Njihova ideja je da se transferi tretiraju kao međunarodni – kao kad igrač prelazi iz jednog kluba u drugi – što znači da bi ubuduće bio potreban tzv. letter of clearance, odnosno „pismo o oslobađanju“.
U prevodu: ako mladi košarkaš igra za evropski klub i želi da ode u NCAA, morao bi prvo da dobije dozvolu svog kluba i nacionalnog saveza. Bez tog papira – ništa od Amerike.
FIBA navodi tri glavna razloga za ovu inicijativu: da igrači dobiju bolju podršku pri donošenju odluka, da budu dostupniji za nastupe u nacionalnim timovima i da klubovi koji su ulagali u njihov razvoj imaju određenu zaštitu.
Na papiru – sve izgleda korektno.
Ali jedno pitanje se logično nameće: zašto bi NCAA uopšte pristala na ovakva pravila?
Do sada su koledži često direktno pregovarali s evropskim klubovima. Ako je igrač pod ugovorom – plati se otkup, i stvar je rešena. Igrač ide dalje, klub dobije nešto novca, i svi su (uglavnom) zadovoljni. Ali ako bi se FIBA-in sistem sa pismom o oslobađanju primenio i na NCAA, evropski klubovi bi mogli da blokiraju odlazak ili da traže znatno veće nadoknade.
Problem za evropske klubove je što je NCAA postala vrlo atraktivna opcija za mlade igrače. Uz NIL (Name, Image, Likeness) pravila, igrači danas mogu da zarađuju ozbiljan novac – neretko i desetostruko više nego što bi dobili u Evropi.
Ugo Gonsales, na primer, ovog leta je odbio preko milion dolara koje mu je nudio BYU da bi ostao u Real Madridu – iako ponekad ne dobije ni nekoliko minuta u utakmici.
S druge strane, Jegor Demin je odlučio da ode na koledž i deluje da je već sada napravio pravi potez.
Evropski klubovi s pravom žele da zaštite svoje investicije – oni ulažu vreme i novac u razvoj mladih igrača. Ali pitanje je da li je ovo pravi način. Ako FIBA uspe da natera NCAA da prihvati ovakva pravila, promeniće se kompletna dinamika prelazaka iz Evrope u SAD.
Za sada, ništa nije konačno, ali borba za mlade košarkaše tek ulazi u ozbiljnu fazu. A jasno je da NCAA neće lako pustiti da joj bilo ko sa strane diktira uslove.
Od sparnih vrućina do snažnih grmljavina, Svetsko klupsko prvenstvo u Sjedinjenim Američkim Državama odvija se u uslovima koji ozbiljno remete raspored takmičenja, a organizatore i timove primoravaju na stalne izmene.
Spartak iz Subotice je prvi finalista Superlige Srbije! Izabranici Vlade Jovanovića su na domaćem terenu u drugom polufinalnom meču ubedljivo savladali Crvenu zvezdu rezultatom 93:77.
Košarkaši FMP-a su izborili majstoricu u polufinalnoj seriji Superlige Srbije pošto su u drugom meču u Železniku slavili protiv Partizana rezultatom 78:69.
Ministarstvo unutrašnjih poslova aktivno se uključilo u akciju FIBA i KSS u otkrivanju i sprečavanju dogovaranja ishoda košarkaških utakmica i klađenja u vezi sa takvim utakmicama.
Od sparnih vrućina do snažnih grmljavina, Svetsko klupsko prvenstvo u Sjedinjenim Američkim Državama odvija se u uslovima koji ozbiljno remete raspored takmičenja, a organizatore i timove primoravaju na stalne izmene.
Košarkašice Litvanije na Evrobasket došle su kao tim kom su davane najmanje šanse da prođe grupu B, a nakon dva meča Litvanke su pokazale da su daleko od autsajdera.
Nintendo je započeo obračun sa vlasnicima Switch 2 konzola koji pokušavaju da igraju nezvanične igre na uređaju, tako što im je zabranio pristup konzolama.
Komentari 0
Pogledaj komentare Pošalji komentar