Formula 1 i proizvođači motora postigli su dogovor o značajnim izmenama pogonskih jedinica nakon brojnih kritika na račun novih pravila uvedenih ove sezone.
Vozači su se žalili da je gotovo podjednaka raspodela snage između motora sa unutrašnjim sagorevanjem i električnog pogona, kao i potreba za konstantnim upravljanjem energijom, umanjila izazov i atraktivnost kvalifikacija.
Najglasniji među kritičarima bio je četvorostruki svetski šampion Maks Ferstapen, koji je čak zapretio da će napustiti Formulu 1 ukoliko se situacija ne promeni.
Ipak, gotovo svi vozači bili su saglasni da je problem potrebno rešiti.
Postepeni prelazak na odnos 60:40
EPhotopress / Shutterstock Editorial / Profimedia
Proizvođači motora dogovorili su dvostepeni plan kojim će se odnos snage promeniti u korist motora sa unutrašnjim sagorevanjem.
Trenutni odnos, koji je blizu 50:50, biće izmenjen na:
58:42 tokom 2027. godine
60:40 od sezone 2028.
Dogovor je postignut nakon višenedeljnih pregovora, tokom kojih su Ferari i Audi predvodili inicijativu da se promena ne sprovede odmah već postepeno.
Međunarodna automobilska federacija saopštila je da je cilj izmena da se smanje problemi sa upravljanjem energijom i da kvalifikacije ponovo postanu vožnja "punim gasom", bez narušavanja kvaliteta trkanja koje su donela nova pravila.
Promene će biti ostvarene povećanjem protoka goriva ka motoru sa unutrašnjim sagorevanjem.
To će rezultirati rastom snage:
sa oko 400 kW (536 KS) u 2026.
na 420 kW (563 KS) u 2027.
na 450 kW (603 KS) u 2028.
Istovremeno, električni deo pogonske jedinice biće smanjen sa sadašnjih 350 kW (470 KS) na 300 kW (402 KS) već od naredne sezone.
Sistem za preticanje ostaje nepromenjen, pa će vozači koji se nalaze unutar jedne sekunde iza rivala i dalje moći da koriste dodatnu energiju tokom napada.
Glavni problem: "Gladni energije"
Eurasia Sport Images / imago sportfotodienst / Profimedia
Najveća zamerka novim bolidima bila je činjenica da su pogonske jedinice postale previše zavisne od regeneracije energije.
Tokom prvih trka vozači su bili primorani da usporavaju na kvalifikacionim krugovima, puštaju gas na mestima gde se to ranije nije dešavalo ili čak pune baterije dok voze pod punim opterećenjem.
Takvo ponašanje značajno je umanjilo spektakl u kvalifikacijama i izazvalo burne reakcije vozača.
Dvostruki svetski šampion Fernando Alonso slikovito je opisao situaciju rekavši da su brze krivine postale "punionice za automobil".
Prvi korak ka rešenju napravljen je nakon uvodne tri trke, kada je FIA smanjila maksimalnu količinu energije koja može da se povrati tokom jednog kruga i povećala efikasnost regeneracije pri punom gasu.
Vozači su taj potez pozdravili, ali su ga ocenili tek kao delimično rešenje.
Red Bul ima najjači motor
EPhotopress / Shutterstock Editorial / Profimedia
Pored izmena pravila, FIA je proizvođačima dostavila procenu performansi pogonskih jedinica.
To je važno jer proizvođači koji zaostaju više od dva odsto za najboljim motorom dobijaju pravo na dodatna unapređenja tokom ove i naredne sezone.
Iako FIA nije objavila zvanične rezultate, izvori navode da tim Red Bul Rejsing trenutno raspolaže najjačim motorom u šampionatu.
Na osnovu procene FIA:
Mercedes može da uvede jedno unapređenje ove i jedno naredne godine.
Ferari, Audi i Honda imaju pravo na po dva unapređenja tokom 2026. i 2027.
EPhotopress / Shutterstock Editorial / Profimedia
Tim proizvođačima biće dozvoljeno i dodatno trošenje sredstava unutar budžetskog limita za razvoj motora.
Najslabije je ocenjena Honda, što nije predstavljalo iznenađenje.
