Računari 0

27.02.2025.

11:55

Predstavljen gejming PC jedva veći od banane – nije nimalo jeftin

Američka kompanija Framework Computer u poslednjih pet godina proizvodi laptopove posebno dizajnirane tako da im se komponente menjaju i nadograđuju. Sada su odlučili da naprave iskorak.

Izvor: HCL

Predstavljen gejming PC jedva veći od banane – nije nimalo jeftin
Framework Computer

Podeli:

Framework Computer je predstavio prvi desktop PC koji zadržava modularnu prirodu uređaja ove kompanije, što podrazumeva ideju kompaktnog računara sposobnog za gejming u 1440p rezoluciji i podesiv na nekoliko nivoa.

Za početak, kućište Framework Desktopa sadrži izmenjive prednje ulaze - kad kupite klasično kućište, na raspolaganju su vam samo ulazi koji dolaze uz njega (USB, 3.5 mm, čitač SD kartica i sl), ali kod Frameworka se moduli mogu umetati.

Tako sa prednje strane možete imati kombinaciju Ethernet porta i USB-C/A, kombinaciju čitača SD kartica i priključka za slušalice itd. Modularna je i prednja strana računara koja se može personalizovati sa do 21 kockicom po sopstvenom dizajnu ili 3D printu.

Framework Desktop se najavljuje kao PC koji se složi za deset minuta. Takođe, vrlo je malih dimenzija – visok 22,6 cm, dugačak 20,5 cm i širok 9,6 cm, a dolazi i uz opcionalnu ručku za nošenje.

Iako je mini-ITX dimenzija, radi se o vrlo moćnom računaru kog pokreće AMD Ryzen AI 300 serija procesora koja se može kombinovati sa do 128 GB LPDDR5x-8000 radne memorije. Za gejming može da se učini raspoloživim čak 96GB memorije, a grafičkom snagom je ovaj procesor negde u rangu RTX 4060 kartica.

Iz Frameworka kažu da bi i najzahtevnije igre na ovom PC-ju trebalo da rade glatko u 1440p rezoluciji sve dok nema "raytracinga".

Framework Desktop biće na tržištu krajem 2025, ali može da se naruči već sada. Cene kreću od 1.309 eura (32 GB) ili 2.359 eura (128 GB) za osnovu (bez diska, CPU hladnjaka i sl), kao i bez dodatnih modula i opcija sređivanja.

Podeli:

0 Komentari

Možda vas zanima

Ruska imovina pravi razdor

Potres u EU; Makron izdao Merca – "Za to će morati da plati"

Pokušaj nemačkog kancelara Fridriha Merca da ubedi čelnike EU da iskoriste 210 milijardi evra zamrznute ruske imovine za pomoć Ukrajini doživeo je neuspeh kada je shvatio da mu ključni saveznik, francuski predsednik Emanuel Makron, okreće leđa.

20:31

21.12.2025.

1 d

Najnovija prognoza za Srbiju

Biće snega – negde i do 40 centimetara; Čeka nas veoma hladan januar

Snega će ipak biti u Srbiji oko novogodišnjih praznika, pokazuje najnovija vremenska prognoza, a januar će imati dosta hladnih dana sa temparturama ispod proseka. Već ove nedelje očekuje se da u Negotinskoj krajini napada čak 40 centimetara snega.

9:50

22.12.2025.

1 d

Podeli: