Malo je poznato da je prvi automobil koji je dizajnirao i napravio osnivač kompanije Porsche nastao davne 1898. godine i da je imao električni pogon.
Porscheov muzej došao je u posed vozila kojim je Ferdinand Porsche započeo karijeru konstruktora automobila u kompaniji Jakoba Lohnera, u Beču.
Vozilo koje je u istoriji poznato pod imenom Egger-Lohner C.2 Phaeton, ili skraćeno P1, podseća na tadašnje otvorene kočije i ima dva reda sedišta.
P1 je bio pogonjen 130 kg teškim električnim motorom koji je razvijao 3 ks, a u kratkim periodima vožnje mogao je da isporuči i 5 ks. Brzina kojom se automobil kreće bila je regulisana pomoću jedne vrste menjača sa dvanaest stepeni prenosa.
Maksimalna brzina koju je P1 mogao da razvije iznosila je 35 km/h, a interesantno je da je sa jednim punjenjem baterije vozilo moglo da pređe i do 80 km.
P1 je imao i trkački pedigre, s obzirom da ga je Ferdinand Porsche 1899. vozio u reliju u kom su učestvovala tadašnja vozila na električni pogon. Ispostavilo se da je takmičenje bilo veoma zahtevno s obzirom da više od polovine učesnika nije uspelo da stigne na cilj zbog tehničkih problema.
Međutim, to nije sprečilo Ferdinanda Porschea da trijumfuje u svom automobilu postigavši za 18 minuta bolji rezultat u odnosu na drugoplasiranog.
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Sukobi na Bliskom istoku se šire. Tenzije u regionu Persijskog zaliva rastu nakon što je pogođeno postrojenje na najvećem svetskom nalazištu prirodnog gasa, Južni Pars u Iranu.
Američka vojska zvanično je poverila budućnost svoje odbrane kompaniji Anduril Industries, potpisivanjem okvirnog ugovora koji bi mogao da dostigne vrtoglavu vrednost od 20 milijardi dolara.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić predsedavaće danas sednicom Saveta za nacionalnu bezbednost u proširenom sastavu zbog energetske situacije i predstaviti mere iz oblasti energetike.
Sukobi na Bliskom istoku se šire. Tenzije u regionu Persijskog zaliva rastu nakon što je pogođeno postrojenje na najvećem svetskom nalazištu prirodnog gasa, Južni Pars u Iranu.
Sukobi na Bliskom istoku se šire. Tenzije u regionu Persijskog zaliva rastu nakon što je pogođeno postrojenje na najvećem svetskom nalazištu prirodnog gasa, Južni Pars u Iranu.
Rat u Ukrajini – 1.485. dan. Portparol Kremlja Dmitrij Peskov potvrdio je da su pregovori između Moskve i Kijeva, uz posredovanje SAD, trenutno obustavljeni.
Francuski oficir nesvesno je otkrio tačnu lokaciju nosača aviona "Šarl de Gol" objavom treninga na "Strava", čime je ugrozio bezbednost vojne operacije.
Od četiri tima, jedan nije uspeo da ispuni zadatak. Kako ništa nisu izneli pred goste i sudije, članovi Juga i Istoka momentalno su otišli po crne kecelje.
Kimberli Vajat, nekadašnja članica popularne grupe "Pussycat Dolls", našla se na udaru kritika nakon što je decu u svojoj plesnoj akademiji učila izazovnoj koreografiji.
Uma Turman otkrila je da je gotovo 20 godina bezuspešno pokušavala da dobije ulogu u komediji, a priliku je dobila tek 2006. u filmu "Moja super bivša", nakon što je, kako kaže, dugo bila zanemarivana van akcionog žanra.
Srpska premijera holivudsko-srpskog akcionog naučno-fantastičnog filma "Gospodar Oluje" zakazana je za 7. april u MTS dvorani, nakon čega 9. aprila kreće i redovna distribucija u bioskopima širom Srbije.
"Balkan, Balkan, Balkan, ovo je Balkan, come on!", to su bili stihovi zbog kojih je Eli odlučila da počne da uči srpski, a sada naš jezik priča savršeno.
Džesi Metkalf, glumac najpoznatiji po ulozi baštovana Džona Rolanda u hit seriji Očajne domaćice, otkrio je zašto je napustio seriju nakon prve sezone.
Nadzorna organizacija za sajber bezbednost "NetBlocks" saopštila je da je Iran u potpunosti bez međunarodne internet veze već 20 dana, odnosno više od 456 sati.
OpenAI je predstavio nove AI modele GPT-5.4 mini i GPT-5.4 nano, koji su dizajnirani kao brzi i efikasni alati za svakodnevne zadatke, posebno u oblasti programiranja.
Na konferenciji Dan internet domena Srbije - DIDS 2026, koja je održana 17. marta, upriličen je poseban trenutak posvećen korenima digitalizacije u našoj zemlji i osobi koja je dala svoj veliki doprinos u tome.
U planu je da se 2026. godine u fabrici Stellantis u Kragujevcu proizvede novih 40.000 električnih Citroena C3, rekao je Zoran Burić, direktor marketinga u ekskluzivnom uvozniku Avtonova KAB.
Većina kupaca na Sajmu automobila u Beogradu spremno je da izdvoji od 25.000 do 30.000 evra za kupovinu vozila, a budžet do 50.000 evra se smatra prihvatljivim za premijum modele.
Italijanski proizvođač luksuznih sportskih automobila Ferrari saopštio je danas da je privremeno obustavio isporuke na Bliski istok zbog rata u regionu.
Komentari 15
Pogledaj komentare