17.05.2025.
9:03
Nova studija: Svemir će nestati brže nego što se mislilo
Zahvaljujući kvantnim učincima poznatim kao Hokingova radijacija, svemir oko nas nestaje puno brže nego što se dosad smatralo, tvrde holandski naučnici u radu koji će biti objavljen u "Journal of Cosmology and Astroparticle Physics".

Prema rezultatima istraživača sa Univerziteta Radboud, poslednji ostaci umrlih zvezda mogli bi potpuno nestati za otprilike 10⁷⁸ godina, to je broj jedan iza kojeg sledi 78 nula. Do sad se smatralo da će taj proces trajati neverojatnih 10¹¹⁰⁰ godina.
Iako je reč o razdoblju koje i dalje daleko premašuje sve što možemo zamisliti, to je veliko smanjenje u odnosu na prethodne procene o životnom veku svemira.
Ne nestaju samo crne rupe
Najintrigantnije otkriće je da Hokingova radijacija ne pogađa isključivo crne rupe, već i druge svemirske objekte, uključujući neutronske zvezde, izuzetno guste ostatke masivnih zvezda koje su eksplodirale kao supernove.
- Astronomi na korak da potvrde kontroverznu teoriju? "Imamo kandidata"
- Drama na nebu: Satelit se otkačio sa rakete i pao u Tihi okean, sve prenosili uživo FOTO/ VIDEO
- Ponovo su zaglavljeni
Prema istraživanju, čak i beli patuljci, zvezde koje se smatraju među najotpornijima u svemiru, nisu imuni. Naučnici veruju da bi upravo oni mogli biti "glasnici kraja" svemira kakvog poznajemo, i to već za 10⁷⁸ godina.
"Znači da kraj svemira dolazi brže nego što se mislilo, iako još uvek za jako, jako dugo vremena", rekao je glavni autor studije, Heino Falcke, profesor radioastronomije na Univerzitetu Radboud.
Hokingova radijacija: Ideja koja menja sve
Još 1970-ih, pokojni fizičar Stiven Hoking predložio je da crne rupe nisu sasvim "crne", već da mogu ispuštati radijaciju. Ideja se temelji na kvantnim pojavama na ivici crne rupe, gde se par čestica može stvoriti, a jedna završiti u crnoj rupi, dok druga pobegne u svemir.
Dosad se smatralo da su ti učinci značajni samo kod crnih rupa. Ali, nova studija pokazuje da čak i objekti s manjom gravitacijom, poput neutronskih zvezda, mogu zračiti na sličan način i s vremenom nestati.
"Ali crne rupe nemaju površinu", objašnjava suautor Michael Wondrak, postdoktorand na Radboudu. "One reapsorbiraju deo svog zračenja, što usporava taj proces."
I Mesec, i ljudi, s vremenom bi nestali
Naučnici su izračunali koliko bi vremena trebalo da Hokingova radijacija potpuno "izbriše" naš Mesec, ili čak jednog čoveka.
Zaključak? Oko 10⁹⁰ godina. Međutim sami autori ističu da u tim procenama nisu uzete u obzir "druge astrofizičke promene, procesi raspada i promene u gustoći mase". Drugim rečima, čovečanstvo će verojatno nestati iz drugih razloga.
Komentari 13
Pogledaj komentare Pošalji komentar