Apps 0

06.02.2025.

20:15

Hitno upozorenje: WhatsApp korisnici na meti hakera

Ono što je posebno zabrinjavajuće je da se radi o zero-click napadima, odnosno korisnici ni ne moraju da kliknu na pogrešan link ili posete opasnu stranicu kako ne bi došlo do instaliranja spyware-a.

Izvor: Zimo

Hitno upozorenje: WhatsApp korisnici na meti hakera
Shutterstock/rafapress

Podeli:

Stručnjaci za bezbednost često upozoravaju da ne postoji maksimalna bezbednost na internetu pa, ako neko želi da vas hakuje, velika je mogućnost da će u tome i uspeti. Da niko nije nedodirljiv na svojoj koži je pre nekoliko godina osetio i tada najbogatiji čovek na svetu Džef Bezos, čiji je iPhone hakovan preko WhatsAppa.

Iz Mete sada ponovno upozoravaju da je deo korisnika WhatsAppa na udaru hakera koji koriste špijunski softver izraelske kompanije Paragon Solutions. Napadi su otkriveni još u decembru prošle godine, ali nije poznato kada je došlo do hakovanja, odnosno instaliranja špijunskog softvera na telefone. Navodno je hakovano oko 90 ljudi u više od 25 država pa je od prošle nedelje WhatsApp počeo s kontaktovanjem osoba koje su se našle na meti hakera.

S obzirom na to da su na udaru najviše novinari i druge osobe povezane s različitim udruženjima civilnog društva, pretpostavka je da iza napada stoje vlade neimenovanih država. Vlade država i inače su klijenti Paragon Solutionsa i njihovog softvera koji, bar tako tvrde iz ove izraelske kompanije, koriste za borbu protiv kriminala i zaštitu nacionalne bezbednosti.

Ono što je posebno zabrinjavajuće jeste što osobe koje su hakovane, ne samo da nemaju razloga da posumnjaju da neko špijunira njihove uređaje, već one čak ni ne moraju da kliknu na neki sumnjivi link, posete opasnu stranicu ili slično kako bi se na njihov telefon ubacio spyware. Svima njima poslat je elektronski dokument za koji nije bila potrebna nikakva interakcija, odnosno nisu morali da ga otvore da bi došlo do instaliranja softvera na telefone.

A jednom kada taj softver dospe na telefon, hakeri putem njega imaju potpun pristup uređaju i kompletnom sadržaju na njemu, što uključuje i pristup primljenim i poslatim porukama, čak ako su i šifrovane, kao što je to slučaj sa komunikacijom na WhatsAppu.

Iz Zakerbergove kompanije komentarisali su da će nastaviti sa zaštitom svojih korisnika kako bi i dalje mogli da privatno komuniciraju, ali kako je to objasnio stručnjak za bezbednost Džon Skot-Rejlton, upravo su ove situacije podsetnik da na tržištu postoje špijunski softveri koji se, očito, sve više koriste i predstavljaju veliku pretnju.

Novinari su kontaktirali Paragon Solutions, aki iz ove kompanije nisu odgovori na upite Reutersa i Metroa.

Podeli:

0 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: