20.07.2025.
17:47
Srpski kardiohirurg objasnio sve o dijagnozi Donalda Trampa VIDEO
Američki predsednik Donald Tramp ima medicinsko stanje vena zvano hronična venska insuficijencija, saopštila je Bela kuća, a o kakvom oboljenju je reč, govorio je kardiohirurg Miljko Ristić.
Bela kuća je saopštila da američki predsednik Donald Tramp ima medicinsko stanje vena zvano hronična venska insuficijencija. U belešci koju je lekar Bele kuće Šon Barbabela poslao novinarima, navodi se da je Trampovo stanje "benigno i često", naročito kod ljudi starijih od 70 godina. Da li se u tom dobu i najčešće javlja?
Mediji prenose da sakupljanje krvi u nogama zbog hronične venske insuficijencije može da izazove oticanje, kao što je primećeno na pojedinim Trampovim skorašnjim fotografijama.
- Sve o bolesti koja je dijagnostikovana Donaldu Trampu
- Lekari o Trampovoj bolesti: Opasno po život?
- Oglasila se Bela kuća: Tačno je, Tramp je bolestan
- Donald Tramp ima ozbiljan zdravstveni problem? FOTO
"Tramp primetio kako mu otiču noge, što ga je navelo da ode na zdravstveni pregled kod doktora koji mu je postavio dijagnozu ovog stanja", rekla je Kerolajn Levit, portparolka Bele kuće, tokom redovne konferencije za štampu.
Na nedavno objavljenim fotografijama se vidi da su Trampu delovi nadlaktice prekriveni šminkom.
Bela kuća je saopštila da to nema veze sa venskim stanjem, već je, istakli su, reč o modrici, posledici čestog rukovanja.
O kakvom oboljenju je reč, za Prvu TV je govorio čuveni srpski lekar, kardiohirug Miljko Ristić.
"U našem organizmu koji je dosta složen biološki, ima mnogo sistema za cirkulaciju i tečnog sadržaja, između ostalog, to je i ta venska crikualcija, koja pokriva ceo organizam, od malog prsta na nozi do mozga u glavi. Tu je i arterijska cirkulacija, koja je takođe veoma rasprostranjena mreža kroz koju se kreće oksigenisana krv i hrani sva tkiva i organe. Onda se ta krv, koja izgubi, u neku ruku, sav taj kiseonik koji preda ćelijama, da li jetri, koži ili nekom drugom ogranskom sistemu, vraća se u krvotok i potpuno je druge boje. Znači, arterijska je crvena, zato što ima dosta kiseonika, a kada se on isprazni u raznim delovima tela, ta cirkulacija se nastavlja kao venska, i krv je tamnije boje. Ona se vraća u srce", pojasnio je dr Ristić.
Prema njegovim rečima, krv se iz srca premešta u pluća i oksigeniše se opet i to je jedan uhodan sistem.
"Naravno, od toga zavisi kvalitet života, u nekim slučajevima ako su jedan ili drugi sistem, odnosno arterijska i venska cirkulaciji poremećeni, posledica može da bude smrt, što je izuzetno redak slučaj", precizirao je dr Ristić.
"Opasnija je ta arterijska cirkulacija kada imamo protok, i iako nije za poređenje, to je kao kada imate česmu, pustite je, ali nema vode. To je veoma ozbiljno i naš organizam ne može dugo da izdrži kada prestane ta arterijska cirkluacija. Na primer, ako se to desi u glavi, govorimo o šlogu, ako je na srcu, to je infarkt".
Dr Miljković je istakao da je venska cirkulacija bezazlenija.
Više o tome možete da pogledate u prilogu ispod.
Komentari 2
Pogledaj komentare Pošalji komentar