Veliki američki proizvođači automobila – General Motors, Ford i Stellantis (ima u svom portfoliju brendove iz SAD) – suočili su se sa ogromnim gubicima zbog promene strategije elektrifikacije, ali to nije sprečilo rast plata njihovih vodećih ljudi.U slučaju General Motorsa, kompanija očekuje gubitak od oko 7,9 milijardi dolara zbog smanjenih ulaganja u električna vozila.Ipak, izvršna direktorka Meri Bara prošle godine je zaradila čak 29,9 miliona dolara, što je blagi rast u odnosu na godinu ranije. Najveći deo njenog prihoda dolazi iz akcijskih nagrada.Zanimljivo, ni ona nije bila najplaćenija u kompaniji – direktor za proizvode Sterling Anderson inkasirao je čak 40,3 miliona dolara, uglavnom zahvaljujući velikom bonusu pri zapošljavanju.Profimedia/Bill PuglianoSlična situacija je i u Fordu. Kompanija je prijavila čak 19,5 milijardi dolara otpisa zbog EV strategije, uz gubitak od 8,2 milijarde dolara – najveći još od 2008. godine.Ipak, plata izvršnog direktora Džima Farlija porasla je 11 odsto, na 27,5 miliona dolara. Razlog? Promena sistema bonusa koji sada uključuje i hibridna vozila, a ne samo potpuno električne modele.EPA-EFE/CAROLINE BREHMANU Stellantisu situacija je još dramatičnija – kompanija je zabeležila čak 26,2 milijarde dolara gubitaka povezanih sa elektrifikacijom.Ipak, izvršni direktor Antonio Filoza zaradio je 6,37 miliona dolara, iako je tu funkciju obavljao samo deo godine.Na osnovu ovih podataka može se zaključiti da iako električna tranzicija donosi ogromne troškove i rizike, vodeći ljudi auto-industrije i dalje ostvaruju visoke zarade, uz obrazloženje da se nagrade zasnivaju na ukupnim rezultatima i dugoročnoj strategiji kompanija.
27.4.2026.
12:45
Milionske plate uprkos milijardama gubitaka: Kako su šefovi auto-giganata prošli u 2025.
GM, Ford i Stellantis beleže milijarde gubitaka na EV, ali plate direktora i dalje rastu.
Autor: B92.net
Podeli:
Vrati se na vest
13 Ostavite komentar
B92 na društvenim mrežama
Najnovije
Partizan već može da se sprema za Hetafe; Ilić otkrio zašto Ugrešić nije igrao VIDEO
Fudbaleri Partizana savladali su Tobol rezultatom 3:0 u prvom meču trećeg kola kvalifikacija za Ligu konferencije.
0:01
7.8.2026.
2 h
Saša Ilić nahvalio Vukotića, ali mu i zamerio: "To ne sme da se dešava!"
Trener Partizana Saša Ilić obratio se javnosti na konferenciji za medije posle prve utakmice 3. kola kvalifikacija za Ligu konferencije protiv Tobola.
23:58
6.8.2026.
3 h
Na današnji dan, 7. avgust
Danas je petak, 7. avgust 2026. godine. Ovo su istorijski događaji koji su kroz istoriju obeležili ovaj datum.
0:00
7.8.2026.
2 h
Vukotić ne zna ko je Baba: "Vidim da ga svi hvale"
Fudbaler Partizana Milan Vukotić izneo je utiske posle utakmice sa Tobolom.
23:58
6.8.2026.
2 h
Aleksić: "Nemamo čega da se plašimo u Kazahstanu" VIDEO
Milan Aleksić, fudbaler Partizana, izneo je utiske nakon ubedljvog trijumfa nad Tobolom (3:0) u prvom meču trećeg kola kvalifikacija za Ligu konferencije.
23:51
6.8.2026.
3 h