Izvor: KJ

Putovanje vam omogućava da upoznate ljude različitih kultura, sa različitim tradicijama i karakterističnim stilovima života.

Bilo da putujete sa rodbinom, prijateljima ili ljubavnim partnerom, putovanje predstavlja nezaboravnu avanturu koje ćete se vrlo rado prisećati. Postavlja se pitanje – kojim prevoznim sredstvom je najbolje da se uputite na željenu destinaciju, da li automobilom, autobusom ili avionom?

Autobus kao (ne)logično rešenje?

Kada govorimo o ovoj vrsti prevoza, glavna asocijacija svakako je jeftina karta, međutim, ne možemo da zaobiđemo neudobnost vožnje, veliku razdaljinu za koju nam je potrebno mnogo vremena. Na primer, povratna karta do Beča se može naći za 35 evra, ali ova vožnja će trajati minimum 9 sati.

Sve češće autobuski prevoznici štede na prostoru, kako bi primili što više putnika, što doprinosi činjenici da su autobusi jako neudobni. Ipak, ukoliko nađete dobrog prevoznika, možda se nećete susresti sa tim problemom i moći ćete da uštedite novac za neke druge stvari.

Foto: Shutterstock/Srijaroen

Automobil kao dobar izbor?

Foto: EPA-EFE/PETER KOMKA

Ukoliko imate automobil, svakako je udobnije putovati njime, cena se ne razlikuje preterano od one koju biste morali da izdvojite za autobus. Uzmimo za primer ponovo Beč kao destinaciju. Do ovog grada iz Beograda ima oko 500 kilometara. Naravno, potrošnja goriva će zavisiti i od vrste automobila.

Ukoliko vozite dizel automobil, za ovu kilometražu biće vam potrebno da izdvojite negde oko 6000 dinara u jednom pravcu.

Komfor i fleksibilnost svakako su bitne prednosti putovanja autom, takođe možete da napravite pauzu kad god poželite, da posetite neke usputne destinacije i sami kreirate raspored vožnje.

Kako raste kilometraža do mesta koje želite da posetite, tako je putovanje automobilom manje isplativo, jer cene troškova za gorivo znatno rastu.

Jeftini letovi najbolja solucija

Za sam kraj ostavili smo najisplativiji način putovanja, a to su naravno jeftini avio-letovi. Važno je da budete fleksibilni oko datuma, kao i oko destinacije.

Ukoliko kupujete karte nekoliko meseci ranije, definitivno ćete proći jeftinije, pa u Nišu već možete naći avio-kartu do Diseldorfa za samo 15 evra, a do Amsterdama za 40 evra. Naravno, jeftini letovi ne mogu da se pronađu u svakom trenutku, već postoje najjeftiniji meseci, što je za neke destinacije druga polovina januara, ali i mart.

Postoje i brojni trikovi za jeftinije letove, a neke od njih možete pročitati OVDE.

Podeli:

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.