Ipak, japanski proizvođač zaostaje između osam i deset procenata za vodećim motorom, pa nije ostvario pravo na dodatni finansijski paket namenjen onima koji zaostaju više od 10 procenata.
Time je Honda ostala bez potencijalne pomoći vredne čak 19 miliona dolara (oko 16,5 miliona evra).
Dogovorom o promeni odnosa snage Formula 1 pokušava da vrati agresivniji stil vožnje i spektakularnije kvalifikacije, dok bi potpuni efekti novih pravila trebalo da budu vidljivi od sezone 2028.
Svetsko prvenstvo u fudbalu uvek donosi vrhunsku dramu, ali za naše igrače, ovaj šampionat ostaće upamćen po Mozzartovoj promociji koja je potpuno promenila pravila igre.
Boban Bajković, čuveni golman Crvene zvezde i sada trener čuvara mreže u Šarjahu, u dahu je sa mnogo karakterističnog humora prokomentarisao finale Svetskog prvenstva.
Saša Obradović je zasukao rukave u Hapoelu iz Jerusalima i već sklapa tim za novu sezonu. Srpski trener želi NBA pojačanje, a izraelski klub je navodno spreman da izdvoji tri miliona dolara za potpis Dejvida Rodija, doskorašnjeg košarkaša Denver Nagetsa.
Španija je novi prvak sveta! Gol Ferana Toresa u 106. minutu doneo je pobedu nad Argentinom (1:0) posle produžetaka, dok je Lionel Mesi u, po svemu sudeći, poslednjem nastupu za reprezentaciju ostao bez odbrane svetske titule
Fudbaleri Engleske osvojili su treće mesto na Svetskom prvenstvu, pošto su u potpuno ludoj utakmici u Majamiju savladali Francusku rezultatom 6:4 (4:0).
Vozači Formule 1 moći će i u narednim sezonama da koriste po jednu dodatnu komponentu pogonske jedinice bez kazne, pošto je FIA potvrdila da pravila o motorima ostaju nepromenjena.
Svetsko prvenstvo u fudbalu uvek donosi vrhunsku dramu, ali za naše igrače, ovaj šampionat ostaće upamćen po Mozzartovoj promociji koja je potpuno promenila pravila igre.
Španija i Argentina igraju finale Svetskog prvenstva. Mesi juri poslednju titulu, Jamal i "crvena furija" žele svetsku krunu, a evo svega što treba da znate pred veliki spektakl.
Porsche je kroz svoj ekskluzivni Sonderwunsch program izradio potpuno jedinstveni Taycan Turbo GT za kupca iz Švajcarske, koji u svojoj garaži već poseduje čak tri Taycana.
Umesto vazduha, ove gume koriste posebne fleksibilne nosače koji preuzimaju težinu vozila, putnika i tereta. Trenutno se ugrađuju na mala vozila poput golf-vozila i minibuseva namenjenih prevozu starijih osoba.
Mercedes-Maybach predstavio je novi GLS 680 za 2027, luksuzni SUV koji donosi osvežen izgled, novi V8 motor sa blagim hibridnim sistemom i još bogatiju opremu. Model će se proizvoditi u Mercedesovoj američkoj fabrici.
Kineski AI model Kimi K3 nadmašio je američke rivale na testovima programiranja. Zbog pristupačne cene i bezbednosnih strahova, Bela kuća i NSA razmatraju potpunu zabranu kineskih AI platformi u SAD.
Naučnici su napravili dron Phantom Twist koji se rotira 25 puta u sekundi i koristi zamućenje pokreta kako bi postao skoro nevidljiv za ljudsko oko, ostavljajući samo blagi trag u vazduhu.
Nvidia uvodi hlađenje novih Rubin AI servera tečnošću temperature 45°C. Ova tehnologija drastično smanjuje potrošnju struje i vode, eliminisanjem bučnih ventilatora i tradicionalnih rashladnih sistema.
Američko Ministarstvo pravde dozvolilo je instaliranje TikToka na vladine uređaje jer aplikacija sada posluje nezavisno od kineske kompanije ByteDance, mada pojedinačne agencije i dalje mogu zadržati zabranu.
Komentari 0
Pogledaj komentare Pošalji komentar