Aktuelno 4

04.09.2024.

8:34

Biografija Bore Đorđevića: Od "čačanskog plemića" do "Čorbe"

Borislav Đorđević rođen je u Čačku 1. novembra 1952. godine.

Izvor: B92.net

Biografija Bore Đorđevića: Od "čačanskog plemića" do "Čorbe"
Antonio Ahel/ATAImages

Podeli:

I muzičku karijeru započeo je u rodnom gradu 1965. godine u bendu Hermelini, svirao je bas gitaru i bio vokal. Po dolasku u Beograd bio je član više poznatih grupa, a 1978. osnovao je grupu Riblja čorba po kojoj je i dobio nadimak.

Tokom karijere sarađivao je sa najpoznatijim jugoslovenskim izvođačima i autor je brojnih hitova Zdravka Čolića, Bisere Veletanlić, Zane, Svetlane Ražnatović.

Počeci

Borina prva grupa Hermelini uglavnom svirala po Čačku i okolini. Njihov prvi nastup bio je u okviru čajanke u školi, a svirali su klasičan repertoar toga vremena. Bora se potom selio po raznim grupama, Dečaci sa morave, Vesnici ljubavi, Safiri, Čačakski plemći.

Sa frontmenom grupe SMAK Radomirom Mihailovićem Točko bio je u grupi PORS (Poslednji ostatak romantičnog sveta), koji je svirao gitaru i pevao drugi vokal.

U Beograd je došao sa 18 godina. Naime, novac je tokom odrastanja sakupljao i prodavajući gitare kradene iz bogataških stanova, pa je zbog toga bio sedam dana u istražnom zatvoru. Zbog bruke u malom gradu, roditelji su ga preselili u Beograd, a 1970. godine upisao se u Petu beogradsku gimnaziju.

Pošto je u novinama pročitao oglas u kome su se tražili izvođači rok-opere "Isus Hrist superstar", krenuo je u Dadov na audiciju i prošao. Zatim je otišao na glavnu audiciju u Atelje 212 i dobio ulogu jednog od apostola, navodi se u biografiji na sajtu grupe Riblja čorba.

Grupa "Zajedno"

Godine 1972. godine formirao je i akustičarsku grupu Zajedno gde je pevao i svirao akustičnu gitaru.

Povremeno, s njima je pevao Nenad Stekić, tadašnji evropski rekorder u skoku u dalj.

Prvi nastup su imali u Narodnom univerzitetu "Stari grad", a zatim su gostovali na raznim manifestacijama tipa "Hit parada '74".

Svoj prvi reklamni singl grupa Zajedno snimila je 1974. godine za Studio B. Na A-strani singla bila je pesma "Ostrvo cvijeća", a na B-strani njena varijanta na engleskom jeziku – "The Island of Flowers". Bora je radio muziku na tekst Zorana Modlija i pevao.

Krajem 1974. godine, Bora je sa grupom Zajedno snimio pesmu "Moj put". Potom je napustio grupu. Početkom 1975. godine, zajedno sa Zoranom Modlijem, Bora je napravio grupu Hajduk stanko i jataci. Grupu su činili: Zoran Modli (vokal), Bora Đorđević (akustična gitara i vokal), Robert Nemeček (bas), Ljuba Sedlar (gitara), Zoran Mugoša (klavijature) i Momčilo Vuković (bubnjevi). Njihov singl prvenac objavio je PGP RTB 1. aprila 1975. godine. Bora je za obe pesme pisao muziku i tekstove.

 

"Suncokreti"

U jesen 1975. godine, Bora je započeo novi eksperiment sa grupom SUNCOKRET. Grupu su činili: Nenad Božić, (akustična gitara i vokal), Snežana Jandrlić (vokal), Vesna Rakočević (vokal) i Bora (akustična gitara i vokal). Ta postava snimila je prvi singl "Kara Mustafa"/"Moje tuge", krajem 1975. godine za PKP RTV Ljubljana. Bora je pisao muziku i tekst za pesmu "Moje tuge".

Po objavljivljanju ovog singla Vesna Rakočević je prešla u grupu ZDRAVO. Pevačku liniju upotpunile su Biljana Krstić i Gorica Popović (ex – S VREMENA NA VREME), koja je u to vreme diplomirala glumu. Pored brojnih televizijskih nastupa, manjih koncerata i zajedničkih svirki, nastupali su na festivalu “Omladina ’76” u Subotici i na "Beogradskom proleću '76". Polovinom 1976. godine prikljičio im se basista Bata Sokić.

Poslednji singl sa grupom SUNCOKRET Bora je snimio 1978. godine. Na A-strani singla bila je pesma "Imam pesmu za sve ljude", a na B-strani "Čovek koga znam". Bora je radio tekst za pesmu "Čovek koga znam". Singl je 16. februara objavila PKP RTV Ljubljana.

Rani mraz

Bora odlazi zajedno sa Biljom Krstić u grupu Rani mraz jer grupa Suncokreti nije htela da snimi pesmu "Lutka sa naslovne strane". Sa grupom Rani mraz Bora je snimio dve singl-ploče na kojima je samo pevao prateće vokale. Prvi singl zvao se "Računajte na nas"/"Strašni žulj", a objavio ga je PGP RTB 27. maja 1978. godine. Drugi singl zvao se "Oprosti mi Katrin"/"Život je more", a objavio ga je takođe PGP RTB 27. jula 1978. godine. Posle tri meseca, Bora je napustio Rani mraz.

Riblja čorba

Sa članovima poslednje postave grupe S.O.S, Bora je 15. avgusta 1978. godine napravio novu grupu Riblja čorba. Grupu su činili: Borisav Đorđević – Bora (vokal), Miroslav Aleksić – Miša (bas), Radislav Kojić – Rajko (gitara) i Miroslav Milatović – Vicko (bubnjevi).
Krajem te 1978. godine, tačnije 9. novembra RTV Ljubljana objavljuje album grupe Žetva “Vreme žetve”. Tu je Bora radio tekst za pemu “Viršle sa senfom” na muziku D. Živića.

Istovremeno je Bora pisao i za druge, pa je tako uz Zdravka Čolića od samog početka karijere.

Prvi koncert Riblja čorba je održala u vojvođanskom mestu Elemir 26. avgusta 1978. godine, posle čega su usledile i svirke u Subotici i Sarajevu, gde su stekli novu publiku.

Prvi beogradski koncert održali su u Domu omladine 28. februara 1979. godine. Grupa je izdala 20 studijskih albuma, prvi 1979. godine, a poslednji 2019. godine.

Studijski albumi Riblje čorbe:
1979. Kost u grlu
1981. Pokvarena mašta i prljave strasti
1981. Mrtva priroda
1982. Buvlja pijaca
1984. Večeras vas zabavljaju muzičari koji piju
1985. Istina
1986. Osmi nervni slom
1987. Ujed za dušu
1988. Priča o ljubavi obično ugnjavi
1990. Koza nostra
1992. Labudova pesma
1993. Zbogom Srbijo
1996. Ostalo je ćutanje
1999. Nojeva barka
2001. Pišanje uz vetar
2003. Ovde
2007. Trilogija

2009. Minut sa njom
2012. Uzbuna!
2019. Da tebe nije

Podeli:

4 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: