Nauka 1

07.11.2025.

12:00

Ruski naučnici upozoravaju: Aktivirale se snažne magnetne oluje

Ruski naučnici su danas upozorili na pojavu snažne magnetne oluje, usled današnjeg dodatnog dejstva koronale rupe koje je prevelo posmatrane parametre solarnog vetra u potpuno ekstremne vrednosti.

Izvor: Tanjug

Ruski naučnici upozoravaju: Aktivirale se snažne magnetne oluje
John G. Wilbanks / Alamy / Profimedia

Podeli:

Zemlja je ušla u tok plazme iz koronalne rupe na Suncu, a očekuje se i dolazak dva oblaka plazme izbačena usled snažnih solarnih baklji, saopštili su danas u Laboratoriji za solarnu astronomiju Instituta za kosmička istraživanja (IKI) Ruske akademije nauka.

Kako su ranije naveli naučnici, Zemlju očekuje najjača geomagnetna oluja ove godine i jedna od najjačih u poslednjih nekoliko godina, prenosi agencija RIA Novosti. 

"Zemlja bi istovremeno trebalo da uđe u zonu delovanja velike koronalne rupe, kao i da izdrži dolazak dva oblaka plazme izbačena tokom velikih solarnih erupcija koje su se dogodile pre dva dana… Sudeći po podacima sa zemaljskih i svemirskih instrumenata, prva stavka današnjeg rasporeda već je ispunjena", navodi se na Telegram kanalu laboratorije.

Možda vas zanima

Nauka

Počela magnetna oluja na Zemlji

Na Zemlji je počela slaba magnetna oluja zbog udara koronalne rupe na Sunce, saopštila je Laboratorija za solarnu astronomiju Instituta za istraživanje svemira i Institut za solarno-zemaljsku fiziku Ruske akademije nauka.

16:49

30.10.2025.

35 d

Napominje se da su magnetne oluje počele još juče, a današnje dodatno dejstvo koronale rupe "prevelo je posmatrane parametre solarnog vetra u potpuno ekstremne vrednosti".

Za sada je Zemljina magnetosfera umereno reagovala na dešavanja, saopštili su iz laboratorije. 

Od jutros su se magnetne oluje ponovo aktivirale i trenutno se drže na nižim i srednjim nivoima G1–G2, ali će, najverovatnije, uskoro preći u snažne događaje kategorije G3.

"U svakom slučaju, sve što se dešava samo je uvod i priprema pozadine za glavni događaj - dolazak oblaka solarne plazme. Postoji velika verovatnoća da su najbrži delovi solarnih izbačaja već stigli do Zemlje i da sada deluju zajedno sa solarnim vetrom. Glavna masa plazme pristizaće tokom naredna 24 sata. Za sada nije sasvim jasno koliko udara će planeta na kraju morati da izdrži. Verovatan je scenario prema kojem su se oblaci plazme na putu spojili u jedan, pa neće moći da se razlikuje granica između njih", prognoziraju naučnici.

Preliminarno modelovanje, kako navode zaposleni laboratorije, pokazivalo je da će najgušći delovi solarnih izbačaja ipak proći pored Zemlje, te da će planetu zahvatiti samo njihove spoljne oblasti. 

Podeli:

1 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: