Aktuelno 0

17.12.2025.

15:30

Amazon želi parče kolača: Ulaže 10 milijardi dolara u OpenAI

Tehnološka kompanija Amazon mogla bi da investira više od 10 milijardi dolara u istraživačku organizaciju OpenAI za razvoj veštačke intelgencije.

Izvor: Tanjug

Amazon želi parče kolača: Ulaže 10 milijardi dolara u OpenAI
Artur Widak / AFP / Profimedia

Podeli:

Potencijalno finansiranje moglo bi da uveća procenu vrednosti kompanije za veštačku inteligenciu OpenAI na više od 500 milijardi dolara, preneo je Rojters.

Ovi pregovori usledili su nakon što je organizacija za veštačku inteligenciju OpenAI završila restrukturiranje u oktobru i formalno izložila detalje svog partnerstva sa kompanijom Microsoft.

Microsoft je investirao više od 13 milijardi dolara u OpenAI i podržava kompaniju od 2019. godine, ali više nema pravo prečeg dobavljača računarskih usluga za OpenAI, navodi CNBC.

Gigant onlajn trgovine Amazon nedavno je investirao najmanje osam milijardi dolara u američki startap za veštačku inteligenciju Anthropic, rivala kompanije OpenAI.

Međutim, Amazon bi mogao da proširi svoje učešće razvoju generativnog tržišta veštačke inteligencije.

I Microsoft je preduzeo sličan korak i prošlog meseca objavio da će uložiti do pet milijardi dolara u Anthropic, dok će Nvidia investirati do 10 milijardi dolara u američki startap.

Podeli:

0 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Pristali su: Ovo je sve što bi trebalo da dobije Ukrajina

Ukrajina, Sjedinjene Američke Države i evropski partneri su se tokom pregovora koji se danas održavaju u Berlinu dogovorili o parametrima za postizanje mira u Ukrajini, prenosi ukrajinska agencija Ukrinform, pozivajući se na saopštenje evropskih lidera.

21:00

15.12.2025.

1 d

Strah od odmazde Moskve

Sve je palo u vodu: Neće biti dogovora

Belgija se usprotivila predlogu Evropske komisije za deblokiranje kredita Ukrajini od 210 milijardi evra finansiranog zamrznutom ruskom imovinom i uništila nade EU za dogovor do samita lidera.

16:40

16.12.2025.

1 d

Svet

Mađarska potpisala: "Isporučujemo gas"

Mađarska je danas potpisala ugovor sa Sjedinjenim Američkim Državama o isporuci 400 miliona kubnih metara tečnog prirodnog gasa (TPG) godišnje, izjavio je mađarski ministar spoljnih poslova i trgovine Peter Sijarto.

17:38

16.12.2025.

23 h

Podeli: