Aktuelno 0

15.10.2025.

9:08

Revolucija pred vratima: Testirana najjača Wi-Fi oprema do sada

TP-Link već pravi korake ka sledećoj generaciji bežičnog povezivanja.

Izvor: B92

Revolucija pred vratima: Testirana najjača Wi-Fi oprema do sada
New Africa/Shutterstock

Podeli:

Kompanija je objavila da je uspešno testirala rani prototip Wi-Fi 8 hardvera, označivši to kao "ključnu prekretnicu" u svom razvoju.

Iako test ne sadrži mnogo detalja, TP-Link navodi da je potvrdio funkcionalnost Wi-Fi 8 (802.11bn) "beacona" i prenosa podataka, čime je dokazao održivost tehnologije za buduće potrošačke proizvode.

Revolucija pred vratima: Testirana najjača Wi-Fi oprema do sada
Alexander Supertramp / Shutterstock.com

Prototip je razvijen kroz "zajedničko partnerstvo industrije", a kompanija očekuje da će potrošački uređaji biti dostupni i pre nego što standard bude zvanično usvojen, što Institut za elektronske inženjere (IEEE) predviđa za 2028. godinu, navodi portal Verge.

U julskoj objavi na blogu, Qualcomm objašnjava da je cilj Wi-Fi 8 standarda da uređaji ostanu stabilno povezani na mrežu, umesto da se fokusira isključivo na povećanje brzine.

Kao i njegov prethodnik, Wi-Fi 8 koristi 2,4 GHz, 5 GHz i 6 GHz opsege, sa teoretskom maksimalnom širinom kanala od 320 MHz i vršnom brzinom prenosa od 23 Gbps, ali teži da poboljša stvarne performanse i pouzdanost veze.

Cilj je da se obezbedi bolje funkcionisanje u okruženjima sa slabijim signalom ili u uslovima velikog opterećenja mreže, gde sve veći broj uređaja deli istu konekciju. Wi-Fi 8 bi teoretski mogao da istovremeno podrži više uređaja i da smanji kašnjenje (lag) kada ste dalje od rutera ili se krećete po kući.

To bi korisnicima trebalo da omogući bolje iskustvo u igrama i strimovanju, kao i da spreči "zamrzavanja", prekide i pojavu "robotskog glasa" tokom video-poziva.

Podeli:

0 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: