Najnoviji zemljotres dogodio se u 12:16 časova po lokalnom vremenu, i imao je jačinu od 3,9 stepeni Rihterove skale. Zemljotres se dogodio 25 kilometara severo-severozapadno od Anafija, a registrovan je na dubini od 15 kilometara.Postseizmička aktivnost je intenzivna, sa slabim podrhtavanjem u rasponu od 2-3 stepena Rihterove skale.Ubrzo nakon toga dogodio se zemljotres jačine 3,1 stepena po Rihteru na 18 kilometara jugoistočno od Arkesinija, Amorgos.Ranije u subotu ujutro, slabi zemljotresi su se dogodili u razmaku od nekoliko minuta u Amorgosu i Santoriniju.Stručnjaci su u sredu održali sastanak u vezi sa aktivnošću vulkana na Santoriniju, na kom se vodila žestoka debata. Generalno, uveravaju da nema razloga za zabrinutost."Zaista ima mnogo zemljotresa, posebno u poslednjoj nedelji. Od početka januara, ali posebno u poslednjoj nedelji, više od 150 i 200 zemljotresa, od kojih je nekoliko na ostrvu Santorini. Većina se nalazi u daljini na severoistoku, oko 10 do 30 kilometara," navode stručnjaci.Ipak, navode da ispitivanje koje su uradili ne ukazuje na to da se radi o vulkanskim zemljotresima."Drugim rečima, to nisu zemljotresi koji su povezani sa nekim vulkanskim procesima u podzemlju, ispod vulkana ili oko vulkana. To su čisto tektonski zemljotresi, oni koji bi se mogli desiti u bilo kom drugom regionu zemlje - dodaju stručnjaci, "prenosi Protothema.Kako su naglasili, naravno, država i lokalne vlasti, u saradnji sa institutima, rade veoma dobar posao na preduzimanju dugoročnih mera zaštite od vulkanskog rizika, i dodao "rizik, kako seizmički, tako i, čak, štaviše, vulkanski je i dalje zanemarljiv". 
1.2.2025.
16:00
Šta se dešava u Grčkoj? Serija potresa, poslednji 3,9 stepeni
Seizmička aktivnost je intenzivna poslednjih sati u Grčkoj, pošto je zabeleženo na desetine zemljotresa na Santoriniju, Amorgosu i okolnim ostrvima.
Izvor: Novosti.rs
Podeli:
Vrati se na vest
0 Ostavite komentar
B92 na društvenim mrežama
Najnovije
Stiglo upozorenje; "U naredna četiri meseca..." VIDEO
Predsednik Ukrajine Volodimir Zelenski predstavio je novog ministra odbrane Jevgenija Hmaru i izložio prioritetne zadatke Ministarstva odbrane.
18:56
20.8.2026.
1 min
uživo Poslastica u Areni – Srbija protiv Francuske
Košarkaške reprezentacije Srbije i Francuske igraju prijateljsku utakmicu u Areni od 20 sati.
18:51
20.8.2026.
6 min
uživo Zvezdina utakmica sezone – Rijera odredio tim
Fudbaleri Crvene zvezde igraju protiv Viktorije Plzenj, u okviru prvog meča plej-ofa kvalifikacija za Ligu Evrope.
18:50
20.8.2026.
7 min
Kusturica projektovan za drugog pika na NBA draftu 2028. godinu – Slovenac prvi pik 2027. godine
NBA draft ciklus praktično ne prestaje, pa su skauti već uveliko okrenuti klasama koje će na red doći 2027. i 2028. godine.
18:45
20.8.2026.
11 min
Darko Mladić: "General nikada nije bio u lošijem zdravstvenom stanju"
Darko Mladić, sin generala Ratka Mladića izjavio je nakon što se danas video sa ocem u haškoj bolnici, da nikada nije bio u lošijem zdravstvenom stanju i da su tražili da radi lečenja bude pušten na izdržavanje kazne u Srbiji.
18:43
20.8.2026.
12 min