Aktuelno 8

23.07.2025.

13:30

Milijarder otkrio tajnu uspeha: Uradite ovo i život će vam se promeniti

Nekadašnji šef Google-a tvrdi da znamo tačno zašto se teško koncentrišemo – i razlog je u vašem džepu.

Izvor: B92

Milijarder otkrio tajnu uspeha: Uradite ovo i život će vam se promeniti
Jemal Countess / Getty images / Profimedia

Podeli:

Erik Šmit, nekadašnji prvi čovek kompanije Google, dao je jednostavan savet za sve koji žele da se fokusiraju na posao ili da se istinski odmore – ugasite telefon.

U razgovoru za podkast "Moonshots", Šmit je otkrio da i mlade istraživače sa kojima danas sarađuje savetuje da potpuno isključe svoje mobilne uređaje kako bi mogli da razmišljaju dublje i bez ometanja.

"Ne možete da se koncentrišete ako vam telefon neprestano zvoni i iskaču obaveštenja. Morate da ga isključite – bukvalno", rekao je Šmit.

On je istakao da su mnoge tehnološke kompanije – uključujući i Google – stvorile ekosisteme koji zavise od pažnje korisnika, a koje sada mnogi pokušavaju da 'leče' aplikacijama za meditaciju i relaksaciju.

Šmit je priznao da se tehnologija koju je Google razvijao, poput Android obaveštenja, izmešu ostalog, zasniva na monetizaciji naše pažnje – kroz oglase, platforme za zabavu i pretplate. Ideja da isključite telefon, po njegovim rečima, vraća nas tradicionalnim ljudskim navikama rada i opuštanja, koje su postojale vekovima pre nego što su telefoni postali naši svakodnevni pratioci.

"Ljudi su se odmarali i fokusirali mnogo pre pojave pametnih telefona. Prava relaksacija počinje kada isključite uređaj i vratite se sebi", naglasio je.

Ipak, pojedini developeri digitalnih aplikacija poručuju da ovakav savet nije univerzalno primenljiv, niti je moguće jednostavno se isključiti u savremenom svetu. Umesto toga, oni pozivaju na "odgovornu i svesnu" upotrebu tehnologije.

Podeli:

8 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: