Nedelja, 01.12.2013.

10:39

Đija Karanđi: Prva slavna žrtva side

Danas se obeležava Svetski dan borbe protiv side. Pročitajte priču o prvoj poznatoj ženi koja je preminula od side – Điji Karanđi.

Izvor: Super žena

Default images

Đija Karanđi bila je prvi veliki američki model kasnih sedamdesetih i početkom osamdesetih godina. Poreklom Itailjanka, Đija je bila toliko popularna da su, tada početnicu, Sindi Kraford zvali "malenom Đijom". I dan-danas mnogi dizajneri govore da je Đija imala jedinstven stil, koji je uvela u svet modelinga i anđeosko lice koje će se pamtiti.

Kada se sa samo 17 godina preselila iz Filadelfije u Njujork, vrlo brzo je stekla veliku popularnost. Postala je omiljeni model poznatih fotografa, Frančeska Skavula, Artura Elgorda i pozirala za njihove objektive širom sveta, te radila za Diora, Kuteks, Dajan fon Firstenberg, Armanija, Versaćea, YSL i mnoge druge kultne brendove. Već do 1978. godine Đija je postala najveći svetski model svoga doba.
Slava je donela i status redovne gošće Kluba 54, gde je redovno koristila kokain, a to se kasnije razvilo u heroinsku zavisnost.

U oktobru 1978. godine Karanđijeva je imala prvo veliko slikanje sa fotografom Krisom fon Vengenhajmom. Na snimanju je upoznala šminkerku Sendi Linter, u koju se zaljubila, a kasnije ju je i proganjala, zbog čega ova veza nikada nije bila stabilna. Neuzvraćena ljubav i smrt agentice Vilermine činili su da Đija sve više i više stvara heroinsku zavisnost.

"Jednom nije mogla da pronađe drogu u torbi i počela je tako da plače. Bukvalno sam je položio na krevet dok nije zaspala", priseća se čuveni fotograf Frančesko Skavulo slikanja na Karibima.
Do 1980. godine Đijina zavisnost postala je očigledna. Nije se pojavljivala na snimanjima, a kada bi se pojavila zaspala bi usred slikanja. Štaviše, na naslovnici novembarskog izdanja magazina "Vog" 1980. godine, na njenom licu mogli su se videti jasni tragovi zavisnosti.

Dvadesetjednodnevni pokušaj da ostavi drogu propao je kada je njen dobar prijatelj i fotograf Kris fon Vengenhajm poginuo u saobraćajnoj nesreći. Ona se tada zaključala u toalet, gde se satima drogirala heroinom.

Kako se njena karijera modela gasila, poslednju priliku da se vrati na velika vrata pružio joj je Skavulo, te joj poklonio naslovnu stranu magazina "Kosmopoliten". To je ujedno bila i njena poslednja naslovnica.

Nakon šestomesečne rehabilitacije Đija se vratila u rodnu Filadelfij,u upisala kurs fotografije i počela da živi mirnijim životom. Samo tri meseca kasnije, odlazi u Atlantik Siti i počinje da konzumira heroin. Ponovo. Kako bi zaradila za drogu, bivša manekenka se prostituisala, a sumnja se i da je bila silovana više puta.
&quotBila je previše lepa da bi umrla, ali previše divlja da bi živela"
Nije dugo prošlo kada se Đija bolesna vratila kući. Majka ju je odmah odvela u bolnicu, gde je prvobitno primljena zbog pneumonije. Ipak, lekari su ubrzo shvatili da je reč o sidi, bolesti o kojoj se tada mnogo manje znalo. Pretpostavlja se da se virusom HIV-a zarazila preko igle, kojom je ubrizgavala heroin.

Kako se stanje pogoršavalo, njena majka nije dozvoljavala posete i ostala pored Đije sve do njene smrti 18. novembra 1986. godine.

Za smrt dvadesetšestogodišnje Đije niko nije znao, pa se tako na sahrani nisu pojavili ljudi iz modnog sveta. Tek nakon nekoliko nedelja se pročula vest koja je izazvala šok.

Da je sudbina prve slavne žene obolele od HIV-a poslužila kao inspiracija mnogima svedoči podatak da je o njoj snimljen i biografski film "Đija" sa Anđelinom Džoli u glavnoj ulozi.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

20 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Tramp: Uništeni su

Američki predsednik Donald Tramp je saopštio da su SAD prošle nedelje uništile "veliki objekat" u Venecueli, kao deo kampanje pritiska na Karakas, ali nije pružio dodatne detalje o navodnoj akciji američke vojske.

18:56

29.12.2025.

1 d

Podeli: