Japanski mališan rastegnut na svega 339 cm krajem 2010. godine postaće prvi elektromobil na domaćem tržištu, ali kupcima se sigurno neće svideti cena od 30.000 eura.
Električni automobili su po mnogo elemenata savršeni - odlično ubrzavaju, gotovo su nečujni i, pre svega, ne zagađuju. No, do problema dolazi kada se isprazne baterije, a vozači su prisiljeni da satima bespomoćno čekaju njihovo punjenje. Kako bi ispravio taj nedostatak, Micubiši je ponudio novo rešenje.
Na modelu i-MiEV postoji poseban pristup na mrežu s visokonaponskom strujom, koji omogućava brzo punjenje litijum-jonskih baterija. Za pola sata japanski mališan je spreman za puni pogon, što je izvrstan rezultat za model koji će krajem 2010. postati prvi elektromobil u ponudi na domaćem tržištu.
Rešenje se sastoji u dve utičnice. Na desnoj strani je ulaz za spajanje na klasičnu kućnu mrežu od 220 volti, kojoj je potrebno sedam sati kako bi u potpunosti napunila baterije.
Znatno brže punjenje osigurava utičnica smeštena na levoj strani, sa utičnicama spremnim da podrže protok struje od 100 ampera – tada se 80 posto kapaciteta baterija puni u samo 30 minuta.
Još bolje, prema fabričkim deklaracijama, punjenje od pet minuta dovoljno je za prevaljivanje čak 40 km. Ipak, problem je što to zahteva spajanje na mrežu sa 50-60 kW, tako da će za brzo punjenje biti potrebno da se izgradi mreža stanica, kakve već postoje u Japanu.
Mitsubishi i-MiEV je nastao na osnovu modela s benzinskim motorom, koji se prodaje samo na japanskom tržištu. Zadržan je izgled, a prava razlika uočljiva je tek pri davanju kontakta. Bez pojave bilo kakvog zvuka i-MiEV je spreman za start. Umesto sluhom, vozač mora da se služi vidom i da prati indikatore.
Kada se pritisne papučica gasa na videlo izbijaju sve prednosti električnog automobila. Start je živahan zahvaljujući 180 Nm, koji se javljaju praćeni tek laganim zujanjem.
Zahvaljujući izdašnoj elastičnosti za ubrzanje od 30 do 60 km/h potrebno je tek 3,9 s, ipak autonomija je manja od deklarisanih 144 km.
To je potvrdila simulacija gradske vožnje, kada je s jednim punjenjem baterija prevaljeno tek 100 km. Doduše, takva autonomija ostvarena je u D poziciji menjača, kada elektronika osigurava punu snagu motora.
Izborom ekološkog programa smanjuje se potrošnja električne energije i autonomija raste na fabričke vrednosti, ali pate performanse - umesto 15 do 100 km/h potrebno je 21 s.
Japanski mališan izabran je za transformaciju zbog niza tehničkih karakteristika. Ima zadnji pogon kao i Smart, a rezervoar u podu odgovara smeštaju baterija i postavljanju električnog motora bez gubitka zadnjih sedišta i prtljažnika.
U Japanu je već u prodaji, a u Evropu dolazi krajem godine zajedno s PSA blizancima, Citroënom C-Zero i Peugeotom iOn. Nažalost, po ceni većoj od 30.000 evra.
Tehničke karakteristike Motor: električni Snaga: 47 kW/64 KS Moment: 180 Nm Baterije: litijum-jonske Pogon: zadnji Brzina: 130 km/h Autonomija: 144 km Dimenzije: 339x147x160 cm Masa: 1080 kg Cena (u evrima): 30.000
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Sukobi širom Bliskog istoka – 17. dan. Iranski ministar spoljnih poslova Abas Aragči kaže da Teheran "nije tražio prekid vatre, čak ni pregovore", odgovarajući tako Donaldu Trampu.
