Ako je daleka Australija proteklih godina bila teniski raj Novaka Đokovića, povratkom u Evropu, na šljaku, stižemo na deo "kontinenta" Rafaela Nadala. Počevši, od Monte Karla.
Autor: Zoran Kecman
Foto: Profimedia/B Autissier/ Panoramic/Bestimage
Red je na Roleks Masters, turnir sa tradicijom koja traje od 1897. godine i koji će po 114. put otvoriti svoje kapije najboljim svetskim teniserima.
Ako gledamo unazad u proteklih deceniju i po, onda je jasno zašto kažemo da stižemo u deo sezone koji je carstvo tenisera sa Majorke.
Rafael Nadal je na potezu od Monte Karla, preko Barselone, Rima i Madrida, sve do Bulonjske šume u Parizu, postavio svuda špansku zastavu.
Španac je samo na tih pet destinacija, koje se igraju u periodu od aprila do juna, osvojio 49 od ukupno 86 titula u karijeri uz skor 347-30!
Samo u Monte Karlu ima 12 finala i u njima 11 pobeda, taj jedini poraz doživeo je od Novaka Đokovića, 2013. godine.
I ove godine, iako je tek treći nosilac u kneževini, što mu se nije dogodilo još od starta karijere, svakako je barem zbog minulog rada u karijeri i titule „kralja šljake“, prvi favorit, bez obzira što gleda u leđa na ATP listi Novaku Đokoviću i odskora, Danilu Medvedevu.
Ako je Novak još i uspevao da mu okruni deo plena na šljaci, Medvedev je daleko od toga i još ne predstavlja realnu pretnju po tenisera iz Manakora kada je reč o nasjporijoj podlozi.
Dakle, ako se i dogodi da sve ide prema žrebu i bez iznaneđnja, trebalo bi da u finalu 18. aprila gledamo Novaka Đokovića i Rafaela Nadala.
Ali to tog eventualnog 57. okršaja u karijeri, petog u Monte Karlu (skor 2-2), moraće i jedan i drugi da sklone brdo ispred sebe u vidu izazova u prethodnim kolima, naročito svetski broj jedan.
S jednom razlikom – Nadal će ove nedelje boraviti u igračkom hotelu, dok će Novak, kao rezident Monaka, na mečeve dolaziti direktno iz svoje dnevne sobe.
Novakov put
Foto: Profimedia
Mogao je žreb da bude naklonjenini prvom teniseru sveta, Novaku Đokoviću, ali nije i od početka će ga stavljati na iskušenja.
I za Novaka je, kao i za Nadala, ovo prvi turnir još od onog sjajnog trijumfa 21. februara u finalu Australijan opena, protiv Danila Medvedeva.
Nema sumnje da je povreda mišića trbušnog zida iza Novaka, koji je proteklih dana i nedelja odlično trenirao u društvu mladih lavova, poput Holgera Runea do veterana kao što je Simone Boleli.
Ipak, izazov da mu eventualno prva dva protivnika budu baš finalisti Majamija, igrači koju su profitirali njegovim i Rafinim nedolaskom na Floridu, nije zanemarljiv.
Janik Siner je nebrušeni dijamant, dečko od kog se mnogo očekuje, a klinci su uvek gladni slave i pobeda nad velikim.
Posebno što bi to bio prvi okršaj protiv igrača iz Južnog Tirola.
Dalje, Hubert Hurkač, pobednik Mastersa u Majamiju ili naš Dušan Lajović, mogući su rivali Novaku u osmini finala, pre eventualnog dvoboja protiv Aleksandera Zvereva u četvrtfinalu.
Opet, polufinale, barem po visini nosilaca, može da nudi duele sa igračima kao što su Stefanios Cicipas ili Mateo Beretini, a finale – zna se. Najverovatnije Nadal.
Novak, za razliku od Nadala, ka Parizu ide malo drugačijom maršutom, preko Beograda, videćemo ga i u Madridu i Rimu.
Učiniće sve ne bi li bio spreman za najteži izazov, protiv Nadala u Parizu, u pokušaju da ga spreči da se usami na čelu svetskog tenisa kao igrač sa najvećim brojem grend slemova.
Rafina prva kapija na putu do Pariza
Foto: Profimedia/Xinhua/Nicolas Marie
Za Nadala je Monte Karlo oduvek označavao start trke čiji je finiš u Parizu.
Monte Karlo je prvo prolazno vreme na toj brdovitoj zemljanoj etapi po evropskim gradovima, gde španski as proverava u kakvom je stanju.
Koliko će sada Nadal biti našpanovan, posle povrede leđa koju je vukao na Australijan openu i posle koje nije igrao?
Ako je suditi po izjavama njegovog doktora, ali i po slovu logike, s obzirom na to koliko je pauzirao, trebalo bi da na terenima u kneževini gledamo Nadala koji je prilično spreman i željan novih pobeda.
On dobro zna da je za njega ovo vitalan deo sezone, gde osvaja najviše poena i titula i nema sumnje da će mu mečevi, posebno u uvodnoj fazi turnira poslužiti da stekne onu prepoznatljivu, šljakašku rutinu.
Adrijan Manarino, pa Dimitrov ili Štruf, to nisu svakako igrači koji bi mogli da mu poremete planove na startu „crvene sezone“.
Čak ni Rubljov ili sunarodnik Bautista Agut u četvrtfinalu, iako znamo da Španac može da bude ozbiljan test ako ima svoj super dan.
Možda je za Rafu mnogo veća prepreka eventualni polufinalni okršaj sa superborcem Dijegom Švarcmanom, koji ga je jesenas iznenadio u Rimu, ili Fonjini, za sada poslednji šampion Monte Karla iz 2019. godine.
I onda, ako sve bude u redu, Novak.
Naravno, sve su to pretpostavke, po slovu pozicije nosilaca u žrebu, ali nije da je vijugavi Monte Karlo, poznat i po sjajnim trkama, bez krivina za Nadala.
Naročito jer mu je ovo prvi turnir posle skoro dva meseca.
Lajović, novi sjaj?
Foto: Profimedia/Frederic DIDES/SIPA
Pitanje je šta mogu ostali srpski teniseri ove godine na terenima podno strmog brda, sa jednim od najlepših teniskih prizora na svetu i pogledom na prelepi zaliv.
Dušan Lajović je na prethodnom turniru 2019. godine (prošle se nije igralo zbog pandemije), stigao do finala.
Oduševio je sve, da bi pao tek posle velike borbe u finalu sa Fabijom Fonjinijem.
Dušan je u Novakovom delu žreba i taj rani okršaj sa brojem jedan, već u trećoj rundi, mogao bi biti krucijalan.
Filipa Krajinovića očekuje Nikoloz Basilašvili, i onda Danil Medvedev u drugom kolu, a ako i to prođe, onda šampion Fonjini ili možda naš Miomir Kecmanović! To bi bio lep scenario, ali Miša mora da pobedi šampiona i to već na startu.
Laslo Đere, koji igra odlično na Sardiniji, čeka Karen Hačanov, a onda Švarcman ili Kasper Rud. Zanimljivo, sve to obećava veliku borbu, ali ako Laslu nešto prija, onda je to svakako šljaka, a svim znamo da od ove u Monte Karlu, sporije nema, mada je tu negde sa onom na kojij se igra na Rolan Garosu.
Kako god bilo, u gradu kazina, biseru Auzrne obale, prva teniska kockica u sezoni na šljaci je bačena.
Svi putevi, u sezoni narandžaste boje vode, ka Parizu, ali Monte Karlo je prva važna stanica.
Jedino što će i dalje ostati sve da nas brine je to što i će tribine i u Monte Karlo Kantri klubu biti bez gledalaca, što je svakako, najtužnije.
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Sukobi na Bliskom istoku u ratu SAD i Izraela protiv Irana nastavljen je i 16. dana. Izraelska vojska saopštila je da je od ponoći iz Irana na Izrael ispaljeno šest balističkih raketa. IRGC obećava da će progoniti i likvidirati Benjamina Netanjahua.
