Belgijanci znaju šta je inat – deklasiranjem Amerike odgovorili FIFA!
Fudbaleri Belgije plasirali su se u četvrtfinale Svetskog prvenstva pobedom nad selekcijom domaćina Sjedinjenim Američkim Državama rezultatom 4:1 (2:1).
Ovaj meč bio je najkontroverzniji na Mundijalu zbog haosa nastalog nakon što je FIFA, na poziv predsednika SAD Donalda Trampa, poništila crveni karton Folarina Baloguna.
Fudbalski svet je većinski bio zgrožen takvim presedanom u režiji FIFA i verovalo se da se naočigled planete protežira jedini preotali domaćin na SP.
Međutim, celokupna situacija je samo probudila inat kod Belgijanaca, koji su doslovno od prve do poslednje sekunde dominirali nad ekipom SAD.
Belgija je od samog starta pokazala da neće dozvoliti da dešavanja van terena utiču na igru. Već u prvom minutu Timoti Kastanj je ozbiljno zapretio udarcem sa distance, da bi samo minut kasnije Šarl de Ketelar glavom naterao Metjua Friza na novu intervenciju.
Posle propuštene velike prilike Jurija Tilemansa u osmom minutu, Belgijanci su već u narednom napadu stigli do vođstva. Leandro Trosar je ubacio, Nikolas Raskin spustio loptu pred gol, a De Ketelar iz neposredne blizine zatresao mrežu za 1:0.
Amerikanci praktično nisu postojali u uvodnih dvadesetak minuta, a jedini problem za Belgiju predstavljala je povreda Amadua Onane, koji je morao da napusti teren.
SAD su izjednačile iz gotovo ničega u 31. minutu. Malik Tilman je izveo slobodan udarac sa oko 20 metara, lopta je pogodila Hansa Vanakena u živom zidu, promenila pravac i prevarila Tiboa Kurtou za 1:1.
Ipak, radost domaćih trajala je svega dva minuta. Trosar je ponovo bio kreator akcije, odlično je centrirao sa leve strane, a De Ketelar nadvisio Tima Rima i glavom pogodio za 2:1.
Belgija je do odlaska na odmor mogla i do ubedljivije prednosti, dok je Balogun, uprkos ogromnoj pažnji koju je izazvao njegov nastup, ostao potpuno neprimetan i propustio najbolju priliku Amerikanaca.
Domaći tim je agresivnije otvorio drugo poluvreme, ali je pitanje pobednika praktično rešeno u 57. minutu. Golman Friz istrčao je daleko od svog gola i oklevao sa ispucavanjem, De Ketelar mu je oduzeo loptu, a Vanaken sa velike udaljenosti pogodio praznu mrežu za 3:1.
Posle tog pogotka Belgija je potpuno kontrolisala dešavanja na terenu. Amerikanci nisu uspevali da pronađu način da ugroze Kurtou, a dodatni problem predstavljala je povreda Kristijana Pulišića, koji je morao ranije da napusti igru.
Balogun je u 82. minutu imao najbolju priliku da vrati neizvesnost, ali je izgubio duel jedan na jedan sa Kurtuom.
Konačan rezultat postavio je Romelu Lukaku u trećem minutu nadoknade. Iskoristio je novu grešku američke odbrane i rutinski pogodio za konačnih 4:1, čime je Belgija na najbolji mogući način odgovorila na sve što je prethodilo utakmici i izborila mesto među osam najboljih reprezentacija sveta.
Sva dešavanja sa "Lumen filda" u Sijetlu pratili smo iz minuta u minute putem Live BLOG-a B92.sport:
Partizan je posle velike borbe savladao Mačvu u Šapcu rezultatom 3:1. Zubairu je doneo vođstvo crno-belima, Vidakov izjednačio, a pobedu su u finišu overili Demba Sek i Šaka Traore.
Luka Vildosa nalazi se na korak od prelaska u Partizan, što bi predstavljalo jedan od zvučnijih transfera ovog leta, ali i potpuni zaokret u odnosu na izjavu koju je Argentinac dao pre samo godinu dana.
Srpsko veslanje dobilo je novi razlog za slavlje pošto su Matija Rajković i Ognjen Ostojić osvojili bronzanu medalju u disciplini laki dubl skul na Svetskom prvenstvu do 23 godine u Duizburgu.
Crvena zvezda opravdala je ulogu velikog favorita i deklasirala Larn sa 4:0 u prvom meču drugog kola kvalifikacija za Ligu šampiona. Dvostruki strelac bio je Bruno Duarte, a mrežu domaćina pogađali su još Kostov i Čam.
Partizan je posle velike borbe savladao Mačvu u Šapcu rezultatom 3:1. Zubairu je doneo vođstvo crno-belima, Vidakov izjednačio, a pobedu su u finišu overili Demba Sek i Šaka Traore.
Vojvodina je sastavila prilično jak tim za narednu sezonu, ali se protiv Ferencvaroša nije proslavila. Uoči dolaska još jednog velikana, Ajaksa, "lale" su deklasirale OFK Beograd.
Volkswagen Touareg treće generacije postao je tema brojnih komentara na društvenim mrežama nakon što je vozač, uprkos teškim oštećenjima SUV-a izazvanim eksplozijom u blizini, uspeo da ga pokrene i odveze.
Vozače koji putuju kroz Italiju očekuje znatno stroža kontrola na auto-putevima. Novi sistem Tutor 3.0 više ne meri samo prosečnu brzinu, već otkriva i brojne druge saobraćajne prekršaje.
Uprava policije Crne Gore uvela je savremeni nadzor korišćenjem bespilotnih letelica, odnosno dronova, kako bi drastično pojačala kontrolu učesnika u saobraćaju.
Replika Ford Mustanga inspirisana likom Barricade iz filmskog serijala Transformers privukla je pažnju policije u Kaliforniji, ali ne na način kojem se vlasnik nadao. Umesto fotografisanja, dobio je tri prekršajne prijave.
Qualcomm od 1. septembra podiže cene svojih čipova za dvocifren procenat zbog nestašice komponenti i skoka troškova. Ovaj potez mogao bi znatno da poskupi pametne telefone i druge pametne uređaje.
Svaki šesti računar i dalje koristi Windows 10, iako nosi tri puta više bezbednosnih ranjivosti od naslednika. Stručnjaci upozoravaju na rastući rizik od napada i apeluju na hitan prelazak na Windows 11.
Iako provode najviše vremena na telefonima i osećaju se sigurno na mreži, više od 50% pripadnika generacije Z već je bilo žrtva hakera – pokazalo je najnovije istraživanje.
Komentari 44
Pogledaj komentare Pošalji komentar