Ponedeljak, 30.08.2021.

16:15

Panišer

Andre Agasi jedan je od najvećih tenisera svih vremena, koji je postavio mnoge rekorde i osvojio sve.

Panišer

Popularni "Panišer" bio je neverovatan teniser, koji je osvojio sve što se može osvojiti.

Prvi je teniser ikada koji je osvojio sva četiri Grend slema na tri različite podloge – betonu, šljaci i travi.

Amerikanac je držao i rekord po broju osvojenih Australijan opena u Open eri sa četiri titule u Melburnu, sve dok ga Novak Đoković nije prestigao kada je osvojio petu 2015. godine.

Zanimljivo, Agasi je osvojio Zlatni slem (sva četiri Grend slema i zlatnu medalju sa Olimpijskih igara), a jedini je koji je osvojio Super zlatni slem – što je sve navedeno, plus Završni masters.

Najbolji američki teniser svih vremena tri puta je bio Dejvis kup šampion sa Sjedinjenim Američkim Državama, osvojio je 17 Masters titula, osam Grend slem titula, a sve ukupno 60 titula.

Olimpijski šampion iz 1996. godine osam puta gubio je u finalima Grend slem turnira.

Bivši trener Novaka Đokovića rođen je u Las Vegasu 1970. godine.

Otac Emanuel je bivši olimpijski bokser koji je nastupao za Iran, a Agasijev rod je veoma bogat, s obzirom da mu je otac Asirac i da su njegovi poreklom i Jermeni, pošto su se nekada prezivali Agasijan.

Kada je bio mali, trenirao ga je otac Emanuel, a sa 13 godina je prešao kod čuvenog Nika Boletijerija.

Otac je imao da plati samo tri meseca akademije kod Boletijerija, ali kada ga je čuveni Nik pogledao, posle 30 minuta je vratio novac Emanuelu i rekao da Andre ostaje na Floridi besplatno.

Agasi nije završio ni osnovnu školu, već je pred kraj odustao od iste kako bi započeo tenisku karijeru.

Sa 16 godina je započeo profesionalnu karijeru i sa 16 je već ušao u Top 100.

Sa 17 godina osvojio je prvu titulu i došao do 25. mesta na ATP listi, dok je sa 18 osvojio već šest titula.

Kada je napunio 18 godina, već je bio dominantan i završio je godinu kao treći teniser sveta.

Kao tinejdžer je dva puta igrao polufinale US Opena i jedno polufinale Rolan Garosa, dok je prvi Grend slem osvojio sa 22 godine i to je bio Vimbldon.

Posle pobede nad Ivaniševićem u pet setova u finalu Vimbldona 1992. godine, ispadao je veoma rano na ostalim Grend slemovima u narednih godinu i po dana.

Promenio je trenera 1993. godine i tada je Boletijerija zamenio Bred Žilbert.

Do prve titule na US Openu 1994. godine stigao je tako što je pobedio pet nosilaca, a on je bio prvi u istoriji koji je osvojio Otvoreno prvenstvo Amerike, a da nije bio nosilac na Grend slemu.

Dominaciju je nastavio naredne godine osvojivši Australijan open, uz seriju od 26 pobeda zaredom.

Prvi put je postao prvi teniser sveta u aprilu 1995. godine, ali od tada mu ništa nije išlo.

Naredne godine nije osvojio nijedan Grend slem, dok je 1997. godine odigrao samo 24 meča za celu godinu.

Usledio je i skandal vezan za drogu, gde je priznao da je koristio kristal met, ali je naveo da mu je podmetnuto i da mu je prijatelj to sipao u piće.

Kasnije je priznao da je lagao i da se drogirao svojevoljno.

Pao je na 141. mesto na ATP listi tada i svi su mislili da se nikada neće vratiti.

Agasi se i te kako vratio – igrao je prvo čelendžere kako bi se vratio u formu, da bi zatim osvojio pet titula i skočio sa 110. na 6. mesto.

Rolan Garos osvojio je 1999. godine, tako što je nadoknadio 0:2 u finalu protiv Ukrajinca Andreja Medvedeva i tada postao peti teniser u istoriji koji je osvojio sva četiri Grend slema, a sada ukupno deveti, pošto su to uspeli i Federer, Nadal i Đoković.

Iste godine osvojio je i drugi US Open, da bi do kraja karijere osvojio još tri puta Australijan open.

Poslednji US Open, Andre Agasi odigrao je 2006. godine.

Nije dobro prošlo, iako su Amerikanci priželjkivali filmsku priču.

Imao je prevelike bolove u leđima i morao je pre, tokom i posle svakog meča da prima injekcije kako bi ublažio bol.

Pobedio je prvi meč, u drugom je uspeo da iznenadi osmog nosioca Markosa Bagdatisa, ali u trećem meču bio je kraj.

Bendžamin Beker, 112. teniser sveta, porazio ga je u četiri seta i Agasi se nakon tog meča povukao.

Publika mu je aplaudirala pet minuta, zatim je održao govor i više nikada nije igrao.