14.02.2025.
21:03
Istraživanje pokazalo: Evo na šta mumije mirišu
Drevne egipatske mumije mirišu na drvo, začine i imaju slatkastii miris, pokazuje prvo sistemsko istraživanje stručnjaka iz Ljubljane, Londona i Egipta u kojem je korišćen i elektronski nos, saopštio je Fakultet za hemiju i hemijsku tehnologiju u Ljubljani.

Osim o mirisu mumija, istraživanje donosi i neke nove uvide u praksu mumifikacije u starom Egiptu, prenela je agencija STA.
Istraživači su izmerili i kvantifikovali supstance koje emituje devet mumija izloženih i sačuvanih u Egipatskom muzeju u Kairu, a tim stručnjaka obučenih za mirise je zatim opisao mirise prema njihovim mirisnim notama, intenzitetu i prijatnosti.
Glavni autor studije Matija Strlič, profesor na Hemijskom fakultetu u Ljubljani, rekao je da miris mumija već godinama izaziva veliko interesovanje stručne i šire javnosti, ali da do sada nije bila sprovedena nijedna kombinovana hemijska i senzorna studija.
"Revolucionarno istraživanje nam zaista pomaže da bolje planiramo konzervaciju i razumemo drevne materijale za balsamovanje. Ono dodaje još jedan sloj podataka koji će obogatiti muzejske izložbe", rekao je on.
- Pronađeno 1800 godina staro telo rimskog vojnika: Uznemirujuće šta su mu uradili FOTO
- Detektor metala je otkrio drevni zlatni predmet i zapanjio stručnjake VIDEO
- Arheolozi pronašli sekire stare 1,5 miliona godina FOTO
Nalazi otvaraju nove mogućnosti za poboljšanje muzejske prezentacije mumija, jer su posetioci mogli da dožive egipatsko nasleđe i kroz miris.
Direktor Egipatskog muzeja Ali Abdelhalim, koji je i koautor studije, rekao je da identifikacija različitih tehnika i materijala mumifikacije daje uvid u period, mesto i socio-ekonomski status mumificirane osobe.
Miris je bio ključan za stare Egipćane tokom procesa mumifikacije, jer su prijatni mirisi bili povezani sa telima božanstava i njihovom čistoćom.
Čak i danas, oko 5.000 godina kasnije, miris mumija se često opisuje kao prijatan, zbog smola i ulja četinara i drugih biljnih ulja i smola, kao i voskova koji su se koristili u procesu mumifikacije.
Komentari 1
Pogledaj komentare Pošalji komentar