Nemačka vlada danas je izrazila "izuzetnu zabrinutost" zbog dešavanja u Libanu i upozorila da bi velika izraelska kopnena ofanziva na jugu Libana značajno pogoršala već veoma tešku humanitarnu situaciju u regionu.
Iran je upozorio Rumuniju da će odgovoriti politički i pravno, ako ta zemlja dozvoli Sjedinjenim Državama da koriste baze na njihovoj teritoriji za operacije protiv Irana.
Rat u Ukrajini – dan 1.482. Eksplozije su odjeknule u Kijevu, oglasile su se sirene za vazdušnu uzbunu, objavio je ukrajinski list Telegraf. Istovremeno, ruske PVO snage oborile su 145 dronova iznad više ruskih regiona.
Proizvođači automobila Stelantis i Mercedes-Benc razmatraju bližu saradnju sa kineskim proizvođačima kako bi ojačali konkurentnost u tehnologiji i smanjili troškove razvoja vozila.
Izrael je pokrenuo niz vazdušnih napada na infrastrukturu Hezbolaha na jugu Libana, a sa druge strane Iran gađa Tel Aviv i tvrdi da je pogođeno više od 100 ciljeva.
Oštećeni ruski tanker natovaren tečnim prirodnim gasom (LNG) "Arktik Metagaz", koji već dve nedelje nekontrolisano pluta centralnim Mediteranom bez posade, predstavlja ozbiljan rizik od eksplozije i velike ekološke katastrofe, upozorile su italijanske vlasti.
Izrael je pokrenuo niz vazdušnih napada na infrastrukturu Hezbolaha na jugu Libana, a sa druge strane Iran gađa Tel Aviv i tvrdi da je pogođeno više od 100 ciljeva.
Oštećeni ruski tanker natovaren tečnim prirodnim gasom (LNG) "Arktik Metagaz", koji već dve nedelje nekontrolisano pluta centralnim Mediteranom bez posade, predstavlja ozbiljan rizik od eksplozije i velike ekološke katastrofe, upozorile su italijanske vlasti.
NATO će rasporediti još jedan američki sistem protivvazdušne odbrane "Patriot" na jugu Turske, saopštilo je u sredu Ministarstvo odbrane, dok alijansa preduzima korake ka jačanju odbrane usred raketnih pretnji povezanih sa ratom u Iranu.
Iranska mornarica izvela je raketnu operaciju kako bi primorala američki nosač aviona "Abraham Linkoln" da se povuče iz regiona, saopštilo je Ministarstvo odbrane te zemlje.
Rusija, Kina i Iran su najveće pretnje Švedskoj, saopštila je Švedska služba bezbednosti u svom godišnjem izveštaju o pretnjama sa kojima se zemlja suočava.
Obožavaoci Boni Blu, kreatorke sadržaja za odrasle, sumnjaju da lažira trudnoću nakon što su u novom videu primetili ono što tvrde da je lažni trudnički stomak.
Mala uloga u seriji Sopranovi, sa početka karijere Majkla B. Džordana, masovno se deli na društvenim mrežama nakon što je glumac dobio Oskara za najboljeg glumca za ulogu u filmu Grešnici.
Premijera nove serije "Dama" (The Lady) biće 18. marta na HBO Max striming platformi. Od nagrađivanog producentskog studija Left Bank Pictures stiže napeta četvorodelna drama koja prati uspon i pad Džejn Endruz, od Bakingemske palate do osuđenog ubice.
Iranian Foreign Minister Abbas Araghchi stated that the state system continues to function following the death of Ali Larijani, and that a replacement was immediately appointed.
Israel has launched a series of airstrikes on Hezbollah infrastructure in southern Lebanon, while Iran is reportedly striking Tel Aviv and claims to have hit more than 100 targets.
Shortly before the Iranian supreme leader was killed in an airstrike on the first day of the war, an Iranian official hinted at who really holds the power behind the scenes—and it was not a reference to Ayatollah Ali Khamenei.
Komentari 4
Pogledaj komentare