Aktuelno 5

17.02.2026.

10:59

Preminuo Džesi Džekson

Džesi Džekson, vođa pokreta za građanska prava i bivši kandidat za predsednika Sjedinjenih Američkih Država, preminuo je danas u 84. godini, saopštila je njegova porodica, preneo je CBS News.

Izvor: Tanjug

Preminuo Džesi Džekson
EPA/PETER FOLEY

Podeli:

Tokom života, Džekson je bio ključna figura u borbi za građanska prava, marširajući pored borca za ljudska prava Martina Lutera Kinga Mlađeg i učestvujući u nenasilnim protestima širom SAD. 

Nakon Kingove smrti 1968. godine, osnovao je organizacije PUSH i Koaliciju Duga, fokusirane na socijalnu pravdu i angažovanje birača.

Preminuo Džesi Džekson
Tanjug/AP Photo/J. Scott Applewhite

Džekson se kandidovao za predsedničku nominaciju Demokratske stranke 1984. i 1988. godine, a tokom decenija dobio je više od 40 počasnih doktorata i Predsedničku medalju slobode 2000. godine od tadašnjeg predsednika Bila Klintona.

5 Komentari

Možda vas zanima

Odustali su

Zemlja BRIKS-a odbila Ruse

Indija je odbila ruski predlog za kupovinu tečnog prirodnog gasa (TPG) koji se nalazi pod američkim sankcijama, uprkos rastućim problemima sa snabdevanjem energentima zbog eskalacije sukoba na Bliskom istoku.

14:24

12.5.2026.

2 d

Podeli: