18.02.2025.
13:30
Pretnja iz Kine sve veća: Amerika želi mrežu autonomnih vojnih AI satelita
U orbitalnoj partiji šaha s visokim ulozima, sateliti pokretani veštačkom inteligencijom pojavljuju se kao američki pokušaj da nadmaši kineske ambicije svemirskog ratovanja i osigura orbitalnu nadmoć.

Dominacija američkih vojnih satelita suočava se s izazovom iz Kine, što izaziva zabrinutost u vezi sa bezbednošću u svemiru. Kako bi zadržala svoju prednost, američka ratna mornarica unapređuje planove za mrežu potpuno autonomnih vojnih satelita sposobnih za nezavisno delovanje bez GPS-a ili zemaljske kontrole, prema ranijem pisanju portala Defense News.
Stručnjaci veruju da bi veštačka inteligencija mogla da igra ključnu ulogu u obezbeđivanju da SAD ostanu u prednosti pred Kinom. Sateliti pokretani veštačkom inteligencijom mogli bi da se odupiru napadima, poboljšaju obradu podataka i poboljšaju svest o situaciji u svemiru.
"AI će pružiti dodatne mogućnosti za nadzor i špijunažu, kao i mogućnost uplitanja u tuđu svemirsku imovinu putem spektralnog ratovanja ili sajbernapada", rekla je za Business Insider Melani Garson, vanredni profesor na Univerzitetskom koledžu London.
SAD upravlja stotinama vojnih satelita, ali Kina i Rusija smanjuju taj jaz. Vojni analitičari upozoravaju da bi Kina u sukobu mogla da upotrebi protivsatelitsku (ASAT) tehnologiju za onesposobljavanje američke svemirske tehnike, potencijalno korištenjem direktnih napada ili metoda hakovanja.
Procureli izveštaj CIA-e iz 2023. godine istakao je fokusiranost Kine na ometanje američkih mreža satelitske kontrole. Kineska vojna strategija naglašava suprotstavljanje sistemima i destruktivni rat, s ciljem onemogućavanja satelitske komunikacije i koordinacije, navodi se u izveštaju.
- Veštačka inteligencija preuzima kontrolu? Nobelovac otkriva koje su šanse da nas AI izbriše s lica zemlje
- Meta ima AI koji može da čita vaše misli, a evo koliko je precizan VIDEO
- "Teroristi mogu da koriste veštačku inteligenciju"
AI kao obrambena strategija
Sateliti pokretani veštačkom inteligencijom mogli bi da se suprotstave navedenim pretnjama omogućavanjem autonomnog donošenja odluka, smanjenjem ovisnosti o zemaljskim stanicama i odupiranjem elektroničkom ratovanju kao što je ometanje signala.
"Decentralizovano donošenje odluka može da poveća otpornost smanjenjem oslanjanja na zemaljsku infrastrukturu", rekla je za Business Insider Krista Langeland, zamenica direktora RAND Space Enterprise Initiative.
Još jedna prednost je sposobnost veštačke inteligencije da analizira ogromne količine podataka.
"Svemir je ogroman. AI će pomoći satelitima da bolje razumeju što se događa oko njih i da prate što drugi sateliti rade", rekao je za navedeni portal Klejton Svoup, zamenik direktora Projekta sigurnosti u vazdušnom prostoru pri CSIS-u.
Mogućnosti za budućnost
Iako se veštačka inteligencija već integriše u vojne satelite, potpuna autonomija još je godinama daleko. Bivši šef nabavke Američkih svemirskih snaga Frenk Kalveli predvideo je da će sateliti postati znatno samostalniji u roku od 10 do 15 godina.
"Napravili smo demonstraciju i dokazali principe i tražimo sledeći korak. Želimo da dobijemo sredstva za izgradnju sistema u skladu s ovim smernicama i njegovo pokretanje", istakao je za Business Insider Stiven Majer, direktor svemirske tehnologije u američkom Naval Research Laboratory-ju.
Komentari 1
Pogledaj komentare Pošalji komentar