12.03.2025.
16:42
Veliko otkriće u Izraelu
Neandertalci i homosapijensi nisu samo naseljavali Levant istovremeno, već su imali aktivne interakcije, razmenjivali su tehnologiju, stilove života i pogrebne običaje. To je otkriveno u prvom objavljenom istraživanju pećine Tinšemet u Izraelu.
Ove interakcije izrodile su kulturnu razmenu, društvenu kompleksnost i bihejvioralne inovacije, poput formalnog pogreba ili simboličke upotrebe okera za ukrašavanje, saopštio je Jevrejski univerzitet u Jerusalimu, a prenosi Phys.org.
Otkrića sugerišu da su konekcije dve ljudske vrste, a ne izolacija, ključni pokretači tehnološkog i kulturnog napretka, a naglašavaju značaj Levanta kao raskršća u ranoj ljudskoj istoriji.
Nova otkrića u pećini Tinšemet u centralnom Izraelu menjaju dosadašnja znanja o ljudskim interakcijama tokom srednjeg paleolita na Bliskom istoku. Pećina, poznata po arheološkom bogatstvu, ima nekoliko ljudskih grobova, što su prvi grobovi iz srednjeg paleolita posle više od 50 godina.
- Novo otkriće arheologa: Ruše se sve teorije o bronzanom dobu u Magrebu
- Čudovište od 20 metara, sa zubima do 18 centimetara: Ovo stvorenje je živelo na teritoriji Srbije
- Otkriven novi fosil pretka ljudi: Jedna kost otkrila mnogo
Studija o istraživanju objavljena je u Nature Human Behavior i predstavlja prvu studiju o pećini Tinšemet.
U njoj je otkriveno mnogo dokaza o saradnji Homo neanderthalensis i Homo sapiens i razmeni delova svakodnevnog života, tehnologije i pogrebnih običaja. Do tog zaključka su došli integrišući podatke sa 4 ključna polja – proizvodnje kamenog alata, strategije lova, simboličnog ponašanja i društvene kompleksnosti.
"Izrael je bio „kotao za pretapanje“ gde su se različite grupe ljudi sretale, sarađivale i razvijale zajedno. Naši podaci pokazuju da su ljudske veze i interakcije populacija bile osnovni pokreta kulturnih i tehnoloških inovacija kroz istoriju", rekao je Josi Zajdner, profesor Jevrejskog univerziteta u Jerusalimu.
Komentari 6
Pogledaj komentare Pošalji komentar