Nakon što je Ilon Mask "zavrnuo slavinu" i onemogućio korišćenje Starlink terminala ruskoj vojsci, Moskva se okreće rešenju koje podseća na projekte tehnoloških giganata - komunikacionim balonima za velike visine.Dok se na frontu vodi bitka dronovima, u pozadini traje tehnološki rat za stabilnu internet vezu. Kako prenosi The War Zone, Rusija je uspešno testirala sistem "Barrage-1" (Baraž-1), koji bi trebalo da reši ogroman problem u komunikaciji nastao gubitkom pristupa SpaceX-ovoj mreži.Za razliku od Starlinka, koji se oslanja na hiljade malih satelita u niskoj orbiti, sistem Baraž-1 koristi balone pozicionirane u stratosferi, na visini od oko 20 kilometara. Ovi baloni nose specijalizovanu opremu za prenos podataka, kreirajući privremenu mrežnu infrastrukturu iznad zone operacija.#Russia🇷🇺🛰 War challenges create new demands - Barrage 1Is Barrage 1 a counterpart to Starlink? Essentially yes, but the concept is a bit different.The project is being developed jointly by Aerodrommash and MSTU-Moscow State Technical University.Concept: An autonomous… pic.twitter.com/yZP7jmRk65— Nenad Vasiljevic🇷🇸 (@Epsa_Media) February 16, 2026Zašto baš baloni?Troškovi: Razvoj i lansiranje satelita traje godinama i košta milijarde. Baloni su spremni za upotrebu odmah i drastično su jeftiniji.Brzina implementacije: Mogu se podići tamo gde je veza najpotrebnija u roku od nekoliko sati.Kašnjenje (latencija): Zbog manje udaljenosti u odnosu na satelite, kašnjenje signala je minimalno, što je ključno za upravljanje FPV dronovima.Ruski vojni izvori priznaju da je prekid rada Starlink terminala (koji su nabavljani preko posrednika u trećim zemljama) stvorio ozbiljan zastoj. Bez ove mreže, koordinacija između artiljerije, izviđačkih dronova i komandnih centara postala je znatno sporija.Iako Rusija razvija sopstvenu satelitsku konstelaciju "Rassvet", ona je još uvek u ranoj fazi. Baloni se vide kao mera koja bi mogla da premosti jaz dok domaći sateliti ne budu spremni za rad.Russia has launched an aerostat with a 5G communication platform, designed to remain in the stratosphere at an altitude of 20–30 km.The “Barrage-1” can apparently adjust its altitude using a pneumatic ballast system, enabling it to use different winds to maintain its position.1 https://t.co/MCFKyTIskv pic.twitter.com/MzQIKnvNWg— Roy🇨🇦 (@GrandpaRoy2) February 14, 2026Ranjivost sistemaTehnološki stručnjaci ipak upozoravaju na jedan veliki nedostatak: uočljivost. Za razliku od nevidljivih radio-talasa sa satelita u svemiru, veliki balon u stratosferi je laka meta za moderne sisteme PVO ili čak modifikovane presretače.Takođe, vetrovi u višim slojevima atmosfere otežavaju održavanje balona na fiksnoj poziciji.
20.2.2026.
7:54
Ruski odgovor: Baraž-1 već u vazduhu
Moskva testira balone na velikim visinama koji bi trebalo da obezbede brzu razmenu podataka na bojnom polju.
Izvor: B92.net
Podeli:
Vrati se na vest
45 Ostavite komentar
B92 na društvenim mrežama
Najnovije
uživo Šok u Humskoj – Partizan od 14' sa igračem manje!
Fudbaleri Partizana i IMT-a od 20 sati igraju meč 3. kola Superlige.
20:19
2.8.2026.
2 min
Zvezda pustila u prodaju karte za naredna dva meča – na Hapoel za 800 dinara
Fudbalski klub Crvena zvezda saopštio je da je u toku onlajn prodaja ulaznica za mečeve protiv Novog Pazara i Hapoel Ber Ševe.
20:19
2.8.2026.
3 min
Vučević osudio hapšenje Vladislava Dajkovića u Crnoj Gori: "Nećemo nemo posmatrati bilo kakav vid represije"
Lider SNS i savetnik predsednika za regionalna pitanja Miloš Vučević osudio je privođenje Vladislava Dajkovića od strane crnogorske policije.
20:14
2.8.2026.
9 min
Panika; Nema izlaza – rat će se nastaviti?
Bela kuća je frustrirana zbog krize sa Iranom i suočena sa ograničenim mogućnostima za rešavanje spora, piše danas američki Politiko, pozivajući se na zvaničnike američke administracije.
20:10
2.8.2026.
12 min
Vučić na Manjači; Dočekao ga veliki broj ljudi; Prisustvovao obeležavanju slave hrama u Sitnici FOTO
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić prisustvuje velikom narodnom skupu na Manjači, gde ga je dočekao veliki broj ljudi.
20:10
2.8.2026.
10 min