Nova vest
Formula 1 0

11.8.2026.

18:47

Meklaren gleda u Ferari i priznaje: "Moramo to da shvatimo"

Iz Meklarena poručuju da pokušavaju da shvate kako je Ferari preokrenuo sezonu u pozitivnom smeru.

Autor:B92.sport

B92.sport
Meklaren gleda u Ferari i priznaje: "Moramo to da shvatimo"
AP Photo/Darko Bandic

Ekipa Meklarena kaže da im je Ferari inspiracija za unapređenje bolida deo po deo, jer je crveni tim imao veliki broj takvih prepravki i postajao sve bolji kako je vreme odmicalo.

Ovo je tek prva sezona pod novim regulacijama Formule 1, a osim dominacije Mercedesa od prvog dana videli smo da su Ferari i Red Bul doneli impresivne pakete unapređenja.

Trka konstruktora, odnosno razvijanje bolida tokom letnjeg perioda traje, pre nego što timovi potpuno prebace fokus na 2027. godinu...

Meklaren ima još jedan metak u cevi pred VN Holandije na Zandvortu, a nakon te trke se očekuje da se Mercedes značajno poboljša pred finalnu jurnjavu na šampionski pehar.

Meklaren je, poput Mercedesa, istakao da je Ferari najimpresivnija ekipa u šampionatu trenutno zbog velikog broja kvalitetnih prepravki bolida.

"Mislim da smo uradili prilično dobar posao kada je reč o uvođenju velikog broja unapređenja koja su donela bolje performanse bolidu. Ali kada pogledate naše konkurente, tu su timovi poput Ferrarija, koji su ove godine uradili fantastičan posao i uspeli da taj razvoj konstantno guraju napred", rekao je tehnički direktor za inženjering Meklarena, Nil Hauldi. 

Kada ga je Motorsport.com upitao da li smatra da je Ferari unapred potrošio veći deo svog razvojnog budžeta u okviru ograničenja troškova u Formuli 1 i time možda ostavio Meklarenu mogućnost da napravi veći iskorak nakon letnje pauze, Hauldi je odgovorio:

"Pa, rekao bih da smo i mi unapred koristili ono što smo imali na raspolaganju.Rekao bih da, gledano iz perspektive obima razvoja, zaista deluje kao da je Ferrari uspeo da uradi mnogo toga i to je nešto što moramo da proučimo i razumemo kako su uspeli da to postignu. Jer na to možete gledati iz ugla razvoja aerodinamike, ali i iz ugla proizvodnje. Zapravo, način na koji su uspeli tako brzo da realizuju sve te stvari predstavlja inspiraciju za nas da se zapitamo: 'Hajde, bili smo dobri 2024. godine. Bili smo dobri 2025. Ali kako da budemo još bolji 2026. godine i kako da nastavimo da napredujemo u 2027.? Te stvari su, kao i sve u Formuli 1, takve da, ako ne napredujete i ne pronalazite načine da stvari radite brže i efikasnije, onda zapravo sami počinjete da zaostajete. Zato mislim da je za nas bila dobra lekcija da vidimo za šta su drugi sposobni i kako i mi možemo da postignemo isto"

Hauldi je rekao da Meklaren namerava da nastavi sa razvojem svog bolida za 2026. godinu duboko u sezoni, umesto da rano prebaci fokus na projekat za 2027. godinu.

Razlog je to što smatra da se znanje i iskustvo koje tim može da stekne tokom razvoja ovogodišnjeg bolida i dalje mogu primeniti na projekat za 2027, čak i ako Meklaren planira da promeni ključne elemente dizajna bolida, poput međuosovinskog rastojanja i geometrije ogibljenja.

"Očekujemo da ćemo u narednih nekoliko trka doneti neke velike novitete, a očekujemo da ćemo sa njihovim uvođenjem nastaviti prilično kasno u sezoni. Definitivno ne zaustavljamo razvoj bolida za 2026. godinu, jer znamo da će se sve što iz 2026. prenesemo u 2027. godini, odnosno sva saznanja koja steknemo, preneti i na sledeći projekat. Čak i ako naš bolid bude malo duži, čak i ako se konceptualno promeni ogibljenje, sve ono što ove godine učimo veoma je relevantno za narednu godinu. Zato smo veoma motivisani da nastavimo da razvijamo bolid onoliko dugo koliko je to moguće"

Podeli:

Komentari 0

Podeli:

U fokusu

Vidi sve
Najnovije Novo Sport Sport B92 Video Video Meni Menu