Odstupajući od dugogodišnjih procena obaveštajnih agencija, administracija Donalda Trampa je sada nagovestila da više ne posmatra ruske hakere kao pretnju i naredila je američkoj Sajber komandi i Agenciji za sajber bezbednost i bezbednost infrastrukture (CISA) da više ne prate i ne izveštavaju o ruskim pretnjama, uprkos tome što su im ranije bile glavni fokus.Kako prenosi Gardijan, u nedavnim izjavama zvaničnika, uključujući Lizil Franc, zamenicu pomoćnika sekretara za međunarodnu sajber bezbednost u američkom Stejt departmentu, izostavljeno je bilo kakvo pominjanje Rusije kao pretnje sajber bezbednosti, zemlje koja je dom, na primer, LockBit bande, najozloglašenije ransomware grupe na svetu, kao i mnogih drugih uključujući Evil Corp, Conti i Qilin. Umesto toga, naglasak je bio na Kini i Iranu.Promena politike je potvrđena memorandumom CISA u kojem se postavljaju specifični prioriteti zaštite od kineskih pretnji sajber bezbednosti, ali se ne pominje Rusija.Kako je Gardijan objavio, "osoba koja je upoznata sa prilikama koja je razgovarala sa Gardijanom pod uslovom da ostane anonimna, rekla je da su analitičari agencije usmeno obavešteni da ne smeju da prate ili izveštavaju o ruskim pretnjama, iako je to ranije bio glavni fokus agencije". Izvor je rekao da su poslovi koji su povezani sa bilo čim što ima veze sa Rusijom zapravo ukinuti.Slična je priča i u američkoj Sajber komandi, kojoj je ministar odbrane Pit Hegset naredio da obustavi sve operacije usmerene na Rusiju.Njujork tajms je takođe izvestio da su zvaničnici FBI-a i CISA-e koji su štitili izbore od sajber napada i pratili i objavljivali detalje o ruskim kampanjama dezinformacija na internetu preraspoređeni na nove poslove.Stručnjaci za sajber bezbednost su zabrinuti da će ne samo sistemi SAD biti sve ranjiviji na ruske sajber napade, nego da će se uticaj ovog zatvaranja oči pred napadima ruskih hakera osetiti u celom svetu.
7.3.2025.
10:08
Preokret
Godinama su SAD bile saglasne sa većim delom "zapadnog" sveta da Rusija predstavlja značajnu sajber pretnju, ali sada se događa preokret.
Izvor: Informacija.rs
Podeli:
Vrati se na vest
8 Ostavite komentar
B92 na društvenim mrežama
Najnovije
Jaka Klobučar ostaje u Krki
Jaka Klobučar ostaje u Krki i naredne sezone.
12:47
20.7.2026.
6 min
Niko nije očekivao ovo od Erlinga Halanda: Norvežanin citirao pesmu Dubioze kolektiv koja je osvojila Balkan
Norveški fudbaler Erling Haland privukao je pažnju javnosti u Bosni i Hercegovini nakon što je na Instagramu citirao stih iz popularne pesme grupe Dubioza kolektiv "Take Me to America".
12:42
20.7.2026.
9 min
Kamerunac za jači bedem ispred gola Železničara
Kristijan Čuante je novi fudbaler Železničara iz Pančeva, objavio je klub.
12:38
20.7.2026.
15 min
Bekamovi bili u centru pažnje na Mundijalu, ali Bruklinov potez je "srušio" mreže FOTO
Porodični skandal se samo prividno "smirio", Bruklin Bekam ipak ne želi ni da vidi svoje roditelje.
12:36
20.7.2026.
18 min
Otkriveno koliko zarađuju kasiri u Austriji: Primaju 14 plata
Austrijski mediji objavili su kolike su trenutno plate zaposlenih u najvećim trgovinskim lancima, poput Bille, Spara, Hofera, Lidla i Interspara.
12:36
20.7.2026.
18 min