20.04.2026.
9:25
Zaštita i prevencija: Počinje nedelja imunizacije u Srbiji i Evropi
Nedelja imunizacije je godišnji događaj koji se u Evropi obeležava od danas do 25. aprila pod sloganom "Za svaku generaciju - vakcine deluju", a za cilj ima povećanje obuhvata i izgradnje pozitivnih stavova o neophodnosti imunizacije.
Opšti cilj ovog događaja je povećanje obuhvata imunizacijom jačanjem uverenja o potrebi zaštite svake osobe od bolesti koje se mogu sprečiti vakcinacijom, sa posebnim akcentom na decu iz teško dostupnih vulnerabilnih i marginalizovanih grupa.
Slogan za 21. Nedelju imunizacije odabran je kako bi se promovisala svest o ulozi koju imunizacija ima u prevenciji bolesti i zaštiti života, sa akcentom na neophodnost visokog obuhvata imunizacijom u svakoj zajednici, te da bi se sprečilo epidemijsko javljanje bolesti sada, ali i u budućnosti.
U saopštenju Instituta za javno zdravlje Srbije "Dr Milan Jovanović Batut" navodi se da je imunizacija jedna od najuspešnijih javnozdravstvenih inicijativa, jer se njome preveniraju bolesti, komplikacije i smrtni ishodi od vakcinama preventabilnih bolesti kao što su: dečija paraliza, difterija, tetanus, veliki kašalj, hepatitis B, morbili, zaušci, rubela, neke vrste zapaljenja pluća, prolivi izazvani rotavirusom i rak grlića materice.
Možda vas zanima
Inovacija iz "Torlaka": Personalizovane vakcine protiv alergija, evo i za koga
Ako vam je ovih dana češće potrebna maramica ili vam suze oči, za to bi mogli da budu krivci jasen, tisa ili čempres.
12:58
19.3.2026.
33 d
Dosijei CIA otkrili jezivi plan za manipulaciju umovima: Tajno drogiranje vakcinama FOTO
Novoobjavljeni dokument CIA otkriva jezivi plan za manipulaciju umovima putem tajnih eksperimenata sa drogom.
7:08
25.2.2026.
56 d
"Potrebno je širiti informacije o vakcinama i važnosti imunizacije i podsticati napore za unapređenje javnog zdravlja, stvaranjem i unapređenjem partnerstva i inicijativa sa profesionalcima i omladinskim organizacijama posvećenim promivisanju imunizacije. Održavanje kontinuiteta u sprovođenju nacionalnih programa imunizacije ima prioritet koji ni na koji način ne sme biti ugrožen", navodi se u saopštenju.
Procenjuje se da se imunizacijom sačuva četiri miliona života godišnje, a svake godine se registruju dva do tri miliona smrtnih ishoda od pneumokoknih infekcija, rotavirusnih infekcija, difterije, tetanusa, velikog kašlja, malih boginja kod nevakcinisanih lica, među kojima je najviše dece ispod pet godina života.
"Imunizacija je doprinela iskorenjivanju velikih boginja i doprinosi iskorenjivanju dečije paralize, a broj obolelih od malih boginja, rubele, tuberkuloze, velikog kašlja, tetanusa i difterije je značajno opao", saopštio je "Batut".
Ističu da su vakcine već dugo jedan od najmoćnijih alata u javnom zdravlju.
"Više od 200 godina vakcine štite generacije ljudi. Toliko su uspešne da su mnoge bolesti koje su nekada izazivale strah danas retke u mnogim delovima sveta. Vakcine su spasile više od 150 miliona života u poslednjih 50 godina, zato što su ljudi donosili odluku da zaštite sebe, svoju decu i druge. Vakcine su dokazano sredstvo prevencije teških bolesti, koje na bezbedan način svake godine štite stotine miliona ljudi", kaže se u saopštenju.
Takođe, vakcine se razvijaju kroz rigorozna naučna istraživanja, pažljivo se testiraju i kontinuirano prate u pogledu bezbednosti i efikasnosti.
"Odluke porodica da vakcinišu svoju decu, zajedno sa posvećenošću zdravstvenih radnika da dođu do svakog deteta, doprinele su povećanju preživljavanja odojčadi za 40 odsto u poslednjih 50 godina i zaštitile desetine miliona dece od trajnih invaliditeta", rečeno je u saopštenju.
Podsećaju da se u adolescenciji primaju revakcine za održavanje imuniteta, kao i da je moguće primiti i dodatne vakcine u odraslom dobu kada imunski sistem sa godinama prirodno slabi, što povećava rizik od teških infekcija.
"Batut" ukazuje da smo na polovini puta do ostvarenja ciljeva Evropske agende imunizacije 2030. i Globalne agende imunizacije 2030. i podseća na podatke za evropski region SZO iz 2025. godine kada je registrovano 33.998 slučajeva morbila, što je za 75 odsto manje u odnosu na 2024. godinu).
Možda vas zanima
SZO prekvalifikuje vakcinu protiv poliomijelitisa: Cilj je ubrzavanje globalne imunizacije
Svetska zdravstvena organizacija (SZO) saopštila je danas da je prekvalifikovala novu oralnu vakcinu protiv poliomijelitisa tipa 2 (nOPV2), korak koji će da omogući bržu distribuciju vakcine i jačanje globalnog odgovora na epidemiju.
19:43
13.2.2026.
67 d
Rusi otkrili: Bil Gejts izgradio skrivenu mrežu za kontrolu vakcina, planovi postojali i pre koronavirusa
Bil Gejts je izgradio višeslojnu, skrivenu mrežu koja povezuje neprofitne organizacije i poslovne interese kako bi kontrolisao tržište vakcina, izjavio je danas direktor Ruskog fonda za direktne investicije (RDIF) Kiril Dmitrijev.
19:00
3.2.2026.
77 d
U Srbiji se održava endemsko prisustvo morbila, a prema podacima "Batuta" tokom 2025. godine na teritoriji Srbije registrovano je 210 slučajeva morbila, a kada je reč o drugim bolestima koje je moguće sprečiti vakcinacijom - u Srbiji je u 2025 godini prijavljeno 18 slučajeva velikog kašlja.
Gradski zavod za javno zdravlje Beograd povodom Nedelje imunizacije ukazao je na značaj vakcinacije i naveo podatke za 2025. godinu koji pokazuju da je u Srbiji na teritoriji Beograda prijavljena jedna epidemija morbila u Gradskoj opštini Obrenovac 5. septembra zbog pet obolelih osoba, kao i da je ta epidemija odjavljena 10. oktobra, a iste godine na teritoriji Beograda registrovane su tri osobe obolele od velikog kašlja.
Nedelja imunizacije je inicijativa koja je koordinirana od strane Regionalne kancelarije Svetske zdravstvene organizacije (SZO) za Evropu, u saradnji sa zemljama članicama i partnerima.
Ovu nedelju je inicirala SZO 2005. godine, a u njeno obeležavanje Srbija se uključila od početka.
Komentari 0
Pogledaj komentare Pošalji komentar