Nauka 7

18.03.2025.

12:04

Napad u bazi na Antarktiku: Naučnici molili da ih spasu

Grupa naučnika koja će mesecima raditi zajedno na udaljenoj istraživačkoj stanici na Antarktiku potresena je nakon što je član tima optužen za napad.

Izvor: BBC

Napad u bazi na Antarktiku: Naučnici molili da ih spasu
Profimedia

Podeli:

Oko 10 istraživača obično boravi u bazi koju vodi Južnoafrička Republika, koja se nalazi na oko 170 km od ivice glečera i teško je dostupna.

Portparol južnoafričke vlade rekao je za Bi-Bi-Si (BBC) "da je došlo do napada" u stanici, nakon ranijih navoda o neprikladnom ponašanju u kampu.

U poruci koju je video Bi-Bi-Si, južnoafričko Ministarstvo životne sredine saopštilo je da reaguje na zabrinutost sa "najvećom hitnošću".

Južnoafrički "Sandej tajms", koji je prvi izvestio o ovoj priči, rekao je da su članovi tima molili da budu spaseni.

Ministarstvo je takođe saopštilo da su oni u timu bili podvrgnuti "brojnim procenama koje uključuju provere prošlosti, provere referenci, medicinskoj proceni, kao i psihometrijskoj proceni od kvalifikovanih stručnjaka",  koje su svi članovi ekspedicije odobrili.

Ministarstvo je u saopštenju navelo: "Za imenovanje će se razmatrati samo kandidati koji nemaju negativne rezultate iz svih prethodnih ocena".

Odeljenje je dodalo da "nije neuobičajeno" da pojedinci imaju početno prilagođavanje kada stignu u ekstremno udaljena područja, čak i ako procene nisu pokazale da ima razloga za zabrinutost.

U njemu se navodi da je, kada je brod otplovio za Antarktik 1. februara, "sve bilo u redu", a incident je prvi put prijavljen ministarstvu 27. februara.

U saopštenju se navodi da je odeljenje "odmah aktiviralo plan reagovanja kako bi posredovalo i obnovilo odnose u bazi".

"Ovaj proces je u toku skoro svakodnevno kako bi se osiguralo da oni u bazi znaju da je Odeljenje za podršku spremno da učini sve što je potrebno za obnavljanje međuljudskih odnosa, ali i čvrsto u rešavanju pitanja discipline", dodaje se.

Odeljenje je saopštilo da je vladin ministar lično upravljao rešavanjem incidenta, a navodni počinilac je "voljno učestvovao u daljoj psihološkoj proceni, pokazao je kajanje i voljno sarađuje da sledi sve intervencije koje se preporučuju".

Navodni počinilac je takođe napisao zvanično izvinjenje žrtvi, navodi se.

Istraživačka baza Sanae IV nalazi se na više od 4.000 km od kopna Južne Afrike, a teški vremenski uslovi znače da naučnici tamo mogu biti odsečeni veći deo godine.

Očekuje se da će sadašnji tim biti u bazi Sanae IV do decembra.

Južnoafričke istraživačke ekspedicije se održavaju od 1959. Tim u bazi Sanae IV obično se sastoji od lekara, dva mehaničara, tri inženjera, meteorološkog tehničara i nekoliko fizičara.

Ove ekspedicije, koje rade u teškim vremenskim uslovima, zahtevaju mnogo vremena provedenog u zatvorenom prostoru i obično se odvijaju bez incidenata, a članovi tima moraju da prođu niz psiholoških procena pre putovanja.

U nedelju je južnoafrički "Sandej tajms" izvestio da je jedan član tima poslao mejl sa upozorenjem o "duboko uznemirujućem ponašanju" jednog kolege i "okruženju straha" u kojem se nalaze.

Portparol južnoafričke vlade rekao je za Bi-Bi-Si da se navodni uzrokovao "spor oko zadatka koji je vođa tima želeo da tim uradi – zadatka zavisnog od vremenskih uslova koji je zahtevao promenu rasporeda".

Incidenti na Antarktiku su retki, ali nisu bez presedana. U 2018. bilo je izveštaja o ubodu nožem u istraživačkoj stanici Belinshauzen kojom upravlja Rusija.

Psiholozi ukazuju na efekat koji izolacija može imati na ljudsko ponašanje.

"Jedna stvar koju znamo iz ovih retkih pojava, kada se nešto loše desi u prinudnoj izolaciji ili radu kapsule, jeste da su često male stvari, sitne stvari koje mogu da eksplodiraju u konflikt", rekao je Krejg Džekson, profesor zdravstvene psihologije na radnom mestu na Univerzitetu Birmingem Siti i ovlašćeni član Britanskog psihološkog društva.

"Dakle, pitanja o hijerarhiji, o raspodeli posla, čak i o malim stvarima, o slobodnom vremenu ili obrocima ili porcijama hrane, mogu brzo da se razbuktaju i postanu nešto mnogo veće nego što obično jesu", rekao je on za Bi-Bi-Si.

Gabrijel Voker, naučnica i autorka koja je bila na ekspedicijama na Antarktiku, rekla je da rad u tako bliskoj blizini male grupe kolega nosi rizik.

"Znate tačno kako spuštaju šolju za kafu i u kom smeru pokazuje drška; znate da se počešu po nosu tri puta pre nego što sednu; znate sve o njima. A u lošim okolnostima, to može početi da vas nervira… jer nema ničeg drugog – nema drugog stimulusa i sa ljudima ste 24 sata dnevno, 7 dana u nedelji", rekla je ona.

Izvori u okviru istraživačke zajednice Antarktika rekli su za Bi-Bi-Si da Južna Afrika ima pristup brodu i letelici koja je sposobna za sletanje na led, ako je potrebno.

Podeli:

7 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Vojska i tajna služba tvrde: Likvidiran je

Pripadnik Hamasa koji je učestvovao u napadu na Izrael 7. oktobra 2023. godine i bio deo ceremonije oslobađanja izraelskih talaca, ubijen je u izraelskom vazdušnom napadu u centralnom delu Pojasa Gaze.

8:09

15.4.2025.

2 d

Svet

Zelenski potpisao

Predsednik Ukrajine Volodimir Zelenski uputio je Vrhovnoj radi nacrte zakona o produženju vandrednog stanja i opšte mobilizacije za dodatnih 90 dana, odnosno do 6. avgusta ove godine.

11:27

15.4.2025.

2 d

Svet

Amerika digla bombarder B-1B; "Sledi odmazda"

Severna Koreja zapretila je danas neodređenim merama odmazde nakon što su Sjedinjene Američke Države u utorak preletele bombarderima B-1B preko Južne Koreje, tokom zajedničke vojne vežbe sa južnokorejskim snagama.

8:22

17.4.2025.

12 h

Podeli: