Aktuelno 18

31.07.2025.

20:05

Konor Mekgregor proglašen krivim za silovanje

Konor Mekgregor, jedan od najpoznatijih MMA boraca, doživeo je poraz na sudu u građanskoj parnici u kojoj ga je Irkinja Nikita Hend optužila za silovanje i brutalan napad u hotelu krajem 2018.

Izvor: Index.hr

Konor Mekgregor proglašen krivim za silovanje
Stacy Revere / Getty images / Profimedia

Podeli:

Irski sud, odnosno tročlano veće apelacionog suda u Dablinu, jednoglasno je odbacio svih pet tačaka Mekgregorove žalbe i potvrdio raniju presudu prema kojoj mora da plati odštetu od 248.600 evra, kao i oko 1,3 miliona evra sudskih troškova.

Konor se branio bezuspešno

Na suđenju na Visokom sudu u Dablinu prošle godine, porota je utvrdila da je Nikita Hend govorila istinu kada je opisala kako ju je Mekgregor silovao i udarao pesnicama tokom privatne zabave nakon božićnog događaja MMA zvezde.

Tokom suđenja, Mekgregor se branio tvrdeći da je u pitanju bila konsenzualna veza i da se iza optužbi krije pokušaj ucene, ali je sud presudio u korist žrtve, dok je saoptuženi Džejms Lorens oslobođen odgovornosti za sam napad.


Mekgregorova odbrana se zasnivala na nekoliko nivoa. Od pokušaja da se ospori korišćenje njegovih odgovora "bez komentara" tokom policijskog ispitivanja na sudu, preko tvrdnji da terminologija u ključnim pitanjima za porotu nije bila precizna ("napad" umesto "seksualni napad"), do pokušaja da se prihvate novi iskazi koji bi, prema odbrani, mogli da objasne poreklo modrica na telu tužioca.

Međutim, sud je odbacio sve argumente, navodeći da nijedan član porote nije mogao biti zaveden formulacijom pitanja, dok su povlačenje predloga za nove svedoke smatrali pokazateljem slabosti same žalbe.

Nije bio prisutan u sudnici

Sam Mekgregor nije bio prisutan u sudnici tokom izricanja presude kojom je odbijena njegova žalba. Pristalice žrtve Nikite Hend okupile su se ispred sudnice, a nakon što je odluka objavljena, ona je izjavila da je proces bio izuzetno težak i bolan i da sada može da započne proces lečenja. Takođe je pozvala druge žrtve da ne odustaju i da traže zaštitu i pravdu kroz institucije.

Borac se nije oglasio u medijima niti na društvenim mrežama povodom presude, dok irska javnost prati ceo slučaj kroz prizmu društvene odgovornosti sportskih idola i potrebe za jačanjem prava žrtava seksualnog nasilja.

Optužen za silovanje i u Americi

Ovo nije bila prva optužba za silovanje protiv Mekgregora. Pre dve godine bio je u Majamiju, gde je gledao finale NBA lige između Majami Hita i Denver Nagetsa. TMZ je tada objavio da je Mekgregor, uz pomoć obezbeđenja Kejsi centra, odvojio ženu od njenih prijatelja i da su je zajedno gurnuli u muški toalet.

Dan kasnije, pojavio se video koji potvrđuje deo priče navodne žrtve. Na njemu se vidi kako Mekgregor zapravo vodi ženu u toalet, a obezbeđenje zatim stoji ispred vrata. Američka policija je kasnije odlučila da ne podiže optužnicu zbog nedostatka dokaza.

Podeli:

18 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: