Karlosa Alkarasa i Janika Sinera jedno vreme nismo u potpunosti poštovali jer nisu bili dovoljno konstantni, a sada su učinili grend slemove dosadnim – baš zbog te konstantnosti.
Karlos Alkaras je u nedelju po drugi put osvojio US open, čime je šesti put u karijeri podigao njujorški prestižni trofej – a uz njih ima po dva na Vimbldonu i Rolan Garosu.
Postao je jedan od četiri tenisera u istoriji koja su imala 2+ titule na svim podlogama (Đoković, Nadal, Vilander), nastavio da probija prolazno vreme koje su imali i Nadal, Đoković i Federer, a pre svega – odigrao je nestvarno dobar turnir.
Alkaras je US open osvojio uz svega jedan izgubljeni set!
Pored toga, vratio se na mesto broj 1 na ATP rang listi i u ponedeljak započeo 37. nedelju na vrhu, a u 2025. trenutno ima više titula (7) nego poraza (6). I trenutno je u nizu od 13 pobeda, a... pazite sad ovo...
Pobedio je 48 od poslednjih 50 mečeva, izgubivši samo finale Vibldona od Sinera i Barselone do Runea, kada je bio povređen.
Sve od Rolan Garosa 2005. godine, prvog Nadalovog u karijeri, pa do Australijan opena 2008, kada je Đoković trijumfovao, Federer i Nadal su osvojili sve Grend slem titule.
Njihov niz je bio 11 u nizu, pre svega zahvaljujući Švajcarcu, a nastavio se i posle Novakovog Melburna – od 11 posle toga, osvojili su deset, izuzve US opena 2009. i čudesnog Del Potra.
Na tom putu su trenutno Italijan i Španac, koji su od početka 2024. osvojili sve slemove, odnosno poslednjih osam, a ove godine su čak igrali u tri od četiri finala. Zanimljivo je i da su od tih osam osvojili po četiri, odnosno podelili po dva u obe sezone.
Alkaras je sa šest slemova uz Nadala drugi po broju najvećih titula pre 23. rođendana, iza samo Bjorna Borga koji ima jedan više.
Siner ima četiri Slema, a ove godine je igrao sva četiri finala. Da nije bilo onog generacijskog preokreta u Parizu, sada bi u Njujorku igrao za kalendarski slem sa 24 godine – nešto što niko od "velike trojke" nije uspeo da uradi ikada, a od čega je na meč bio samo Đoković.
Nova "velika dvojka" je uspela da uhvati ritam i kontinuitet i na drugim turnirima, pogotovo Alkaras, koji je imao problem sa konstantnošću, zbog čega je 2024. godinu završio kao treći teniser sveta, iako je osvojio dva Slema.
Doping saga je u potpunosti iza Janika, koji je pokazao da može da igra ne samo na travi nego i na šljaci, na izuzetno visokom nivou – ove godine je igrao samo Rim i Garos i na oba turnira došao do finala, izgubivši od svog najvećeg rivala.
"Viđam te više nego svoju porodicu"
Tim rečima obratio se Alkaras Sineru na ceremoniji dodele pehara. Polako Španac i Italijan kreću da saznaju kako je bilo Rodžeru, Rafi i Novaku celu karijeru.
Siner i Alkaras sada imaju dodatan teret na svojim leđima – svoju eru. Tenis je na njihovim plećima i niko drugi – izuzev 38-godišnjeg Novaka Đokovića – nije ni blizu kalibra da bude tu uz njih. Barem ne za sada.
Njih dvojica trenutno nemaju ni k od konkurencije, a sada svi mi koji smo se nadali da će tenis dobiti naslednike "velike trojke", barem u smislu konstantnosti i dominacije, krećemo da se pitamo – da li smo se baš ovome nadali?
Istini za volju, od tri GS finala između njih trojice ove godine, samo jedno je bilo nezaboravno – naravno, ono u Parizu.
Njujorško je bilo apsolutno jednosmerno, pošto je Alkaras dominirao forhendom na nivou koji smo viđali praktično samo od Rafe na šljaci, a na londonskom je mogao Sineru samo da kaže "too good".
Bilo kako bilo, očekuje nas još pregršt gladijatorskih borbi između njih dvojice, ali će Italijan morati da ozbiljno poradi na taktici protiv svog najvećeg rivala.
H2H je trenutno 10-5 za Alkarasa, a ono što je Janiku najzabrinjavajuće je to što na betonu ima 2-7. Doduše, ako neko taj skor može čak i da obrne, to je definitivno do juče prvi teniser sveta.
Niko ne zna šta budućnost nosi i viđali smo razne šokove u svetu tenisa u poslednjih 10, 20, 30 godina, ali ono što niko ne može da ospori je:
Fudbalski klub Crvena zvezda saopštio je da će navijači pred početak utakmice protiv Vojvodine na istočnoj strani stadiona "Rajko Mitić" imati priliku da vide i fotografišu se sa trofejima iz Tokija.
Košarkaška reprezentacija Srbije savladala je Bosnu i Hercegovinu u Sarajevu rezultatom 74:72 u utakmici drugog kola grupe C kvalifikacija za plasman na Svetsko prvenstvo 2027. godine.
Utakmica Partizana i Bajerna u Evroligi ostaće upamćena kao jedan od najneobičnijih mečeva koji su se ikada odigrali u beogradskom hramu košarke – a možda i mnogo šire.
I u osmini finala Kupa Srbije nije bio kraj iznenađenjima. Motivisano su delovali klubovi iz Prve lige Srbije, te su pred njima na kolena padali superligaši.
Jedna od najboljih košarkašica Evrope svih vremana i reprezentativka Jugoslavije Razija Mujanović najavila je meč BiH i Srbije u kvalifikacijama za SP 2027.
Toyota je konačno otkrila svoj novi V8 superautomobil, koji bi trebalo da se pojavi u prodaji za oko dve godine kao moćan rival modelima Mercedes-AMG GT i Aston Martin Vantage.
Start-stop sistem u automobilima postao je standard u poslednjoj deceniji, naročito kod vozila sa manjom potrošnjom goriva i strožim ekološkim normama. Koliko je zapravo koristan?
Čini se da je iPhone 17 Pro neprimetno izgubio jednu dugogodišnju Apple funkciju kamere - korisnici su otkrili da Night Mode Portrait više nije dostupan na ovogodišnjim Pro modelima.
Komentari 3
Pogledaj komentare Pošalji komentar