Doček Srpske nove godine i na vrhu Srbije: Tradicionalni vatromet u ponoć FOTO
Skijališta Srbije večeras u Dolini sportova na Kopaoniku organizuju u ponoć spektakularni vatromet.
13. januar
12:17
1 h
Srbiju su prema najnovijim podacima Republičkog zavoda za statistiku, prošle godine posetili strani turisti iz oko 50 zemalja sveta, a najveći broj noćenja ostvarili su turisti iz Evrope.
U četvrtom kvartalu 2023. godine broj ostvarenih turističkih noćenja iznosio je 2,7 miliona. Domaći turisti su ostvarili 50,3%, a strani 49,7% od ukupnog broja noćenja
Najfrekventnije posećivana turistička mesta u 2023. godini su veliki srpski gradovi, poput Beograda, Novog Sada, Subotice i Niša, sa čak 7,1 milion noćenja, što je za 6,8% više noćenja nego u 2022. godini.
Većinu posetilaca Beograda činili su strani turisti (86%), a slična situacija zabeležena je i u Novom Sadu (72%) i Subotici, gde je oko 57,6% posetilaca bilo iz inostranstva.
Planinski centri druga po redu kategorija mesta prema broju turističkih noćenja, u 2023. godini ostvarila su 2,8 miliona
noćenja.
Zlatibor je privukao najveći broj turista (1,1 milion), koji su u najvećem broju bili iz Republike Srbije (843,4 hiljade). Na Kopaoniku je ostvareno oko 590 hiljada noćenja turista, od kojih je takođe većina bila iz Republike Srbije (455 hiljada). Ove dve planine ugostile su oko 59,8% ukupnog broja turista koji su noćili u planinskim centrima.
Banje postaju sve popularnije u Srbiji o čemu i svedoče podaci iz Republičkog zavoda za statistiku.
U Banjskim mestima, u 2023. godini ostvareno je oko 2,8 miliona noćenja, što je. Turisti su većinom bili iz Republike Srbije (85,4%), a najposećenija je bila Vrnjačka Banja, sa 686,6 hiljada posetilaca. Zatim slede Sokobanja (656,5 hiljada), Banja Vrdnik (220 hiljada) i Lukovska Banja (189,1 hiljada).
Najveći rast, izražen brojem noćenja u 2023. godini u odnosu na 2022. godinu, ostvaren je na Rudniku (316,9%), u Selters banji (rast 169,3%), na Divčibarima i Bečeju (rast po 71,5%).
Najviše noćenja ostvarili su posetioci iz Ruske Federacije i to oko 665.000 hiljada, slede Turci sa oko 521.000 noćenja, a na trećem mestu su turisti iz Bosne i Hercegovine sa oko 351.000 noćenja. Na četvrtom mestu po broju noćenja nalaze se posetioci iz Nemačke, zatim iz Kine, Severne Makedonije i Rumunije.
Skijališta Srbije večeras u Dolini sportova na Kopaoniku organizuju u ponoć spektakularni vatromet.
13. januar
12:17
1 h
Sneg je tokom poslednjih dana zavejao centralnu Evropu zbog čega je došlo do otežanja avio-saobraćaja.
13. januar
10:41
3 h
Aomori u Japanu smatra se gradom s najviše snežnih padavina na svetu – u glavnom gradu prefekture Aomori i na najvećem japanskom ostrvu svake godine u proseku padne 7,9 metara snega.
13. januar
8:04
5 h
Putovanje vozom nudi sporiji ritam, udobnost i oseećaj romantike, a najlepše rute sveta pretvaraju se u destinacije same po sebi.
12. januar
19:49
18 h
Iako leto 2026. još deluje daleko, pripreme za novu turističku sezonu već su počele, a sa njima, nažalost, i aktivnosti prevaranata.
12. januar
18:25
19 h
Ruben Van Guht se na dodeli Zlatne kopačke pojavio u pratnji manekenke Valentine Besard, koja je za ovu priliku nosila vrlo izazovnu haljinu.
13. januar
13:00
56 min
Stručnjakinja ruši najtvrdokornije zablude i otkriva kako svako može uspešno da gaji orhideje kod kuće. Ne dozvolite da vas mitovi spreče - orhideje su lakše za održavanje nego što mislite.
13. januar
12:37
1 h
Njihov um retko miruje, obožavaju nova saznanja i uvek razmišljaju o rešenju... Da li ste i vi, prema astrologiji, na spisku najinteligentnijih ljudi na svetu?
13. januar
11:43
2 h
Puno je nedoumica o tome kako da izaberete najsvežiji komad mesa u prodavnici, a iskusni mesar otkrio šta je najvažnije pri izboru.
13. januar
10:56
3 h
Pamela Anderson je i na 83. dodeli Zlatnih globusa poslala snažnu poruku u svedenom izdanju pridržavajući se stavova o prirodnom izgledu - da jednostavnost ume da bude i efektnija od glamura.
13. januar
10:18
3 h
Britanska muzička zvezda Met Kvasnjevski-Kelvin, osnivač i gitarista rok benda "Black Midi" preminuo je u 26. godini.
13. januar
12:51
1 h
Dve žene iznele su teške optužbe protiv španske muzičke zvezde Hulija Iglesijasa, tvrdeći da su bile izložene navodnom seksualnom zlostavljanju u periodu kada su radile i boravile u njegovim vilama na Karibima, prenose mediji.
13. januar
12:29
1 h
Muzičar Ljuba Ninković preminuo je 6. januara u 76. godini, a danas, 13. januara, biće ispraćen na večni počinak.
13. januar
11:50
2 h
Srpska pravoslavna crkva i druge crkve koje poštuju julijanski kalendar, obeležavaju u ponoć 13. januara početak nove 2026. godine, a širom Srbije organizuje se doček.
13. januar
11:33
2 h
Američki glumac Timoti Basfild nestao je nekoliko dana nakon što je za njim izdat nalog za hapšenje zbog optužbi za seksualne zločine.
13. januar
11:20
2 h
Brojne studije pokazuju da cimet može pomoći kod hiperglikemije, visokog krvnog pritiska i povišenog holesterola.
13. januar
13:34
22 min
U Srbiji raste broj obolelih od respiratornih infekcija, zbog čega Institut "Batut" i Ministarstvo zdravlja upozoravaju građane da se štite u zatvorenim prostorima.
13. januar
8:33
5 h
Gorušica ujutru nakon buđenja može da bude neprijatan i zabrinjavajući simptom koji pogađa mnoge ljude.
13. januar
8:04
5 h
Od 13 esencijalnih vitamina, vitamin D je možda jedan od najjedinstvenijih.
12. januar
21:57
15 h
Lekari u Londonu postigli su ono što se smatralo nemogućim - uspeli su da vrate vid i spreče slepilo kod pacijenata sa retkim, ali opasnim očnim stanjem poznatim kao hipotonija.
12. januar
20:14
17 h