Vrhunski istraživači veštačke inteligencije (AI), Jonas Adler i Aleksander Pricel, napuštaju Google kako bi prešli u Anthropic, prenose mediji. Prema ovom izveštaju, Adler i Pricel su imali ključne uloge u razvoju Google-ovog modela Gemini.Ovi odlasci deo su zabrinjavajućeg trenda za Google. Prošle nedelje, legendarni istraživač veštačke inteligencije Noam Šazir najavio je da napušta Google i prelazi u OpenAI. Šazir je bio u Google-u od 2000. godine, izuzimajući tri godine koje je proveo gradeći svoj kontroverzni četbot startap Character.AI (koji je Google praktično preuzeo kroz "akviziciju radi zapošljavanja" za 2,7 milijardi dolara, delom i da bi vratio Šazira da radi na modelima Gemini).Samo nekoliko dana nakon što je Šazir objavio svoju odluku, direktor Google DeepMind-a, Džon Džamper, izjavio je da napušta Google i prelazi u Anthropic. Zajedno sa izvršnim direktorom DeepMind-a Demisom Hasabisom, Džamper je dobio Nobelovu nagradu za hemiju 2024. godine za svoj rad na AlphaFold-u, sistemu koji može da predvidi 3D strukturu proteina na osnovu sekvenci aminokiselina.Kako se OpenAI i Anthropic pripremaju za izlazak na berzu, ovaj trend bi mogao da se nastavi – ovo je odličan trenutak da ove kompanije privuku vrhunske AI talente obećanjem udela u vlasništvu akcija.
25.6.2026.
19:45
Google u panici: Dobitnik Nobelove nagrade i legende AI sveta dali otkaz
Istraživači veštačke inteligencije nastavljaju da napuštaju Google i prelaze kod konkurenata.
Izvor: B92.net
Podeli:
Vrati se na vest
0 Ostavite komentar