Tehnopolis

Petak, 22.04.2022.

12:11

Bez USB-C porta za iPhone 14 seriju – poznat i razlog

Prvi izveštaji o predstojećoj iPhone 14 seriji su se pojavili još u novembru prošle godine, tj. odmah nakon predstavljanja iPhone 13 serije. Informacije su uglavnom ukazivale na to da će iPhone 14 Pro i Pro Max imati USB Type C priključak umesto sad već zastarelog Lightning porta.

Izvor: B92, Bajtbox

Bez USB-C porta za iPhone 14 seriju – poznat i razlog
Foto: Marcelo Trad / Shutterstock.com

Ove informacije su delovale još više moguće nakon što je objavljeno da će Evropska Unija prisiljavati proizvođače (Apple) da se prebace na USB-C, ali izgleda da Apple još ne odustaje zbog jednog veoma bitnog razloga.

Prema iDropNewsu, Apple bi mogao ipak zadržati zastareli Lightning port za svoju čitavu ovogodišnju iPhone 14 seriju. U izveštaju se navodi da je razlog za ovaj potez jednostavno profit.

U početku se smatralo da Apple planira da pređe na novi dizajn bez ikakvih fizičkih otvora, ali izgleda da to još neće biti tako. I dalje se nastavlja s istom politikom - u kutiji dobijete kabl, a punjač kupujete odvojeno.

Ako se pitate zašto su Apple punjači i kablovi toliko skupi i zašto ne bi i Apple USB-C priključci mogli imati istu cenu, razlog je taj što kompanija može naplati naknadu bilo kom trećem proizvođaču, koji želi da prodaje bilo koji kabl koji ima Lightning priključak, dok bi USB-C mogao da proizvodi svako.

Drugim rečima, prelazak na univerzalni standard USB-C doveo bi do gubitka stalnog toka prihoda. Dakle, kako sada stoji, vrlo je verovatno da će se Apple držati svog sopstvenog dizajna sve dok iPhone bez porta konačno ne bude pušten na tržište.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

30 Komentari

Možda vas zanima

Strah od odmazde Moskve

Sve je palo u vodu: Neće biti dogovora

Belgija se usprotivila predlogu Evropske komisije za deblokiranje kredita Ukrajini od 210 milijardi evra finansiranog zamrznutom ruskom imovinom i uništila nade EU za dogovor do samita lidera.

16:40

16.12.2025.

2 d

Svet

Zagrmeo je: Mrtva je

Ideja da EU koristi zamrznutu rusku imovinu, koja se uglavnom nalazi u Briselu, kako bi finansirala Ukrajinu mrtva je jer postoji manjina koja je protiv toga, izjavio je danas madjarski premijer Viktor Orban.

10:16

18.12.2025.

1 d

Svet

Mađarska potpisala: "Isporučujemo gas"

Mađarska je danas potpisala ugovor sa Sjedinjenim Američkim Državama o isporuci 400 miliona kubnih metara tečnog prirodnog gasa (TPG) godišnje, izjavio je mađarski ministar spoljnih poslova i trgovine Peter Sijarto.

17:38

16.12.2025.

2 d

Podeli: