15.05.2025.
9:24
Pesma kontroverznog repera ilegalna u Nemačkoj: Ima veze sa Hitlerom FOTO/VIDEO
Kontroverzni reper Kanje Vest postao je viralan sa antisemitskom pesmom u kojoj se veliča nacistički vođa Adolf Hitler.

Pesma kontroverznog repera Kanje Vesta u kojoj veliča Hitlera, zabranjena je u Nemačkoj zbog zakona koji ograničavaju simbole mržnje krajnje desnice.
Uprkos tome što je zabranjen na većini platformi društvenih medija, provokativni novi singl repera Kanje Vest, ostaje na Iks platformi Ilona Maska, gde ima milione pregleda.
Najnovija pesma upućuje na reči nacističkog pozdrava "Hajl Hitler" ("Živeo Hitler"), koji je korišćen dok je Adolf Hitler bio na vlasti. Vizuelni prikaz pesme podseća na svastiku, a pesma se završava dugačkim primerom iz Hitlerovog govora.
- Kanje Vest zaurlao: "Ne skraćuj mi polni organ" FOTO/VIDEO
- Ana Vintur izbezumljena uoči Met Gale: Plaši se jednog čoveka FOTO/VIDEO
- Na pomolu veliki skandal: Kanje Vest podneo tužbu
- Kanje Vest priznao da je gej?
Vest je više puta bio blokiran na Iksu zbog antisemitskog sadržaja, a nedavno je izgubio ugovor o brendu Yeezy sa Adidasom nakon što je objavio niz antisemitskih psovki.
Ubrzo nakon objavljivanja, platforme uključujući Spotify, Youtube i Soundcloud radile su na zabrani singla zbog njegovog antisemitskog sadržaja.
Iako umetnik nije postavio video na druge platforme, njegovi fanovi su ga delili na Fejsbuku, Instagramu i Redditu više miliona puta.
To pokazuje koliko malo snage imaju velike tehnološke kompanije - ili žele da ulože u uklanjanje uvredljivog sadržaja nakon što je već objavljen.
Nacistički simboli zabranjeni u Nemačkoj
U Nemačkoj Vestov video ne može direktno da se vidi na njegovom Iks profilu, iako su postovi i dalje bili dostupni 13. maja (na primer, promena lokacije u SAD pomoću VPN-a čini postove ponovo vidljivim).
Pozdrav "Hajl Hitler" korišćen je kao zvanični pozdrav u nacističkoj Nemačkoj. Prateći pokret ruke, koji se pravi sa ispruženom desnom rukom i dlanom okrenutim nadole, navodno potiče iz starog Rima, a potom ga je usvojio fašistički diktator Benito Musolini 1920-ih.
Kasnije ga je Hitler preuzeoo kao "potpis" nacističke partije, koja je vladala Nemačkom od 1933. do 1945. godine.
- Kanje Vest tvrdi da je počinio incest: "On je sada u zatvoru" VIDEO
- Ozloglašeni reper crta kukaste krstove kod škole: Komšije očajne, policija ne reaguje FOTO
- Kanje Vest brutalno o Kim Kardašijan: "Obojica moramo imati seks sa njom"
- Kanje optužen za kršenje autorskih prava, pevačica tvrdi: Njegovi fanovi mi prete
U posleratnoj eri, zapadnonjemačke vlasti su smatrale da je najbolje ograničiti ove oblike izražavanja kako bi se prevazišla mračna prošlost Holokausta, koji je odneo milione žrtava i traumatizirao Evropu.
Javno isticanje ili širenje nacističkih simbola i slogana kao što su gest ruke ili fraza postalo je krivično delo prema članu 86a nemačkog krivičnog zakona.
Ovaj zakon zabranjuje upotrebu simbola povezanih sa "neustavnim organizacijama", uključujući one povezane sa nacističkom partijom, kao što su svastika, SS rune, nacistički pozdrav i slogani.
Njihova upotreba može biti kažnjena kaznom do tri godine zatvora ili novčanom kaznom.
Negiranje holokausta je takođe nezakonito u Nemačkoj i mnogim drugim evropskim zemljama, kao iu Kanadi i Izraelu.
Osamdeset godina nakon završetka rata, zabrana sadržaja u vezi sa nacizmom je i dalje veoma jaka.
Nacistički simboli nisu zabranjeni u SAD
Da bi se suprotstavile rastu ekstremno desničarskih grupa i rastućem antisemitizmu, druge zemlje su takođe zabranile simbole mržnje - neki čak i nedavno. Australija je u februaru usvojila zakon protiv zločina iz mržnje koji uključuje minimalne kazne za isticanje simbola mržnje, uključujući nacistički pozdrav.
U međuvremenu, u SAD je sloboda govora u velikoj meri zaštićena prvim amandmanom na Ustav SAD, a to uključuje govor mržnje.
Iako je to i dalje jedan od tabu gestova zapadnog sveta, u Sjedinjenim Državama nije protivzakonito izvoditi nacistički pozdrav ili nositi kukasti krst.
Od Drugog svetskog rata, pozdrav su često koristili neonacisti i beli nacionalisti, a 2016. godine, na primer, šokantan video prikazuje grupu belaca koja podržava predsedničku pobedu Donalda Trampa 2016. podižući ruke u očiglednom nacističkom pozdravu.
U januaru je Ilon Musk, koji otvoreno podržava nemačku krajnje desničarsku stranku Alternativa za Nemačku, bio pod lupom zbog toga što je na inauguraciji američkog predsednika Donalda Trampa izveo nešto što je izgledalo kao pozdrav u nacističkom stilu. Mnogi su tvrdili da je to bila slučajna sličnost, dok su drugi rekli da je to namerno.
Kao odgovor, aktivisti iz predizborne grupe Led by Donkeys projektovali su sliku na njegovoj fabrici Tesla nedaleko od Berlina na kojoj se vidi Mask kako izvodi taj gest, pod naslovom "Hajl Tesla". Grupa je smatrala da ako nemačke vlasti smatraju da je simbol ilegalan prema Krivičnom zakonu zemlje, to će dokazati da je Mask zaista učinio taj gest.
Mask se našao na udaru kritika zbog izražavanja antisemitskih stavova poslednjih godina, uključujući i odgovaranje korisniku na Iksu 2023. koji je optužio Jevreje da mrze belce, što je teorija zavere popularna među belim suprematistima.
"Rekli ste pravu istinu", tvitovao je Mask u odgovoru korisniku.
Nedostatak regulative tehnoloških kompanija
Nedavni video Kanje Vesta i borba da se on ukloni izazvali su novi pogled na politiku sadržaja velikih tehnoloških kompanija, posebno platforme društvenih medija u vlasništvu Meta.
U svetlu video snimka, Anti-Defamation League, međunarodna nevladina organizacija sa sedištem u SAD koja se bori protiv antisemitizma, netrpeljivosti i diskriminacije, pokrenula je peticiju tražeći od Fejsbuka i Instagrama da "vrate smernice namenjene zaštiti korisnika od dezinformacija i mržnje" na Fejsbuku i Instagramu kao odgovor na promene napravljene ranije ove godine.
Meta je u januaru najavila da više neće koristiti provere činjenica i olabavila je pravila oko govora mržnje i zloupotrebe u svetlu "nedavnih izbora" - što se odnosi na predsedničku pobedu Donalda Trampa.
Ipak, prohitlerovska retorika koju je izneo najnoviji Vestov singl i dalje potpada pod pravilo kompanije da zabranjuje "štetne stereotipe koji su istorijski povezani sa zastrašivanjem, uključujući crna lica i poricanje holokausta", objavio je DW.
Komentari 2
Pogledaj komentare Pošalji komentar