Nauka 1

14.11.2025.

8:35

Konačno je lansirana: Počinje istraživanje Crvene planete

Kompanija Blu oridžin milijardera Džefa Bezosa lansirala je novu raketu Nju Glen u okviru misije koja predstavlja njen prvi veliki test, prenose danas američki mediji.

Izvor: Tanjug

Konačno je lansirana: Počinje istraživanje Crvene planete
Shutterstock/Alones

Podeli:

Raketa, koja na dugo putovanje nosi par satelita u pravcu Marsa, lansirana je iz svemirskog centra u Kejp Kanaveralu u 16 sati po lokalnom vremenu, preneo je CNN. 

Oba satelita trebalo bi da uđu u orbitu Marsa u septembru 2027. godine.

 

Kompanija je istovremeno vratila na Zemlju prvi stepen rakete, koji se spustio na morsku platformu, čime je načinila ogroman napredak u nastojanjima da nova Nju Glen raketa može delimično da se koristi više od jednog puta, i da tako bude manje skupa i konkurentnija raketama kompanije SpejsIks Ilona Maska.

Raketa je prvobitno trebalo da bude lansirana u okviru misije Eskapejd u nedelju, ali je zbog oblaka odlučeno da se lansiranje odloži.

Nju Glen je prvi put lansirana u januaru, podseća CNN.

Sateliti koje je ovog puta ponela raketa vršiće merenja gornjeg sloja atmosfere i magnetosfere Marsa, a tim naučnika sa Univerziteta Berkli proučavaće podatke o atmosferi planete, što je prava naučna misija projekta Eskapejd.

Podeli:

1 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: