13.09.2024.
10:24
Deca bolesna nedeljama: U srpskim vrtićima haraju virusi, ovo su simptomi
U srpskim vrtićima trenutno haraju brojni virusi, što se dešava neminovno nakon povratka u kolektive u septembru.
Decu obično ne zaobilaze virusi i prehlade, pa je tako i sada, a najzastupljeniji je rota ili stomačni virus, koji se vrlo lako prenosi među decom.
U Srbiji su trenutno zastupljena čak tri stomačna virusa - rota, adeno i norovirus. Pored toga tu je i rinovirus koji napada sluznicu nosa.
Oni, po simptomima, obično da liče jedan na drugi. Zbog toga se stiče utisak da se jedan virus stalno vraća. Lako se prenose, uglavnom direktnim putem, kijanjem, kašljanjem, ruka-nos kontaktom i indirektnim putem, dodirom zaraženog materijala - kontakt sa nazalnim sekretom.
Možda vas zanima
Decu napada više od 200 virusa: Ako primetite ove simptome, hitno se javite lekaru
Početak nove školske godine označava i početak kruženja virusa, prehlada, pa i razvoja epidemija koje mogu ugroziti zdravlje stanovništva.
14:58
4.9.2024.
33 d
Ovim navikama ojačajte deci imunitet pred školsku godinu i smanjite rizik od virusa
Imunitet predstavlja sposobnost, mehanizam našeg tela da se odbrani od izazivača različitih bolesti.
8:44
31.8.2024.
37 d
Stomačni virus je opasan po decu, jer izaziva dehidrataciju i malaksalost, a precizna terapija ne postoji. On se prenosi kao i svaki drugi virus, međutim, ova vrsta virusa može da izazove zabrinjavajuću kliničku sliku kod dece.
Jedna od glavnih karakteristika rotavirusa je da izaziva određene teskobe, kao što su dehidratacija i malaksalost, ali i otežano hodanje.
Kako je za B92.net istakla pedijatar dr Tanja Stanimirović-Milenković, postoji veliki broj virusa koji se aktivira i deluje u jesenjem periodu.
Doktorka ukazuje na simptome koji se najčešće javljaju kod dece koji mogu biti veoma uporni.
"Detetu stalno curi nos, ali nema visoku temperaturu. To može da traje i do nekoliko nedelja. U tim situacijama roditelji misle da su deca stalno bolesna i da nikako ne mogu da se izleče od virusa. Stvar je u tome što različite varijacije virusa ne dovode do imunizacije, pa već oslabljen imunitet pogoduje da se virusi stalno kače i izazivaju seriju infekcija. Srećom, kod velikog broja dece ovakvi simptomi ne izazivaju veće probleme i komplikacije. Prehlada je, takođe, izazvana virusima. Njoj i te kako pogoduje hladnije vreme", navodi doktorka Tanja.
Decu napada više od 200 virusa: Ako primetite ove simptome, hitno se javite lekaru
Kada stigne početak nove školske godine, roditelji imaju utisak da se virusne infekcije "vuku" nedeljama, da su čekaonice Domova zdravlja prepune, a da u tome ne zaostaju ni dečje bolnice i to je, čini se, slika svake jeseni.
Ono što doktorka Tanja ističe je da postoji ogroman broj, više od 200 tipova virusa, koji napadaju disajne organe dece. Nažalost, među tim virusima nema unakrsnog imuniteta.
Možda vas zanima
Kako pravilno postupiti kada temperatura kod najmlađih postane opasna? VIDEO
Od velike je važnosti znati kako pravilno postupiti kada temperatura kod najmlađih postane opasna.
19:58
28.8.2024.
39 d
Zarazne bolesti haraju Srbijom, a ove dve će tek buknuti: Očekuje se haos kroz dve nedelje
Stomačni virusi, prehlade, koronavirus, male boginje, grip... Sve ove zarazne bolesti vrebaju svakodnevno, ali je najveći rizik od oboljevanja u većim kolektivima poput škola i vrtića.
11:14
14.8.2024.
54 d
"Srećom, kod ogromne većine dece se radi o bezazlenim prehladama, koje veoma retko izazivaju komplikacije. Slivanje sekreta iz nosa u grlo izaziva kašalj, ali većina dece ipak nema problema sa bronhijama i plućima. Postoji brojna grupa respiratornih virusa koji izazivaju prehladu, a veoma su široko rasprostranjeni. Oni napadaju gornje disajne puteve, pre svega nos, pa zato deca kijaju, sline, a ponekad i kašlju. Hladan vazduh pogoduje širenju ovih virusa, pa se zato ove infekcije uglavnom dešavaju tokom jeseni ili zime, naročito kada dođe do naglih vremenskih promena. Lako se šire kapljičnim putem – kijanjem i kašljanjem, ali i direktnim kontaktom sa bolesnim detetom. Zato je veliki broj dece, ali i odraslih, koji imaju prehladu tih dana i nedelja", objašnjava.
Kada je vreme još uvek prilično toplo, kao što je bilo slučaj do juče, to stvara druge probleme.
Korona ponovo hara Srbijom: Broj zaraženih veći nego što mislimo? VIDEO
"Nagle vremenske promene pogoduju različitim mikroorganizmima. Topliji dani pogoduju virusima koji izazivaju infekcije organa za varenje koje idu sa povraćanjem i prolivom, a hladnije dane uglavnom vole virusi koji napadaju disajne organe. Na žalost ima i bakterija kojima prija "toplo – hladno" pa to dodatno komplikuje situaciju", dodala je pedijatar za B92.net.
Na pitanje zašto se deca u vrtićima i školama češće razboljevaju, doktorka ima jasan odgovor.
"To je logična posledica boravka većeg broja dece istog ili sličnog uzrasta na istom, zatvorenom mestu. Vrtići i škole su mesta gde treba da se druže zdrava deca, ali to nije uvek i svuda tako. Što je veća grupa veća je šansa da neko donese virus i zarazi ostale."
Kada je vreme za pregled kod pedijatra?
"Situacije koje zahtevaju pedijatrijski pregled su pojava visoke temperatura koja prati kašalj i sekreciju iz nosa, ubrzano i otežano disanje, kašalj ima prizvuk "laveža psa" a disanje je "grubo", dete naglo izgubi živahnost, odbijanje obroka, pojava mučnine, povraćanja, sa prolivom ili bez njega, napadi kašlja koji se ne smiruju i pored davanja biljnih sirupa".
Da bi se stekao imunitet neophodna je zdrava ishrana, fizička aktivnost, boravak na otvorenom i svežem vazduhu, dobar i kvalitetan san, jer doktorka ističe da je "ishrana temelj dobrog imuniteta", kao i da dobra preventiva može biti odlazak na more, planinu, poseta slanim sobama i slično.
S' obzirom na to da su virusne infekcije neminovne kod dece, treba kontinuirano raditi na jačanju imuniteta.
"Imunitet se deli na tri tipa: urođeni, pasivni i stečeni. Stečeni imunitet je onaj koji se stiče odrastanjem. Kroz borbu deteta sa različitim bolestima i raznim virusima. Takođe, on se može steći i imunizacijom, odnosno vakcinom. Pasivan imunitet je privremen i dobija se od druge osobe, na primer: dojenjem. Urođeni imunitet se stiče rođenjem", dodala je pedijatar Tanja Stanimirović-Milenković.
Najčešći simptomi stomačnog virusa su:
- Dijareja
- Povraćanje
- Temperatura koja ne mora biti previše visoka
- Suv jezik
- Upale oči
- Manjak urina
Komentari 1
Pogledaj komentare Pošalji komentar