Aktuelno 1

29.12.2025.

15:59

Prijavljena epidemija gripa u Beogradu: Munjevito se širi

Gradski zavod za javno zdravlje Beograd prijavio je epidemiju gripa na teritoriji Beograda.

Izvor: Blic

Prijavljena epidemija gripa u Beogradu: Munjevito se širi
Shutterstock/Aleksandra Suzi

Podeli:

Kako prenosi "Blic" Institutu za javno zdravlje Srbije "Dr Milan Jovanović Batut", Gradski zavod za javno zdravlje je epidemiju prijavio 24. decembra. 

Grip iznad epidemijskog praga

Podsetimo, Institut za javno zdravlje Srbije "Dr Milan Jovanović Batut" objavio je u petak najnoviji izveštaj u kojem se navodi da je klinička aktivnost gripa u Srbiji trenutno iznad epidemijskog praga, da registruje se široka geografska raširenost dok je trend incidencije rastući.

Za samo nedelju dana, on je dijagnostikovan u 18 okruga u Srbiji, što je najveći broj od početka sezone u jednoj sedmici.

Samo u Beogradu, u toku prošle nedelje od 15. do 21. decembra virus gripa je potvrđen kod 51 osobe, što je za 27 više u odnosu na prethodnu sedmicu.

Kako su saopštili iz Gradskog zavoda za javno zdravlje Beograd, prošle nedelje je u 51 uzorku grla i nosa dokazan virus gripa i to: A(H3) - kod 31 osobe, A - kod 17, A(H1)pdm09 - kod 3.

U istom periodu u Beogradu je od akutnih respiratornih infekcija obolelo 21.642 osobe, a od oboljenja sličnih gripu - 1.274. U odnosu na prethodnu sedmicu, akutne respiratorne infekcije su skočile za 25,4 odsto, a broj obolelih od oboljenja sličnih gripu za 50,2 odsto.

Prevencija gripa

U zavodu podsećaju da je najefikasnija mera prevencije gripa je vakcinacija i preporučuje se svim osobama koje su u povećanom riziku od razvoja komplikacija da se što pre vakcinišu, i da se zaštita stvara za 2 do 3 nedelje od dobijanja vakcine.

Vakcina se može primiti u bilo koje vreme u toku trajanja sezone gripa, čak i kad je virus počeo da se širi u okruženju.

Takođe, opšte mere prevencije obuhvataju i: izbegavanje bliskih kontakta sa obolelim osobama, redovno pranje ruku uz izbegavanje dodirivanja očiju, nosa i usta, provetravanje prostorija.

Podeli:

1 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: