Nauka 2

07.05.2025.

10:03

Studija jezivo predviđa: Ove godine će doći do nuklearnog rata Indije i Pakistana

Studija je jezivo predvidela nuklearni sukob između Indije i Pakistana 2025. godine, izazvan terorističkim napadom s velikim brojem žrtava.

Izvor: Dnevnik.hr

Studija jezivo predviđa: Ove godine će doći do nuklearnog rata Indije i Pakistana
Shutterstock/verzellenberg

Podeli:

Oči čitavog sveta sa strepnjom posmatraju eskalaciju sukoba između Indije i Pakistana - dve nuklearne sile, od kojih svaka raspolaže sa oko 180 nuklearnih glava. 

Napetosti između Indije i Pakistana naglo su eskalirale nakon stravičnog terorističkog napada u Pahalgamu u Jamuu i Kašmiru prošlog meseca, u kojem je poginulo 26 ljudi.

Usred ove nestabilne situacije, istraživački rad iz 2019. godine koji su objavili naučnici sa američkog univerziteta Ratgers ponovno privlači veliku pažnju.

Studija je jezivo predvidela nuklearni sukob između Indije i Pakistana 2025. godine, izazvan terorističkim napadom s velikim brojem žrtava.

Istraživači su u teoriji kazali da bi veliki teroristički napad - isprva zamišljen kao napad na indijski parlament - izazvao Indiju da mobilizuje trupe, što bi podstaklo Pakistan da odgovori istom merom.

"Kako napetosti rastu, sukobi i žrtve na obe strane doveli bi do brze eskalacije. Kao što se dogodilo u januaru 2002., obe strane mobilizuju i raspoređuju svoje trupe izbijaju sukobi i ima mrtvih na obe strane", opisuju naučnici, piše Economic Times.

Studija jezivo predviđa: Ove godine će doći do nuklearnog rata Indije i Pakistana
Profimedia

Šta još kaže studija?

Prema studiji, nakon što indijske snage počnu napredovati na teritoriji Pakistana, pakistanski generali, bojeći se konvencionalnog poraza, pribegavaju nuklearnom oružju.

1. dan: Pakistan koristi 10 taktičkih nuklearnih oružja (svako snage 5 kilotona) unutar vlastitih granica protiv indijskih tenkova.

2. dan: Pakistan lansira još 15 taktičkih nuklearnih bombi. Kao odgovor, Indija koristi 20 strateških nuklearnih eksplozija usmerenih na pakistanske vojne instalacije i nuklearna skladišta.

Ove nuklearne eksplozije uzrokuju ogromne požare i oblake dima, slične onima viđenim nakon bombardiranja Hirošime ili požara u potresu u San Francisku 1906. godine.

Umesto zaustavljanja rata, indijska eskalacija izaziva smrtonosni treći dan.

Pakistan odgovara s 30 nuklearnih napada na indijske vojne i pomorske baze i gradske zračne luke, plus još 15 taktičkih napada.

Indija uzvraća nuklearnim napadima na 10 pakistanskih vojnih lokacija u gradovima.

Naučni rad opisuje katastrofalnu lančanu reakciju: ljutnju, paniku, nesporazume i čvrste protokole s obe strane što dovodi do potpune razmene nuklearnog oružja.

Tokom sledeća tri dana, Pakistan koristi celi svoj strateški arsenal od 120 nuklearnih oružja, ciljajući indijske gradove. Indija odgovara sa 70 nuklearnih vazdupšnih napada, dok u rezervi drži ostatak oružja kako bi odvratila Kinu.

Obe zemlje poseduju nuklearno oružje

Pod pretpostavkom da obe zemlje poseduju oko 250 komada nuklearnog oružja, istraživači upozoravaju na katastrofalne posledice:

  •     50 do 125 miliona trenutnih smrtnih slučajeva, zavisno od oružja.
  •     veliki indijski i pakistanski gradovi bili bi potpuno uništeni ili postali nenastanjivi
  •     kolaps infrastrukture: zdravstvo, energetika i finansije bili bi u ruševinama.

Razaranje se tu ne bi zaustavilo. Klimatski učinci dima i vatrenih oluja utjicali bi na celi svet, potencijalno izazivajući glad koja bi mogla pogoditi milijarde.

"Posledice bi bile ogromne i globalne", zaključuje se u radu.

Deevt zemalja ima nuklearno oružje

"Devet zemalja ima nuklearno oružje, ali Pakistan i Indija su jedine koje brzo povećavaju svoje arsenale", rekao je Alan Robok, istaknuti profesor na Odeljenju za nauku o okolini Univerziteta Ratgers.

Istraživači kažu da bi oružje 2025. moglo imati eksplozivnu snagu od 15 kilotona – što je ekvivalentno 15 000 tona TNT-a, iste veličine kao američka bomba bačena na Hirošimu 1945. – do nekoliko stotina kilotona.

Ako bi Indija upotrebila 100 strateških oružja, a Pakistan 150, procenjuje se da bi od direktnih posledica moglo umreti 50 do 125 miliona ljudi, a mogući su i dodatni smrtni slučajevi od masovne gladi širom sveta.

Podeli:

loader

2 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: