Drugu godinu zaredom Zlatnu loptu, namenjenu najboljem fudbaleru sveta u godini, prate kontroverze.
Autor: Miloš Simanović
Foto: EPA-EFE/YOAN VALAT
Nakon što prošle Frans fudbal nije dodelio nagradu, a trebalo je poljskom golgeteru iz Bajerna Robertu Levandovskom, nije mali broj onih koji misle da je načinjena nova nepravda.
Prošle godine su "uspeli" da objasne da Levandovski nije bio laureat zbog skraćene godine, usled koronavirusa, a ove je razlog teren, koliko god čudno zvučalo.
Na osnovu njega, bar prema mišljenju i glasovima tzv. stručnjaka Frans fudbala, Lionel Mesi je zaslužio da sedmi put prigrabi najveće individualno priznanje.
Ne bih da ovaj tekst zvuči subjektivno, ali ćemo morati da sagledamo sve činjenice, uz lični utisak potpisnika ovih redova. Pa da krenemo...
Zašto Mesi?
Foto: Tanjug/AP Photo/Christophe Ena/Tanjug
Završio je kao prvi strelac španske LaLige sa 30 golova, od čega je velika većina baš u ovoj godini koja se računa, ali Barselona to nije previše osetila na terenu.
Samo jedan Kup kralja u trci sa Realom i Atletikom, u kojoj su se sva tri kluba skoro pa trudila da ne završe kao šampioni, a Katalonci poklekli kada je bilo najbitnije i to prelako.
Neki bi možda pokrenuli čuvenu konstataciju o statistici i bikiniju i svakako ne bi bili daleko od istine.
Ukupnih 38 pogodaka, što je Argentincu drugi najlošiji učinak otkad je glavni pokretač Barselone, ali ni to nije glavni utisak.
◉ Messi won by 33 points ◉ Pedri won by 50 points ◉ Putellas won by 102 points ◉ Donnarumma won by 190 points
Prepešačio je terenima Španije, više se govorilo o njegovom ugovoru i javnoj inicijativi da napusti Nou Kamp, nego o stvarnim majstorijama jednog od najboljih fudbalera svih vremena.
Ni u Ligi šampiona nije imao uspeha, njegov tim je glatko ispao u osmini finala od Pari Sen Žermena (2:5) i proteklog leta "morao" je da završi baš tamo, s obrazloženjem da su pravila LaLige "oterala" Mesija u glavni grad Francuske, uprkos (kako su naglasili) želji da ostane u Barseloni.
Kažu, veliki uticaj na Zlatnu loptu imaju jesenje partije, ali Argentinac ni u Parizu nije blistao, blago rečeno, toliko da na svom kontu ima tek četiri pogotka u svemirskom napadu sa Mbapeom, Nejmarom i Ikardijem, igrajući u Francuskoj.
Adut mu je, ako se može nazvati velikim, trofej Kopa Amerike sa selekcijom Argentine, pošto je slavio u četvrtom finalu tog takmičenja.
Nijedno takmičenje nije za potcenjivanje, ali ako ćemo realno ne može da bude pravi reper turnir koji se održava na svake dve, tri godine, a konkurencija "gaučosima" su Brazil i donekle Kolumbija, Urugvaj i Čile.
Konkurencija
Foto: EPA-EFE/YOAN VALAT
Robert Levandovski je dao 24 gola više od Mesija, osvojio je titulu Bundeslige – što i nije neki podvig u Bajernu, uz Svetsko klupsko prvenstvo, ali i nije zanemarljivo u celokupnom paketu.
Došao je i to trofeja "Zlatne kopačke", uvek bio u svom streljačkom modu da su drhtali svi koji su bili ispred Bajernove mašinerije, zaustavljene od Pari Sen Žermena u četvrtfinalu Lige šampiona kada je upravo Poljak bio jedan od razloga eliminacije
Samo zato što nije igrao zbog povrede u tom dvomeču, što se osetilo po promašajima Bavaraca...
Treći je završio Žoržinjo, prvak Evrope sa Čelsijem i Italijom, čovek kakvog morate da imate u timu sa svim njegovim vrlinama u pozicioniranju, tačnosti i poslu koji se ne vidi na prvi pogled, ali i nedovoljno atraktivan da bi bio laureat.
Takvi igrači, jednostavno, ne dižu publiku na noge, niti se prati svaki njihov korak, ali su jako vredni, kao što je i petoplasirani Ngolo Kante.
"Kratki" su ostali još Realov Karim Benzema kao četvrti i Mohamed Salah na iznenađujuće sedmom mestu, bez obzira na to što je jesen odigrao u transu, ali ga je ozbiljneg napada na Zlatnu loptu koštalo to što nije imao trofej sa Liverpulom.
Ne živi se od stare slave
Foto: EPA-EFE/Peter Powell
Samo, šta je merilo? Trofeji, statistika, suvo znanje, utisak ili sve to u jednom?
Cilj ovog teksta nije bilo da se omalovaži Mesijeva nagrada, već da se sve realno sagleda i pokaže činjenično stanje.
U fudbalu često čujemo da se od stare slave ne živi. I ne bi trebalo.
I zato se postavlja pitanje – zašto je Lionel Mesi dobio Zlatnu loptu?
Ako se ne setite na "prvu loptu" znajte da počinjena krađa...
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Belgija se usprotivila predlogu Evropske komisije za deblokiranje kredita Ukrajini od 210 milijardi evra finansiranog zamrznutom ruskom imovinom i uništila nade EU za dogovor do samita lidera.
Mađarska je danas potpisala ugovor sa Sjedinjenim Američkim Državama o isporuci 400 miliona kubnih metara tečnog prirodnog gasa (TPG) godišnje, izjavio je mađarski ministar spoljnih poslova i trgovine Peter Sijarto.
Američki predsednik Donald Tramp izjavio je danas da blokada svih sankcionisanih naftnih tankera koji ulaze i izlaze iz Venecuele znači da neće biti dozvoljen prolaz "nikome ko ne bi trebalo da prolazi".
Američki predsednik Donald Tramp izjavio je danas da blokada svih sankcionisanih naftnih tankera koji ulaze i izlaze iz Venecuele znači da neće biti dozvoljen prolaz "nikome ko ne bi trebalo da prolazi".
Danas je 1.393. dan rata u Ukrajini. Ruski predsednik Vladimir Putin nazvao je evropske lidere "prasićima" i optužio ih da su se pridružili prethodnoj administraciji SAD verujući da će uništiti Rusiju.
Beloruski predsednik Aleksandar Lukašenko izjavio je danas da je, nakon susreta sa predsednikom Severne Koreje Kim Džong Unom, stekao utisak da je on "potpuno normalna osoba koja zna svoje mesto u svetu".
Zemljotres magnitude 4,5, koji je u utorak uveče pogodio jug Dalmacije i južni Jadran, snažno se osetio na širem području Dubrovačko-neretvanske županije i u susednoj Hercegovini.
Nik Rajner, optužen za ubistvo roditelja, holivudskog reditelja Roba Rajnera i producentkinje Mišel Singer Rajner, odbio je danas da se izjasni o krivici pred sudom u Los Anđelesom.
Vojvoda od Marlboroa Čarls Džejms Spenser-Čerčil, rođak bivšeg britanskog premijera i vojnog lidera Vinstona Čerčila i princeze od Velsa Dajane, optužen je za tri krivična dela između novembra 2022. i maja 2024. godine, saopštila je policija.
Prenos dodele godišnjih nagrada Američke filmske akademije "Oskar" od 2029. godine neće više biti emitovan na televiziji ABC, već će biti direktno prenošen na Jutjubu.
Kompanija Warner Bros. Discovery pozvala je danas svoje akcionare da odbace ponudu firme Paramaunt za "neprijateljsko preuzimanje" pošto smatra da potencijalna transakcija nema potpunu garanciju milijardera Larija i Dejvida Elisona koji kontrolišu Paramaunt.
The decision of the President of Serbia, Aleksandar Vučić, not to participate in the European Union - Western Balkans Summit is rational, statesmanlike and completely understandable, announced last night president of Republika Srpska (SNSD), Milorad Dodik.
Russian President Vladimir Putin stated today that the West did whatever it deemed necessary in the SFR Yugoslavia and paid no attention to the United Nations Charter.
In the Sports Hall in the northern part of Kosovska Mitrovica, the Serb List rally began shortly after 12 PM, marking the start of the party’s election campaign for the early parliamentary elections in Kosovo and Metohija, scheduled for December 28.
Although the tennis world has entered a new era dominated by Jannik Sinner and Carlos Alcaraz on the Grand Slam scene, one name still refuses to step out of the fight – Novak Djokovic.
The National Assembly of Serbia continued the debate on candidates for the Constitutional Court judges, whom ruling coalition MPs describe as distinguished lawyers who will uphold the Constitution.
Za neke je zima vreme udobnosti i pustolovina: izleti na skijanje, zaleđeni krajolici i večeri uz kamin. Za druge je to period stresa - posebno kada je reč o vožnji. Evo kako vožnju po snegu i ledu učiniti prijatnijim iskustvom.
Mnogo je faktora koji zimi, kad se ide u planine, značajno povećavaju potrošnju goriva. Nemački autoklub (ADAC) objasnio je na čemu možete da uštedite.
Komentari 140
Pogledaj komentare