok je ležala u bolnici Ana Bekuta se molila za nju.
Oružje za borbu protiv prirodnog starenja zuba, koje ih s vremenom čini sve krhkijim i podložnijim oštećenjima izazvanim karijesom, nalazi se u posebnoj grupi matičnih ćelija smeštenih unutar zubne pulpe, koje nestaju sa godinama.
Stručnjaci upozoravaju da zdravlje kostiju zavisi od ishrane tokom celog života, a poseban značaj imaju kalcijum, vitamin D i proteini koji pomažu očuvanju koštane mase s godinama.
Sindrom policističnih jajnika (PCOS), jedan od najčešćih hormonskih poremećaja kod žena reproduktivnog doba, zvanično je preimenovan u poliendokrini metabolički sindrom jajnika (PMOS). Novo ime bolje opisuje složenost stanja.
Kompanija Meta pokrenula je novu aplikaciju koja služi kao "prostor namenjen razgovorima unutar Facebook grupa". Zove se Forum, a nije bilo nikakve zvanične najave ili posebne promocije.
Italijanska policija sprovela preko 100 pretresa i zaplenila servere popularne piratske mreže Cinemagoal koja je krala sadržaj sa Netflix-a i Disney+ platforme.
Prema navodima nemačkih medija, BMW je obavestio dilere da tokom juna neće imati dovoljno "manjih" felni za proizvodnju, pa kupcima nudi prelazak na veće 19-inčne točkove.
Iako tržište favorizuje SUV modele, u Lexusu veruju da luksuzne limuzine i dalje imaju svoje mesto, a novi ES trebalo bi da bude dokaz da klasičan sedan još nije rekao poslednju reč.
Komentari 25
Pogledaj komentare