U vaterpolo klasiku, punom duela, naboja i tenzije, "delfini" su savladali izuzetno borbenu i kvalitetnu Mađarsku 15:14 i već u drugom kolu Grupe E obezbedili plasman u polufinale – prvi među svim reprezentacijama na turniru.
"Nije ovo moj gol, ovo je gol svih drugih. Ovo je timski gol", rekao je posle meča Strahinja Rašović o pogotku koji je Srbiju gurnuo u predvorje borbe za medalje.
"Ostao sam sam, jer su svi ostali radili za mene", dodao je.
I upravo u toj rečenici leži suština ove pobede. Nije presudio jedan potez, već zajedništvo.
Izvor: B92.sport/DP
Od odbrane i Milana Glušca na golu, preko iskustva starijih igrača i kapitenskog vođstva Nikole Jakšića, do hladne glave Strahinje Rašovića u ključnom trenutku – Srbija je pokazala da zna da se prilagodi, da trpi i da ostane smirena kada se meč lomi.
Bio je to još jedan dokaz da ovaj tim raste kako se takmičenje približava najvažnijoj fazi.
Početak, međutim, nije nagoveštavao ovakav rasplet. Srbija je u meč ušla stegnuto, dok su Mađari nametnuli ritam i brzo poveli 3:0, pa 4:1.
Delovalo je da gosti imaju kontrolu, ali je tada usledio odgovor, ne nagao i stihijski, već strpljiv i kolektivan.
Nošena energijom sa tribina, Srbija je podizala agresivnost u odbrani, ubrzavala protok lopte i stigla do preokreta i vođstva od 8:7.
Ključ celog meča bila je timska igra, oličena u čvrstoj, muškoj odbrani.
Srdjan Stevanovic/Starsport.rs
Njeno lice i oslonac bio je mladi golman Milan Glušac, koji je sa 14 odbrana odigrao utakmicu karijere.
U trenucima kada je Mađarska tražila povratak, Glušac je spuštao rampu i unosio mir u ekipu, potvrdivši da Srbija na golu ima pouzdanu sadašnjost, ali i budućnost. Sa samo 23 godine, načinom na koji reaguje među stativama, ali i ponašanjem van njih, pokazao je da je dorastao najvećoj sceni.
Treća četvrtina bila je period potpune kontrole Srbije: pet postignutih, samo jedan primljen gol.
Tada je do izražaja došlo iskustvo: povratak Dušana Mandića doneo je sigurnost i širinu u napadu, dok su Miloš Ćuk, Sava Ranđelović i Nikola Dedović mirnoćom i pravilnim odlukama držali balans igre.
Sve je povezivao kapiten Nikola Jakšić, predvodeći ekipu ne samo potezima, već i glasom, stavom i energijom.
Ali ne bi se ovaj duel decenijama nazivao vaterpolo klasikom da jedna strana odustane, a Mađarska nikada ne odustaje.
Sa minus pet (8:13), uspeli su da se vrate i u poslednjoj četvrtini dva puta priđu na samo gol zaostatka.
Vaterpolo spektakl dobio je dodatnu dozu strasti, posle četvrtog gola Adama Nađa i vođstva Mađarske od 14:12, tenzije su eksplodirale.
Pedja Milosavljevic/STARSPORT/2023
Nikola Lukić je u tom trenutku dodatno začinio derbi, kada je u žaru borbe Gerga Feketea bukvalno ugurao u gol – potez koji je jasno poručio da se u Beogradu zna čija je kuća.
Bazenska ivica se zapenila, gotovo svi igrači su doplivali do mesta incidenta, pokušavajući da smire strasti u trenutku kada je meč bio na ivici pucanja. Posle VAR provere, Lukić je isključen uz zamenu, dok je Fekete ostao u igri, ali je taj trenutak ostao kao simbol atmosfere, borbe bez povlačenja i derbija u kojem niko nije želeo da uzmakne ni pedalj.
Arena je ključala, pritisak je rastao, a svaka lopta nosila težinu odluke. Tada je, u najosetljivijem trenutku, hrabrost imao Strahinja Rašović.
Kada su se Mađari najviše približili, preuzeo je odgovornost i postigao gol koji je presekao nalet rivala i praktično zapečatio veliku, timsku pobedu.
Nije ovo bila pobeda pojedinca, već sistema, poverenja i zajedništva. Srbija je pobedila jer je bila tim u punom smislu te reči – sa golmanom koji brani, odbranom koja gine, liderima koji nose i igračem koji ima hrabrosti da preuzme odgovornost kada je najteže.
Srbiji do kraja grupne faze ostaje još duel sa Crnom Gorom, a potom sledi ono zbog čega su delfini i došli na ovo Evropsko prvenstvo – borba za medalju.
Crvena zvezda za nekoliko dana nastavlja evropsku sezonu dvomečom protiv Viktorije iz Plzenja u plej-ofu Lige Evrope, a pred važan susret oglasile su se "delije".
Crvena zvezda je eliminisana iz kvalifikacija za Ligu šampiona. Crveno-beli su u revanšu poraženi od Hapoela iz Ber Ševe sa 2:0, pa je izraelski tim posle dve utakmice slavio ukupnim rezultatom 3:0.
Neka takmičenja se najave bez euforije, samo stavom i nekom čudnom sigurnošću koja lebdi u vazduhu. Baš tako je počela priča vaterpolista Srbije o zlatu u Beogradu.
Ozbiljan klub, koji u poslednjih 10-15 godina ima kontinuitet igranja najvećih takmičenja. Ovu sezonu nisu počeli baš najsjajnije, sa tek dva boda u prva tri kola češkog prvenstva.
Drugi mandat u voljenom klubu Dejan Stanković završio je sa 24 pobede, tri remija i pet poraza. Kao glavni trener radio je još u Sampdoriji, Ferencvarošu i moskovskom Spartaku.
Možemo ovako unedogled i sada je kasno, bar za Ligu šampiona. Ostaje borba za Ligu Evrope. Nimalo lak protivnik, Viktorija Plzenj, u Beograd stiže već narednog četvrtka.
Policija je ostala zatečena kada je na telefonu fudbalera pronašla snimke vožnje BMW-a X3 M brzinom od čak 307 km/h. Zbog niza opasnih prekršaja završio je iza rešetaka na četiri godine.
Acura je predstavila atraktivni koncept Nexera Vision, sportski kupe sa futurističkim dizajnom. Ipak, ovaj model neće u proizvodnju – njegova uloga je da najavi izgled budućih SUV modela marke.
Požari su sve češći tokom leta, a vozači mogu da se nađu usred vatrene stihije. Evo kako da sprečite rizik od požara na vozilu i šta da uradite ako vas vatra zatekne na putu.
Godox C100 je neobična kompaktna kamera koja koristi poluprovidno kućište, omogućavajući korisniku da kadrira fotografiju dok istovremeno vidi šta se nalazi iza samog uređaja.
Xiaomi je predstavio HyperOS 4, unapređenu verziju svj operativnog sistema koja donosi mnoga unapređenja na polju trajanja baterije i bržeg rada samog uređaja.
Prema izveštajima analitičke kompanije, iPhone 18 Pro Max mogao bi da bude čak 300 dolara skuplji u odnosu na prethodnika, ali će imati isti osnovni skladišni kapacitet.
Komentari 1
Pogledaj komentare Pošalji komentar