Nauka 2

11.02.2025.

10:54

Haos na nebu iznad Grčke: Ekstremni nebeski događaj VIDEO

Meteorit je prošao iznad Atike, osvetlivši nebo i postao vidljiv iz Korinta, izazivajući pomešana osećanja divljenja, strahopoštovanja i straha.

Izvor: pronews.gr

Haos na nebu iznad Grčke: Ekstremni nebeski događaj VIDEO
Shutterstock/muratart

Podeli:

Napominje se da je pad meteorita oduvek izazivao takva osećanja kod ljudi, jer je reč o ekstremnom nebeskom događaju za koji se predviđa da će se "desiti u nekom trenutku u Otkrivenju Jovanovom".

Fenomen na atičkom nebu nije bio samo vizuelan, jer je meteor takođe bio praćen zaglušujućom bukom.

Čini se da je reč o padu meteorita koji se, pošto je bio relativno velik, nije u potpunosti raspao u atmosferi, dok je kamera iz Heliopolisa u Atini zabeležila ceo njegov put na noćnom nebu.

Prolazak meteorita je, međutim, vratio u prvi plan pitanja šta bi se desilo sa Zemljom ako bi u nekom trenutku na njenu površinu pao posebno veliki meteorit.

Kada kažemo "naročito veliki", dovoljno je da ima prečnik od tri kilometra da "ispari" ceo kontinent.

Da li je moguće da se tako nešto desi?

Šansa da će asteroid 2024 YR4 udariti u Zemlju 22. decembra 2032. skoro je udvostručena, navela je NASA.

Naime, ova šansa je skočila na 2,2 odsto sa 1,2 procenta, koliko je bila prošle sedmice, navela je NASA na sajtu CNEOS.

Međunarodna astronomska unija (IAU) proglasila je ovaj asteroid nivoom 3 na Torinskoj skali opasnosti od udara, što ga čini jedinim čiji je nivo iznad 0.

"Asteroid 2024 YR4 otkriven je 27. decembra 2024. teleskopom ATLAS u Čileu. Brzo nakon otkrića, automatizovani sistem upozorenja na asteroide utvrdio je da postoji veoma mala šansa da će 22. decembra 2032. udariti u Zemlju. Procenjuje se da je asteroid širok između 40 i 100 metara, a ovakvi asteroidi udare u našu planetu u proseku jednom svakih nekoliko hiljada godina i mogu da naprave veliku štetu u regionu koji pogode. Zbog toga je objekat stavljen na vrh liste opasnih asteroida ESA, aktivno ga pratimo", navodi Evropska svemirska agencija (ESA).

NASA procenjuje da je ova svemirska stena teška skoro četvrt miliona tona i da bi eksplodirala snagom većom od 2,2 miliona tona TNT, što je 150 puta jače od atomske bombe bačene na Hirošimu, piše Telegraph.

Rizične lokacije su, prema trenutnim proračunima, zapadna Afrika, Indija i Južna Amerika.

Sličan asteroid izazvao je Tungusku eksploziju 30. juna 1908.

Jedini asteroid koji je imao veći nivo na Torinskoj skali bio je 99942 Apofis, koji je krajem 2004. imao nivo 4.

Međutim, nakon naknadnih proučavanja njegove orbite on je skinut sa Torinske skale jer je utvrđeno da u narednom veku ne predstavlja opasnost.

Podeli:

Tagovi

2 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: