Aktuelno 0

05.11.2024.

11:32

Rotavirus: Koji su simptomi i kako se leči

Poslednjih dana sve više roditelja u Srbiji decu vodi kod lekara zbog infekcije Rotavirusom.

Izvor: B92.net

Rotavirus: Koji su simptomi i kako se leči
Shutterstock/FotoDuets

Podeli:

Bolesna deca imaju problema sa dijarejom, koja traje i po nekoliko dana, a uzrokuju je upravo Rotavirusi. Inače, prema zvaničnim statistikama Svetske zdravstvene organizacije, skoro svako dete na svetu je bilo zaraženo Rotavirusom bar jednom do pete godine. 

Nažalost, teški slučajevi zaraze Rotavirusom dovode do oko 128.000 smrtnih slučajeva godišnje kod novorođenčadi i dece širom sveta.

Rotavirusi, obično, izazivaju gastroenteritis, odnosno stanje kod dece i odraslih koje uključuje dijareju, nedovoljnu apsorpciju hranljivih materija i gubitak težine. I, deca nisu jedina koja su zaražena Rotavirusom, prema izveštajima iz naših domova zdravlja, gotovo svakodnevno sa simptomima mučnine, povraćanja i dijareje, dolaze im i odrasli.

Šta je Rotavirus?

Ime su, kao što je poznato, dobili zbog karakterističnog izgleda jer pod mikroskopom liče na točak, a kako se ta reč na latinskom kaže rota, otuda i kovanica Rotavirusi. Iako postoji čak devet grupa ovih virusa, grupa A je kriva za više od  90 odsto infekcija kod ljudi. Praksa je pokazala da se sva deca zaraze Rotavirusima u toku prve dve- tri godine života, a najviše obolevaju bebe (uzrasta od šest meseci do prve godine života).

Koliko može da traje infekcija Rotavirusom?

Najčešće, inficirana osoba može da ima simptome Rotavirusa od tri do 8 dana. Kada se rotavirusna infekcija razvije, može da izazove dijareju, povraćanje i druge simptome, a Rotavirusu je obično potrebno oko dva dana da se inkubira i izazove simptome.

Infekcije se ponavljaju i kod odraslih i kod decee. Prethodne infekcije i vakcinacija ne sprečavaju uvek u potpunosti da se razvije novi slučaj.

Šta je rotavirus kod dece?

Rotavirus je zarazni virus koji izaziva mučninu i dijareju. To je vodeći uzrok teške infektivne dijareje kod dece. Neke bebe i deca mogu imati dijareju toliko jaku da mogu izgubiti previše vode (dehidracija). Možda će im trebati hitna pomoć i boravak u bolnici. Dete može biti zaraženo rotavirusom više puta. U većini slučajeva kasnija oboljenja su blaža. Postoji i vakcina protiv rotavirusa.

Šta uzrokuje Rotavirus kod deteta?

Rotavirus se najčešće prenosi fekalno-oralnim putem. To je često zato što dete ne pere ruke pravilno ili dovoljno često. Takođe, može biti uzrokovano jedenjem ili pijenjem kontaminirane hrane ili vode. 

Virus može dugo da živi na površinama kao što su kvake na vratima, igračke, pribor i zajednički predmeti. Iz tog razloga, epidemije se mogu javiti u domaćinstvima i jaslicama, vrtićima... Naravno, Rotavirus ne zaobilazi ni igraonice, jer virus preživljava dugo na čvrstim površinama, u kontaminiranoj vodi i na rukama. 

Pritom, Rotavirusi su relativno otporni na najčešće korišćena sredstva za dezinfekciju, a hlor ih inaktivira.

Da bi se sprečilo širenje virusa, trebalo bi bolesno dete izolovati od zdrave dece. 

Koja deca su u opasnosti od Rotavirusa?

Većina dece dobija Rotavirus u dobi od tri meseca do 35 meseci. Infekcije su češće tokom hladnijih meseci, najčešće počinju s jeseni, a završavaju se u proleće. Mada, dešava se i da se deca zaraze i preko leta. Svako dete koje se nađe blizu deteta obolelog Rotavirusa je u opasnosti.

Koji su simptomi Rotavirusa kod deteta?

Nakon što dete dođe u kontakt sa Rotavirusom, može proći do dva dana da se simptomi razviju. Simptomi se razlikuju od deteta do deteta, a mogu se kretati od blagih do teških. Najčešći simptomi Rotavirusa su:

Mučnina i povraćanje

Vodenasta dijareja koja se javlja često i može trajati od tri do osam dana

Bol u stomaku (abdominalnom).

Groznica koja nestaje nakon dan-dva

Gubitak previše vode iz tela (dehidracija) može se desiti brzo, posebno kod beba.

Simptomi dehidracije:

Letargija

Pospanost

Razdražljivost

Suva usta

Žeđ

Bleda ili flekasta boja kože

Upale oči 

Bebina meka tačka (fontanela) na dodir deluje kao da je utonula

Manje ili nimalo suza kada dete plače

Manje urina ili manje mokrih pelena

Asiptomatska infekcija Rotavirusima

S obzirom na to da su bebe koje majke doje zaštićene njenim antitelima, kod njih je, vrlo često, infekcija Rotavirusima asimptomatska. Dakle, moguće je da su zaražene Rotavirusima, a da to ne pokazuju. I, dok kod simptomatske infekcije Rotavirusima bolest počinje naglo i prate je povišena temperatura, malaksalost, povraćanje, obilne vodenaste stolice, pa čak i pojava grčeva u stomaku, tih simptoma u slučaju asimptomatske zaraze nema.

Kako se dijagnostikuje Rotavirus kod deteta?

Lekar će nakon pregleda i na osnovu simptoma utvrditi da li je reč o Rotavirusu ali će i da zahteva da se uradi analizu uzorka stolice ili rektalni bris. 

Kako se leči Rotavirus kod deteta?

Lečenje zavisi od simptoma, ali i od starosti i opšteg zdravlja deteta. Takođe, zavisi od toga koliko je ozbiljno stanje. Antibiotici se ne koriste za lečenje Rotavirusa, ne preporučuju se ni lekovi za dijareju. Neki lekari mogu da preporučei probiotike, ali njihova efikasnost je nejasna.

U svakom slučaju, detetu treba dati dosta vode, formule, majčinog mleka ili tečnosti sa elektrolitima (šećeri i soli). Baš maloj deci ne bi trebalo davati sokove niti gazirana pića. Ako može da jee, treba ga hraniti čvrstom hranom. Ako ne bude jelo, dijareja može duže da traje.

Ako dete izgubi previše vode, možda će morati u bolnicu, gde će mu, ukoliko je situacija kritična, uključiti infuziju i uraditi testove krvi (merenje nivoa šećera, soli i drugih elektrolita).

Koje su moguće komplikacije Rotavirusa kod deteta?

Gubitak previše vode iz tela (dehidracija) može se desiti brzo, posebno kod beba. Dehidraciju treba odmah lečiti.

Kako sprečiti Rotavirus kod deteta?

U slučaju kada dete ima Rotavirus, možda neće moći da ide u vrtić ili školu dok je bolesno. Ako je u bolnici, biće držano podalje od druge dece kako bi se sprečilo širenje virusa.

Kod kuće je važno dobro pranje ruku da bi se sprečilo širenje bolesti. Da biste sprečili širenje bolesti:

Pažljivo rukujte prljavim pelenama i odlažite ih na posebno mesto.

Operite ruke pre i posle nege deteta. Koristite sapun i čistu, tekuću toplu vodu i trljajte najmanje 20 sekundi. Dobro isperite i osušite na vazduhu ili koristite čist peškir.

Očistite tvrde površine, igračke i kvake dezinfekcionim sredstvom.

Uverite se da vaše dete često pere ruke, posebno nakon korišćenja toaleta.

Uverite se da u kolektivu u kom boravi dete odrasli podstiču i kontrolišu pranje ruku.

Pitajte lekara sve o vakcini protiv Rotavirusa. Dostupne su dve vakcine protiv rotavirusa. Preporuka lekara je da se vakcina da bebama od njihove šeste do 24. nedelje života i to u dve doze. Pravilo je da između prve i druge doze prođe najmanje četiri nedelje. Idealno bi bilo da se vakcinacija protiv Rotavirusa završi pre 16. nedelje života novorođenčeta, a obavezno je da obe doze budu primljene zaključno s navršene 24 nedelje života.

Kada treba da pozovati lekara?

Pozovite lekara ako vaše dete ima:

Simptome koji se ne poboljšavaju ili se pogoršavaju

Nove simptome

Znakovi i simptomi Rotavirusa kod odraslih

Obično posle dva dana nakon što je osoba bila izložena ovom virusu, počinju i prvi simptomi: povraćanje i vodenasta stolica, koji mogu da trajaju od tri do osam dana. Zableženi su i slučajevi kada su proliv i povraćanje trajali i po dve nedelje.

Najčešći simptomi

Akutna, vodenasta stolica

Povraćanje

Groznica

Bol u stomaku

Dehidracija

Simptomi dehidratacije u slučaju zaraze Rotavirusom:

Smanjeno mokrenje

Suva usta i grlo

Osećaj vrtoglavice pri ustajanju

Neobična pospanost ili nervoza

Kako se prenosi Rotavirus?

Rotavirus, nažalost, vrlo često pogađa malu decu, posebno onu u kolektivima, kakvi su jaslice, vrtići i predškolske grupe. Naravno, veoma se brzo širi i među osnovcima, a deca zaražena Rotavirusom dalje inficiraju članove svojih porodica i druge ljude sa kojima su u bliskom kontaktu. 

Rotavirusi mogu da se prenesu i ukoliko se pojede hrana koja je zaražena ovim virusima, a s obzirom na to da je reč o kapljičnoj infekciji, mogu da se nađu u sićušnim kapljicama sekreta zaražene osobe i tokom govora se šire kroz vazduh. Baš to je razlog za česte epidemije Rotavirusom u prostorijama u kojoj boravi mnogo ljudi. Veliki problem je što osobe inficirane Rotavorisima mogu da zaraze druge i pre nego što se kod njih pokažu bilo kakve simptome rotavirusne infekcije. 

Kako se utvrđuje prisustvo Rotavirusa kod odrasle osobe?

Postupak je vrlo jednostavan, u laboratoriju treba odneti uzorak stolice ili se, u situacijama kada to nike moguće, uzima rektalni bris. U slučajevima kada je nemoguće ni jedno ni drugo, dokaz o rotavirusnoj infekciji može da se dobije i serološki. Zapravo, reč je o analizama kojima se dokazuje prisustvo u krvi antitela na različite viruse, bakterije, mikoplazme, hlamidije i parazite. 

Kada jednom uđe u organizam, Rotavirus se nastani u tankom crevu gde počinje njegov rast ili takozvana replikacija virusa.

Preventiva za Rotaviruse kod odraslih osoba

Naravno, preventivna mera je lična higijena, pre svega pranje ruku. Ruke treba prati više puta dnevno, obavezno pre svakog pripremanja hrane, pre i posle jela, pre i posle korišćenja toaleta, posle kijanja, kašljanja, brisanja nosa, dodira životinja, kao i posle javnog prevoza. Uz to, bitno je prati ruke na ispravan način, odnosno koristiti toplu vodu i sapun, jer hladna voda ne skida svu prljavštinu s ruku. Danas u svakoj apoteci mogu da se kupe i antibakterijske vlažne maramice i antibakterijski gel za dezinfekciju ruku, što je dobar izbor u situacijama kada ljudima nisu dostupni voda i sapun.

Podeli:

0 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Ostajemo bez omiljenog napitka?

Ogroman porast cena kafe robuste za neverovatnih 227 odsto i arabike za preko 70 odsto u manje od godinu dana predstavlja pravo iznenađenje za ljubitelje ovog napitka.

15:24

8.12.2024.

1 d

Podeli: