28.03.2025.
8:33
Veća tetovaža nosi veći rizik od raka krvi? FOTO
Istraživači su otkrili da se čestice mastila za tetoviranje akumuliraju u limfnim čvorovima i utiču na imunološku funkciju i mogu da igraju ključnu ulogu u razvoju raka.

Nedavna studija koju je objavio The Lancet sugeriše moguću povezanost između izlaganja mastilu za tetoviranje i povećanog rizika od malignog limfoma, pri čemu tetovirani pojedinci imaju 21 odsto veći rizik od razvoja limfoma.
Naučnici sa Univerziteta Južne Danske i Univerziteta u Helsinkiju sproveli su istraživanje analizirajući zdravstvene podatke iz Danske grupe za tetoviranje blizanaca, u kojoj je bilo više od 5.900 blizanaca.
- Tetovirani ljudi imaju 21 odsto veće šanse za dobijanje ovog karcinoma
- Limfom - jedno ime mnogo lica: Simptomi ove bolesti često se zanemaruju VIDEO
Istraživači su uporedili skoro 2.400 nasumično odabranih blizanaca rođenih između 1960. i 1996. godine, kao i 316 blizanaca kod kojih je jednom blizancu dijagnostikovan rak. Otkrili su da se kod tetoviranih osoba češće dijagnostikuje rak kože i limfom u poređenju sa onima bez tetovaža.
Studija je otkrila da tetovirani pojedinci imaju veći rizik od razvoja raka kože i limfoma u poređenju sa onima bez tetovaža. Ovaj rizik je posebno izražen kod osoba sa velikim tetovažama, definisanim kao "veće od dlana". Tetovaže veće od dlana povećavaju rizik od raka kože za skoro 2,4 puta. Stopa limfoma je skoro tri puta veća kod osoba sa velikim tetovažama u poređenju sa onima bez tetovaža.
Istraživači su primetili da kada se mastilo za tetoviranje ubrizgava u kožu, čestice mastila mogu da se akumuliraju unutar limfnih čvorova, gde mogu da utiču na imuni sistem i imaju ključnu ulogu u razvoju raka.
"Možemo da vidimo da se čestice mastila akumuliraju u limfnim čvorovima i sumnjamo da ih telo doživljava kao strane supstance", rekao je Henrik Frederiksen i dodao:
"To može značiti da imuni sistem pokušava da stalno reaguje na mastilo, a mi još uvek ne znamo da li bi to moglo da oslabi funkciju limfnih čvorova ili da ima druge zdravstvene posledice".
Mastila za tetoviranje sadrže različita jedinjenja, uključujući metale, organske pigmente, primarne aromatične amine i policiklične aromatične ugljovodonike, što izaziva zabrinutost za njihovu bezbednost i potencijalna kancerogena svojstva. Akumulacija čestica mastila u limfnim čvorovima može dovesti do hronične upale, što potencijalno rezultira abnormalnim rastom ćelija i većim rizikom od raka tokom vremena.
"Naša studija sugeriše da postoji povećan rizik od dobijanja raka ako neko ima tetovaže", rekla je Signe Bedsted Klemensen, docent za biostatistiku na Univerzitetu južne Danske.
"Prerano je reći da li je veza između tetovaža i raka uzročna ili ne. Postoji razlog za sumnju, ali je potrebno više studija", primetila je ona.
Istraživači priznaju da je određivanje tačne veze između tetovaža i raka složeno jer razvoj raka može trajati godinama, a efekti mastila mogu se manifestovati decenijama kasnije, što otežava merenje direktnog efekta. Planiraju da istraže kako čestice mastila utiču na funkciju limfnih čvorova na molekularnom nivou.
"Takve tvrdnje izazivaju nepotrebnu društvenu uzbunu", rekao je dr Donis Munjoz, dermatolog sa španske Akademije za dermatologiju i venerologiju.
"U mojih 40 godina iskustva kao profesionalca, nikada nisam video da tetovaža izaziva rak kože", istakao je on.
Uprkos nalazima, istraživači ne mogu reći koliko je povećan rizik od raka ako neko ima tetovažu, a neizvesno je da li mnoge male tetovaže takođe mogu povećati rizik od raka - istraživanja ovo još nisu ni potvrdila ni demantovala. Takođe planiraju da prouče da li su određene vrste limfoma više povezane sa tetovažama od drugih.
Kako tetovaže postaju sve rasprostranjenije, potrebno je više longitudinalnih studija da bi se u potpunosti razumele sve potencijalne dugoročne implikacije na zdravlje kože, posebno u vezi sa zapaljenskim odgovorima izazvanim procesom tetoviranja.
Komentari 2
Pogledaj komentare Pošalji komentar