Kinesko ministarstvo spoljnih poslova izrazilo je zabrinutost zbog napete situacije u Ormuskom moreuzu nakon poziva američkog predsednika Donalda Trampa da Peking pošalje svoje brodove radi obezbeđivanja tog ključnog plovnog puta.
Sukobi širom Bliskog istoka – 17. dan. Iranski ministar spoljnih poslova Abas Aragči kaže da Teheran "nije tražio prekid vatre, čak ni pregovore", odgovarajući tako Donaldu Trampu.
Er Srbija, u saradnji sa Aerodromom Nikola Tesla Beograd i tehnološkim partnerima SITA i IER, uvela je nove samouslužne kioske za prijavu na let i automatizovane stanice za predaju prtljaga.
Protivnici Irana će u slučaju napada na Harg biti poniženi još više nego u Ormuskom moreuzu, izjavio je portparol komiteta za energetiku Medžlisa Esmail Hoseini.
Sukobi širom Bliskog istoka – 18. dan. Eksplozije su zabeležene u više delova Bejruta nakon što je Izrael jutros izveo vazdušne napade na tri naselja, preneli su libanski državni mediji.
Predsednik Stranke slobode i pravde Dragan Đilas najpre je isticao značaj mladih blokadera, nazivajući ih budućom snagom i "nobelovcima", da bi potom promenio ton, navodi Lažomer, prenose mediji u Srbiji.
Protivnici Irana će u slučaju napada na Harg biti poniženi još više nego u Ormuskom moreuzu, izjavio je portparol komiteta za energetiku Medžlisa Esmail Hoseini.
Sukobi širom Bliskog istoka – 18. dan. Eksplozije su zabeležene u više delova Bejruta nakon što je Izrael jutros izveo vazdušne napade na tri naselja, preneli su libanski državni mediji.
Predsednik Stranke slobode i pravde Dragan Đilas najpre je isticao značaj mladih blokadera, nazivajući ih budućom snagom i "nobelovcima", da bi potom promenio ton, navodi Lažomer, prenose mediji u Srbiji.
Rusija sada mora, uz maksimalnu organizovanost, da se suprotstavi akcijama 56 država koje pokušavaju da izvedu terorističke napade i diverzije na važnim infrastrukturnim objektima, rekao je sekretar Saveta bezbednosti Sergej Šojgu.
Holivudski glumac Šon Pen nije prisustvovao nedavnoj dodeli Oskara, gde je osvojio svoj treći zlatni kip, jer se trenutno navodno nalazi u Ukrajini, gde pruža podršku zemlji pogođenoj ratom.
Posle celodnevne prozivke iosude ponašanja glumice Tejane Tejlor na dodeli Oskara, kada je vikala na muškarce u svojoj okolini koji su je gurnuli, usledio je obrt. Dočekala je i izvinjenje.
Ove godine je na dodeli Oskara segment IN MEMORIAM bio proširen zbog velikog broja umetnika koji su preminuli u prethodnoj godini, uključujući Roberta Redforda, Dajan Kiton, Ketrin O'Haru, Roberta Duvala i Roba Rajnera.
Džek Nikolson je tokom karijere prihvatao razne transformacije, ali jednom prilikom je neočekivano napustio filmski projekat "Magija" zato što je morao da nosi periku, što je značajno uticalo na tok tog projekta.
Druga sezona Netfliksove serije "One Piece" postigla je ogroman uspeh odmah po izlasku i ima odlične ocene publike i kritičara. Serija dominira globalnom Top 10 listom Netfliksa i po gledanosti prati uspeh prve sezone.
Hari Mata Hari, jedan od najpopularnijih regionalnih pop pevača stiže u Beograd gde će u petak i subotu 20. i 21. marta, na prve dane proleća, velikim koncertima obradovati beogradsku publiku.
Globalno tržište računara i pametnih telefona suočava se sa novim talasom poskupljenja, a glavni razlog je nagli rast cena materijala za proizvodnju poluprovodnika.
Kompanija realme je pozicionira model 16 Pro+ kao lidera u višoj srednjoj klasi. Fokus ovog uređaja je jasan: vrhunska estetika, drastično unapređena autonomija i kamera koja cilja na ljubitelje portreta.
Komentari 17
Pogledaj komentare